tévésmaci - A szervál berág

  • .
  • 2007. július 26.

Trafik

Onnan indulunk, ahol múlt héten búcsúztunk: Párizsból.

Egy: Rejtélyes párizsi történetek

Péntek, m1, 23.25: Félix és Lola, 2001, R: Patrice Leconte. Titokzatos, poétikus és minimalisztikus, viszont mérsékelten eredeti. Lola először hazudozik, majd megpróbálja rávenni Félixet, hogy ölje meg volt férjét, hajjajÉ Vasárnap, m1, 00.10: Vidocq, 2001, na, kivel? Gérard Depardieu-vel, majd a nénikémmel. Perverz gyilkosságok, félőrült meztelen szűzlányok, titkos ópiumbarlangok, bűn és bűnös élvezetek, a rejtélyes alkímia homályos és titokzatos alvilága - mi kell még? Nagyon ciki.

Kettő: A Cassavetes família

Péntek, m2, 20.40: Csillagot az égről, 1996, a Nick fiú első rendezése. Az egyik főszereplő nála is Gérard Depardieu, a másik viszont Gena Rowlands, a kedves mama, hogy oda ne rohanjak. Ilyet szól Nick fiú, nem csak azért kértem fel, "mert ő a világ legjobb színésznője, hanem mert a szerep rá van szabva. A filmben nemcsak az én életem, de az övé is benne van." Vagy úgy! Hétfő, m1, 23.35: Egy kínai bukméker meggyilkolása, 1976, R: John Cassavetes - hallottak önök már Petőfi Zoltánkáról?

Három: Újabb irodalmi feldolgozások

Szombat, m1, 20.15. A múlt héten összekevertem mindent, a Szép remények Dickens-regényfeldolgozásból nem a 98-as amerikai verziót adták, hanem a 99-es BBC-sorozat első két részét - a harmadik és negyedik rész megy most, bocs.

Vasárnap, TV2, 00.40: Árvák hercege, 1999, John Irving regényéből: szerelem és család, ármány és becsület, meg egy százas csomag papír zsebkendő. Szerda, Filmmúzeum, 20.00: Újabb történetek Lármafalváról, svéd "családi" (ezt bírom, ezerrel) film Astrid Lindgren könyvéből. Vegyenek néhány Lindgren-könyvet az unokahúguknak.

Négy: További svédek és dánok

Péntek, Duna Tv. 22.15: Lilja 4-ever, 2002; svéd-dán; R: Lukas Moodysson. Kurvalány lesz az árvalányból, Svédország a Szovjetunióból. Kedd, m1, 23.25: Édes álmok, 2003, dán, R: Soren Kragh-Jakobsen. Két lány barátsága, egy története, egy autószerelő műhely Glasgow-ban és egy csomó vicces bibliai utalás.

Öt: Német családi drámák

Péntek, m2, 22.25: Érzelmek zűrzavarában, 2002: feleség, szerető, bukta, koponyatörés, kórház, látogatási idő, hármaska, drámázás. Szerda, m1, 23.55: Bénító vágy, de az eredeti cím sokkal jobb: Der alte Affe Angst, 2003, rendezte Oskar Roehler (mozikban: Elemi részecskék - szintén irodalmi feldolgozás!). Robert színházi rendező, apja halála után a lába alól kicsúszik a talaj, begubózik, feleségétől elhidegül, prostituálthoz jár. Marie orvos, a végsőkig küzd a férfiért, válság, odaadás, önfeláldozás, bizalom. Nekem végem van, meneküljünk!

Hat: Casanovák, faunok

Szombat, m1, 23.55: Casanova visszatér, 1992. Alain Delon 57 évesen tesz még egy utolsó kísérletet a szerelemmel. Hétfő, Filmmúzeum, 17.25: Egy faun megkésett délutánja, 1983. Chytilová: ez is atom ciki, de Prágában játszódik, ahová még visszatérünk. Hétfő, m2, 22.30: Szégyenfolt, 2003. Még egy filmmé lett regény, Philip Roth bestselleréből készült, de csak azért került ide, mert Kidman egy Faunia nevű nőt alakít benne. Hétfő, MGM, 01.45: Délutáni szerelem, 1957, Rendezte Billy Wilder, a szerelmespár Audrey Hepburn és Gary Cooper.

Hét: Tolnay Klári

Ami nekik Audrey Hepburn és Gary Cooper, nekünk Tolnay Klári és Jávor Pál: vasárnap, m2, 16.10: Toprini nász, 1939. Előzőleg ráhangolódásul nézzék meg Tolnayt Déryné szerepében, bár ez későbbi, 51-es film. (Vasárnap, Duna Tv, 13.30)

Nyolc: Vissza a csehekhez

Péntek, Filmmúzeum, 20.00: Világfiak, 1969, három vidéki építőmunkás felkerül Prágába, ahol viszonylag jól keresnek, és elhatározzák: nagy lábon fognak élni. És hogy a pénz mellé előkelő modoruk is legyen, felfogadnak egy illemtanárt. Szombat, m2, 20.35: Bűntény a mulatóban, 1968, R.: Jirí Menzel. Abszurd Josef Skvorecky művéből. Hétfő, Filmmúzeum, 21.15: Ki akarja megölni Jessie-t? A neves biológusnő feltalál egy gyógyszert, aminek segítségével a nyomasztó álmokat kellemessé lehet varázsolni. Először csak állatokon kísérletezik, aztán a férjén isÉ Szerda, Filmmúzeum, 17.25: Elakadás, 1981, a második Chytilová film a héten, de említünk még egyet Lipskytől is: csütörtök, Filmmúzeum, 17.25: Joachim, dobd a gépbe!, 1974. A gátlásos Frantisek egy új találmány, a kondiciogram útmutatásai szerint próbálja megszervezni az életét - ha a gép rossz napot jósol, inkább ki sem megy az utcára. Jó ötlet. Csütörtökön pedig az m2-n 22.10-kor még egy utolsó Prágai utazás, Cserhalmi György portréfilmje. Nem tudják, mi a fenét akarnak tőlünk a csehek ennyi hülyeséggel?

És végül a bónusz, ami sehogy se kapcsolódik a többi filmhez: Szombat, m2, 01.45: Szalon, hálószoba és fürdő, Buster Keatonnal, 1931-ből. Mondtam már, hogy rohadt meleg van? Ne csináljunk hideg vizes lavórt a tévénkből? Szerintem de.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.