tévésmaci - Nehéz felébredni, szerválom

  • .
  • 2007. augusztus 16.

Trafik

Sokkal könnyebb álmokba takarózva várni a jövőt, mint kabátként magunkra venni a reggelt, és elindulni egy meghatározhatatlanul hosszú napba, hogy estére már megint olyan, de olyan fáradtak legyünk.

Sokkal könnyebb álmokba takarózva várni a jövőt, mint kabátként magunkra venni a reggelt, és elindulni egy meghatározhatatlanul hosszú napba, hogy estére már megint olyan, de olyan fáradtak legyünk. Az alvás a legerősebb drog: vannak közben jó és rossz trippek, flashbackek, meg az összes ilyen furcsa külföldi kifejezés, és persze lehetetlen leszokni róla. Maximum csökkenteni lehet az adagot, néha kihagyni... Milyen édes és finom egy kis szunyókálás, mikor már indulni kellene.

Vajon egyszer az alvásról is fognak oly szívszaggató filmeket csinálni, mint a drogozásról? Milyen lenne, ha mondjuk az álomtrainspottingban két órán keresztül vagy aludnának, vagy attól szenvednének, hogy ébren vannak. Vagy a Felhő a Gangesz felettben (szerencsére a múlt héten adták a tévében, s akkor nem szóltunk - biztos véletlenül, vagy elaludtunk) Tóth Ildikó órákon keresztül kávéval és koffeintablettával tömné Ternyák Zoltánt, végül mindketten boldogan virrasztva kezdenének bele az új életükbe: minden nemzedéknek kell egy új drogfilm. Ezen a héten pedig aludni fognak, a nyakamat rá!

Pénteken az m2-n lesz a Csocsó, avagy éljen május elseje (20.40), Koltai Róbert olyan elbámulós filmje, amin nagyon kellemesen el lehet aludni, és tökéletes háttérzaj a házimunkához. Ha valaki mégis ébren túléli, megnézheti, hogy a Madárka (m1, 23.30) hogyan tanul meg repülni a rémálmai és a háború között. Lehangolás, elszállás.

Szombaton 16.00-kor pihentethetjük magunkat egy Révész György-filmmel, a Volt egyszer egy családdal (m1), és ha belejöttünk a régi magyar filmekbe, akkor este megnézhetjük az m2-n a Fekete gyémántok első részét (20.35, második rész vasárnap 20.30-kor). De mindezek helyett inkább menjenek el valahova, és élvezzék a hosszú hétvégét.

Vasárnap már hangolnak az augusztus 20-ára; 19.30-kor Szörényi-Bródy: Egy a nép, egy a magyar (klassz, mi?) lesz a Dunán, 21.00-kor pedig Szent István, egy ország születése címmel táncolnak az m1-en. Ezenkívül lesz A graffiti királya a Film+-on (18.20), aminek legalább semmi köze a történelmünkhöz, viszont másra se jó: tömeggyártott, drogos-művészes hülyeség.

Hétfőn ne tévézzenek, menjenek tűzijátékra. Amúgy lesz az m1-en a Szaffi 10.35-kor, le lehet elé ültetni a gyereket, aztán vagy visszafeküdni, vagy megfőzni az ebédet, de az Alain Delon-rajongóknak kötelező a Fekete tulipán a tv2-n (10.55). Délután A tökös, a török, az őr meg a nővel csak fáraszthatjuk magunkat (17.40, Film+), bár ha meggondolom, van olyan szórakoztató, mint a helyette nézhető Szent Jobb-körmenet az m1-en (17.00). 20.00-kor ugyancsak az m1-enÉ na, kitalálják, mi lesz - de egész álló este? Még szép, előbb az István, a király szereplőválogatása (A társulat), nem, majd augusztus huszadikán az Egészséges erotikára kasztingolnak. 21.25-kor pedig a változatosság kedvéért az, amire az előbb válogattak (István, a király). Az RTL Klubon körülbelül ugyanebben az időben (21.35) lesz a Kútfejek, ami nem jó, inkább rossz, de az is magyar.

Kedden aki megnézi a Szerelem az utolsó vériget a Filmmúzeumon 21.45-kor, két hétig nem olvashat utána smacit.

Szerdán semmi nézhetőt nem adnak. Meglepődtek? Ám, ha szeretik a sorozatokat, szép napjuk lesz. Este viszont a Filmmúzeumon a Nap, széna, erotika (21.10): lejárt szavatossági idejű cseh jópofáskodás vidéki környezetben. S ha az előző napokban tényleg kipihenték magukat, akkor pontban éjfélkor nézzék meg a Kávé és cigarettát (m1).

Csütörtökön semmi nézhetőt nem adnak. Kínjukban a Filmmúzeummal cáfolhatják Karinthyt, aki szerint hét lépés a világ (Másfél millió lépés Magyarországon, 20.00). De talán mégis jobban teszik, ha be sem kapcsolják a tv-t, hanem valami hasznosabbra használják. Például virágot tesznek rá, vagy a lábukat, mert akkor nem tudják lógatni.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.