kulthírek

  • .
  • 2007. július 26.

Trafik

kulthírek

DÍJ Életműdíjat kapott Szabó István a vajdasági Palicsi Filmfesztiválon, ahol Szász János, Bogdán Árpád, Bokor Attila, Hajdu Szabolcs, Jancsó Miklós, Kocsis Ágnes, Nemes Gyula és Sas Tamás alkotásait is műsorra tűzték.

SARAMAGO JÓSLATA A 10 milliós Portugália nem vesztené el nyelvi integritását, s minden tekintetben profitálna abból, ha egy napon egyesülne a 40 milliós Spanyolországgal - nyilatkozott a Diario de Noticias című portugál lapnak José Saramago. Az 1998-as irodalmi Nobel-díj kitüntetettje tíz éve egy spanyol szigeten él, s nemrég vett feleségül egy spanyol újságírónőt. Az unió régi vitakérdésnek számít, mindkét országban számos pártolója és ellenzője akad.

MAGYAR PONT Pétervár, Hanti-Manszijszk és Joskar-Ola után ezúttal Szaranszkban, a Mordoviai Köztársaság fővárosában nyílt hazánkról szóló kulturális, tudományos, turisztikai és gazdasági információk terjesztésére szolgáló Magyar Pont. A Mordoviai Állami Egyetemen található információs központ könyvtárral, internettel és kiállítási lehetőséggel várja az érdeklődőket.

GYÁSZ 49 éves korában, rákbetegségben elhunyt Kelly Johnson, a 70-es és 80-as évek fordulóján népszerű brit női rockzenekar, a Girlschool szólógitárosa. Kezdeti sikereik révén olyan nagymenőkkel turnéztak együtt, mint a Motörhead vagy a Uriah Heep, szexizmusellenes attitűdjük a punkhoz, hangzásviláguk a brit heavy metal új hullámához kapcsolta őket.

ÚJABB BERGGRUEN-ADOMÁNY A februárban, 93 éves korában elhunyt Heinz Berggruen örökösei több mint 50 értékes alkotást adományoznak Berlin városának: Picasso, Matisse, Klee és mások mesterműveit természetesen az ő gyűjteményére alapozott - s az adományozás ellentételezéseként a város által kibővítendő - múzeumban állítják majd ki. A zsidó származású műgyűjtő kollekciója berlini bemutatásának gesztusával jelezte: megbocsátotta a nácizmus alatt elszenvedett üldöztetést.

RIHANNA A CSÚCSON Tíz hete tanyázik a brit kislemezlista élén Rihanna Umbrella című, eredetileg digitális letöltésre kihozott dala: a barbadosi születésű énekesnő tíz éve az első, akinek ilyen hosszú ideig sikerült a lista tetején maradnia.

SZTÁROK A HOMOFÓB REGGAE ELLEN Három évbe tellett, de mostanra legalábbis részleges eredményre vezetett a Stop Murder Music nevű szervezet és a velük együttműködő koncertszervezők munkája: június közepén három jamaicai reggae/dancehall sztár, Beenie Man, Sizzla és Capleton, pár napja pedig a műfaj egyik legnagyobb ásza, Buju Banton is aláírta a Reggae Compassionate Act című nyilatkozatot, mely leszögezi: "Nyilvánvalóvá kell tenni, hogy a zenei közösségben nincs helye gyűlöletnek és előítéletnek, s így nincs helye rasszizmusnak, erőszaknak, szexizmusnak és homofóbiának." Az aláírók kijelentik, hogy a gyűlölet hirdetése helyett a szeretet, tisztelet és megértés filozófiáját tartják a reggae sarokkövének, és nem tesznek olyan nyilatkozatokat, nem adnak elő olyan számokat, amelyek bármely közösség ellen gyűlöletet keltenek és erőszakra buzdítanak.

Korábbi ténykedésük során pontosan ezt tették, s ezzel váltották ki a melegek és leszbikusok jogaiért küzdő szervezetek ellenlépéseit. Ezek üdvözölték a nyilatkozat aláírását, hozzátéve, hogy remélhetőleg nem csupán gazdasági érdekeiket belátva cselekedtek (kicselezvén a koncertjeiket és lemezeik árusítását eddig sújtó vagy fenyegető bojkottfelhívást), hanem őszintén. Jamaicában gyakran ér támadás homoszexuálisokat, s az erőszak elterjedésében éppúgy szerepe lehetett a homofób számoknak (például a Boom Bye Bye-nak Buju Bantontól), mint ahogy népszerűségük miatt a zenészeknek szerepük lehet a helyzet normalizálásában is. A kampány ezután azokra a sztárokra koncentrálva folytatódik, akik még nem csatlakoztak, pedig a repertoárjukon lévő homofób szerzemények miatt nekik is lenne okuk a változtatásra: Elephant Man, TOK, Bounty Killer, Vybz Kartel.

MEGHALT LÁSZLÓ KOVÁCS "12 fős stábbal 12 hét alatt forgattuk le az Easy Ridert. Kamerakocsira nem tellett. Egy kamerával filmeztünk, minimális fénnyel, de minden felvételt gondosan megterveztünk. Egyikünk sem sejtette, hogy forradalmi film lesz belőle" - nyilatkozta a világsikert hozó, Dennis Hopper rendezte, 1969-es produkcióról öt évvel ezelőtt László Kovács, amikor átvette az Amerikai Operatőrök Társasága életműdíját. A néhány napja, 74 éves korában elhunyt filmművész Illés György tanítványaként végzett a főiskolán, s 1956 után diáktársával, Zsigmond Vilmossal és a forradalom eseményeiről közösen, titokban forgatott felvételekkel a batyujában hagyta el az országot. A 60-as évek második felétől olyan rendezőkkel dolgozott együtt, mint Peter Bogdanovich (Az utolsó mozielőadás, Mi baj, doki?, Papírhold, Maszk), Bob Rafelson (Öt könnyű darab) vagy Martin Scorsese (New York, New York), több mint 70 filmet fotografált (az említetteken kívül övé a Halálfejesek, a Frances, a Szellemirtók is). Zsigmond Vilmossal közös élettörténetéről James Chressantis forgat dokumentumfilmet: a Laszlo & Vilmos: The Story of Two Refugees Who Changed The Look of American Cinema bemutatóját jövőre tervezik.

WALRAFF A MECSETBEN? A kölni mecsethez tartozó közösségi központban szeretne részleteket felolvasni Salman Rushdie Sátáni versek című könyvéből Günter Wallraff: a világhírű német oknyomozó újságíró - aki 1985-ben török vendégmunkásként hazájában tapasztalt élményeiről publikált leleplező riportkötetet Legalul címmel - muzulmán ismerőseivel már számos alkalommal beszélgetett és vitatkozott a kötetről, s most ahhoz szeretne hozzájárulni, hogy kultúrák közötti nyilvános párbeszéd induljon a német muszlimokkal. A Deutsche Welle hírügynökség szerint Wallraff nehéz dilemma elé állítja a jelenlegi szedett-vedett épület helyett új mecset építésébe kezdő németországi török-iszlám vezetőket, akik, ha megtagadják a felolvasás engedélyezését, a liberalizmus hiányáról tesznek tanúbizonyságot, ha viszont engedélyezik azt, híveik sokaságát ábrándíthatják ki.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.