kulthírek

  • .
  • 2011. szeptember 1.

Trafik

BOLGÁR SZOC. MÛVÉSZET Szeptember 9-én nyitja meg kapuját Szófiában a Szocialista Művészet Múzeuma: eredetileg a Totalitárius Művészet Múzeumának hívták volna, de ezt megváltoztatták, mert a gyűjteményében fölhalmozott alkotások közül jó néhány valós művészi értéket képvisel, több mint puszta propaganda. Mindeközben Todor Zsivkov szülővárosa, Pravec a néhai kommunista vezető születésének centenáriumára készül, csinosítják a múzeummá alakított szülőházát, amelynek kiállításán olyan ínyencségek várják a látogatókat, mint a Kadhafitól ajándékba kapott tevenyereg. MUSICAL II.
JÁNOS PÁLRÓL A januári, cuencai ősbemutató óta tízezren látták Spanyolország-szerte s legutóbb Madridban is előadták a No tengais miedo (Ne féljetek) című musicalt: a Karol Wojtyla ifjúkoráról szóló darab zenéjét és szövegét Agueda Lucas írta, főszerepét a 27 éves Inaki Serrano alakítja. A társulatot nem hivatásos színészek, zenészek, táncosok és énekesek alkotják, s az idei spanyol turné után jövőre szívesen előadnák Lengyelországban, Wadowicében, a 2005-ben elhunyt II. János Pál szülővárosában is.

OPERA MANDELÁRÓL A durbani és bloemfonteini próbamenetek után Johannesburgban is bemutatták Michael Williams Mandela Trilogy című operáját: a címbéli hármasság a történet fő szakaszaira utal: egy kis faluban kezdődik, ahol Mandela felnőtt, Johannesburg fekete negyedében folytatódik, ahol politikussá és a faji megkülönböztetés elleni harc vezetőjévé érett, a harmadik szakasz pedig a börtön, ahol 27 évet töltött. Jövőre várhatóan Angliában és Norvégiában is bemutatják a darabot.

VISSZALÉP AZ AVIVA Az Aviva biztosító pénzügyi nehézségei miatt kiszállt a nevét viselő, mindössze két éve indított kortárs képzőművészeti díj támogatásából. A Műcsarnok, amely 2009-ben és tavaly is helyet adott a jelöltek kiállításának, szívesen folytatná, de ehhez új szponzor(ok)ra lenne szükség.

LÍBIA: GRAFFITIK ÉS MÛEMLÉKEK Miközben a líbiai felkelők a Kadhafi elnök fölötti győzelem felé haladtak, az UNESCO vezérigazgatója, Irina Bokova nyilatkozatban figyelmeztette a nemzetközi műtárgypiac résztvevőit: elképzelhető, hogy a harcok során ellopott műkincseket kínálnak nekik eladásra. Egyúttal a líbiaiakat is figyelmeztette, hogy óvják meg felbecsülhetetlen értékű kulturális örökségüket. Líbia öt hellyel szerepel a világörökségi listán, a hellenisztikus világ egyik fontos városa, Cyrene, a Római Birodalomhoz tartozó Leptis Magna, a föníciai kereskedelem gazdag nyomait őrző Sabratha, a sivatag gyöngyszemeként emlegetett oázis, Ghadames, valamint Tadrart Acacus barlangfestményei - ezek tízezer éve díszítik a sziklafalat. A képeinken látható, Kadhafit ábrázoló graffitik az utóbbi hónapok termékei.

SZÍRIA: KÉZTÖRÉS KARIKATÚRÁKÉRT Ali Ferzat Szíria egyik legnépszerűbb karikaturistáinak egyike volt eddig is - Szaddám Huszeint, Moammar Kadhafit vagy a hazájában uralkodó Asszad-családot gúnyoló rajzait sokan kedvelték -, de most már az arab világon túl is ismertté vált: a 60 éves művészt a napokban, műterméből kilépve álarcot viselő fegyveresek ragadták el, összeverték, a kezeit eltörték, majd Damaszkuszon kívül az út szélén hagyták. Ez még csak figyelmeztetés volt, mondták neki - mesélte egy rokona a kórházban az AP tudósítójának. Ali Ferzat megveretését közvetlenül megelőzően tette közzé karikatúráját a szíriai elnökről, amint éppen Kadhafival együtt autóstoppol, nyilván a népharag elől menekülve. Egy másik rajzán ugyanők vörös szőnyegen menetelnek a szemétláda felé.

FRANKFURT: ADONIS KITÜNTetÉSE Első ízben nyerte arab nyelvű szerző Németország legrangosabb irodalmi elismerését, a Goethe-díjat: a Párizsban élő, szíriai származású, arabul író 81 éves Adonis vehette át Frankfurtban az 50 ezer euróval dotált díjat. Az Ali Ahmad Said néven született költő fiatalkorában hagyta el hazáját: politikai okból börtönben ült, majd 1956-ban Bejrútba szökött, onnan utazott az 1960-as években Párizsba ösztöndíjjal. A 80-as években Bejrútban, az egyetemen oktatott, de a polgárháború elől ismét Párizsba ment, ezúttal végleg. A zsűri méltatása szerint Adonis a modern európai irodalom vívmányait ültette át az arab kultúra világába. A költő kizárólag a szekularizáció útján tartja lehetségesnek az arab világ fejlődését. Goethe-díja kapcsán a Deutsche Welle felidézte a Die Zeitnek adott 2002-es interjúját: "Az arab kultúra briliáns, amikor a vallás nem akarja megmondani, hogyan is legyenek a dolgok. Minden különleges az arab kultúrában, ami mentes ettől."

A frankfurti Goethe-díjjal egy időben, de attól függetlenül osztották ki Weimarban a Goethe Intézet idei érdemérmeit. A kitüntetettek: John le Carré angol író, Adam Michnik lengyel újságíró és Ariane Mnouchkine francia rendező.

WASHINGTON: AVATÁS HALASZTVA Az emlékmű már a helyén áll Washingtonban, de az Irén hurrikán miatt elhalasztották a felavatását: az amerikai polgárjogi küzdelem legendás alakja, Martin Luther King kilenc méter magas gránitszobrát, a kínai Lei Yixin alkotását jó 25 éves előkészítés után, 120 millió dolláros költséggel állították fel az amerikai fővárosban, két elnök, Jefferson és Lincoln emlékműve közelében. A hivatalos ceremónia új időpontját még nem tűzték ki - szeptemberben, októberben kerülhet rá sor. Addigra talán nyugvópontra érnek a viták is a mű fölött (a fekete King túl világos lett a gránit miatt, arca túl keleties, meg egyáltalán, miért egy kínai kapott megbízást a megtervezésére).

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”