kulthírek

  • Narancs
  • 2006. június 1.

Trafik

kulthírek

ORTEGÁRÓL Május 31. és június 1. között nemzetközi konferenciát rendeznek a Budapesti Cervantes Intézetben José Ortega y Gasset (1883-1955) filozófus, történész, esszéíró, kritikus gondolatvilágáról. Részletek a www.cervantes.hu honlapon.

DZSINGISZ, A KÁN Jó férj, jó fiú és jó barát volt, s ilyen színben akartam ábrázolni, nem pedig könyörtelen világhódítóként - nyilatkozta Dojpalem Ganzorig, a Dzsingisz kánról szóló rockopera szövegírója. A műfaj első mongol darabját az ország alapításának 800. évfordulójához időzítve mutatták be Ulánbátorban, zenéjét Taraa szerezte.

KÖZÉPISKOLÁS VIDEÓK A makói Ferenczi János Dávid kisvárosi, külvárosi hangulatokat, életképeket bemutató Honvéd City, illetve a szegedi Formanek István A végzet című, Örkény-novellát feldolgozó munkája nyerte a II. Országos Középiskolai Videofilm Szemlét, melyet a budapesti Káldor Miklós Kollégiumban rendeztek, a "Máskép(p)" mottó jegyében.

A DOWNBEAT A BMC-RőL A Downbeat című amerikai szaklap júniusi számában, az európai dzsessz színtereit végigjáró sorozatban ezúttal a Gőz László által tíz éve alapított BMC-t mutatják be. Peter Margasak cikke a magyar kortárs és improvizatív zene információs központjaként indult kiadó immár 120 kiadványt tartalmazó katalógusáról szólva külön is említi Gadó Gábor, Winand Gábor, Dresch Mihály, Balogh Kálmán, Kovács Ferenc, a Trio Yengibarian, a Dél-alföldi Szaxofon Együttes, Szakcsi Lakatos Béla és Lukács Miklós nevét, s szót ejt a 250 fős koncerttermet és dzsesszklubot is magában foglaló új BMC-központ megnyitásának jövő évi tervéről.

SIKER OBERHAUSENBEN Magyarósi Éva diplomafilmje, a Hanne nyerte az Oberhauseni Rövidfilmfesztivál 500 euró értékű díját. A filmhu értesülése szerint az öt és fél perces kollázsfilm alapjául szolgáló novellájával a rendező tavaly harmadik helyezést ért el a Fiatal Írók Szövetségének irodalmi pályázatán, és az megjelent a Prae című irodalmi folyóiratban.

HIRST GYÉMÁNTJAI Minden idők legköltségesebb műalkotásának létrehozására készül Damien Hirst: a 90-es években berobbant brit képzőművész sztár For The Love Of God címmel életnagyságú koponyát készít, ennek felszínét kb. 8500 gyémántdarab borítja majd. A mű költségét 8-10 millió fontra becsülik. "Az életet akarom ünnepelni azáltal, hogy azt mondom, pokolba a halállal. És tehetném-e ezt annál jobban, mint hogy a halál tökéletes szimbólumát a luxus, a vágy és a dekadencia tökéletes szimbólumával borítom?" - nyilatkozta a 40 éves művész, akinek legismertebb konceptuális alkotásai között formaldehiddel töltött üvegkádakba helyezett állattetemek (cápa, tehén) szerepelnek. Hirst a gyöngyös koponya látványtervét 2007-ig nem hozza nyilvánosságra - csak annyit közölt, hogy egyedül a fogak eredeti látványát hagyja meg a groteszk hatás kedvéért -, de már korábban is használta a koponya motívumot (illusztrációnk: The Skull Beneath The Skin, 2005). Hirst átfogó kiállítása augusztusig a mexikóvárosi Hilario Galguera Galeriában látható. Itt bemutatott 28 munkája közül 16-ot már nyitás előtt megvásároltak, köztük a cápa új verzióját, amiért a szöuli Samsung Museum 4 millió dollárt fizetett.

Hirst 10,5 méter magas, 13,5 tonnás, The Virgin Mother című bronzszobrát a napokban állították fel Londonban, a Royal Academy of Art előtt, a képtár 1768 óta immár 238. éve megrendezett Nyári Kiállítása alkalmából: a június 12-től augusztus 20-ig megtekinthető tárlatra idén a From Life témához kapcsolódva küldhették be munkáikat a művészek (a zsűri 8000 pályaműből 1200-at választott ki bemutatásra). Hirst a Degas kis táncosnőjére emlékeztető terhes nőt félig anatómiai tankönyv stílusban, magzatával együtt ábrázolja (képünkön a szobor New Yorkban felállított első példánya).

CANNES: A NYERTESEK Kocsis Ágnes A vírus című rövidfilmje - az amerikai Sian Heder Mother című alkotásával megosztva - harmadik díjat nyert Cannes-ban, a Cinéfondation elnevezésű vizsgafilm-versenyen.

A nemzetközi filmfesztivál fődíját, az Arany Pálmát a brit Ken Loach nyerte: a The Wind That Shakes The Barley az angolok elleni ír függetlenségi harcról szól, bevallottan az iraki háború kritikájaként is. Második helyen a francia Bruno Dumont szintén háborús munkája, a Flanders végzett. A legjobb rendező díját a mexikói Alejandro Gonzalez Inarritu kapta a Babel elismeréseképpen, a legjobb forgatókönyv díját pedig a spanyol Pedro Almodóvar filmje, a Volver női szereplőgárdája (benne Penelope Cruz és Carmen Maura) érdemelte ki a legjobb női alakítás díját, ugyanezt a férfiaknál pedig Rachid Bouchareb műve, az Indigenes világháborús francia katonákat játszó színészei (köztük Jamel Debbouze, Samy Naceri és Sami Bouajila). A zsűri díját az elsőfilmes brit Andrea Arnold nyerte (Red Road), az Un Certain Regard szekcióban kínai győzelem született (Wang Chao: Luxury Car), a rövidfilmek között pedig norvég (Bobbie Peers: Sniffer). A Rendezők Kéthete szekció fődíját a román Corneliu Porumboiu nyerte 12:08 a l'Est de Bucharest című filmjével.

GYÁSZ 64 éves korában elhunyt Desmond Dekker. A jamaicai énekest, aki 1969-es slágere, az Israelites révén Bob Marleyt is megelőzve ért el nemzetközi sikert, angliai otthonában érte szívroham. Desmond Dacres néven született Kingstonban, első kislemezslágere 1963-ban jelent meg (Honor Your Mother and Father), a brit listára először 1966-ban került fel a 007 (Shanty Town) révén, mely aztán 1972-ben helyet kapott Jimmy Cliff The Harder They Come című filmjének zenéjében is. Pályájáról a You Can Get It If you Really Want című dupla CD ad összképet.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.