kulthírek

  • .
  • 2007. augusztus 16.

Trafik

kulthírek
KASSELI BLOG A nyár egyik legnagyobb európai képzőművészeti eseménye, a 12. kasseli documenta iránt érdeklődők naprakész beszámolókat találhatnak róla a http://documenta-12.freeblog.hu/ címen, a Narancs munkatársa, Somlyódy Nóra, valamint László Zsuzsa jóvoltából, akik a tranzit.hu és az ACAX által kiírt s az Erste Bank által támogatott pályázaton nyerték el az egy hónapi tudósítás lehetőségét.

MAGYAR FILMEK EDINBURGHBEN Goda Krisztina Szabadság, szerelem és Mészáros Péter Kythéra című filmjét a Rosebud című válogatásban, Tarr Béla A londoni férfi című alkotását pedig a Directors' Showcase című szekcióban vetítik az augusztus 15-26. közötti Edinburghi Nemzetközi Filmfesztiválon - utóbbit egyébként Melbourne, Hongkong és Szarajevó fesztiválja is műsorra tűzte.

TÛZ A CINECITTÁBAN Tűz pusztított az épp 70 évvel ezelőtt épített római filmvárosban. A lángok nem érték el a Cinecitta muzeális részeit, de súlyos kárt tettek egy itt forgatott HBO-produkció, a Rome egyes díszleteiben.

FILMEN A RUMNAPLÓ Johnny Depp, aki a Félelem és reszketés Las Vegasban című Terry Gilliam-filmben alakította a hasonló című riportkönyv szerzőjét, Hunter S. Thompsont, filmre akarja vinni a gonzó-újságírás atyjának 22 éves korában írott, de csak 1998-ban megjelent művét, az 1950-es évek Puerto Ricójában játszódó Rumnaplót. Depp a film társproducere és egyik főszereplője lenne.

TÁMADJÁK TASLIMA NASRINT Helyi politikusok vezette tömeg támadt a hyderabadi sajtóklubra, ahol Taslima Nasrin új könyve, a Shodh (angol címén: Getting Even) bemutatóját tartották. A Bangladesből svédországi emigráció után Indiába települt írónőt az 1990-es évek óta rendszeresen fenyegetik nézetei miatt az iszlám szélsőségesek. 1994-ben a kisebbségek és a nők jogaiért való kiállása miatt megkapta az Európai Parlament Szaharov-díját.

LIBERTY LIFE Félig latin, félig cirill betűvel szedett címmel jelent meg egy antológia meleg és leszbikus szerzők írásaival. Akárcsak a mindössze ezer példányban kiadott és csak két moszkvai üzletben árusított kötet címe, a kiadó neve is angolul beszél: a Kvir a Queer szó oroszosításával keletkezett. A 15 szerző közül számosan külföldön élnek.

ELVIS ÉL: EZ HIVATALOS "Elvis nem halt meg. Csak a teste. Ez semmin sem változtat" - jelentette ki 30 éve Tom Parker, miután az általa menedzselt Elvis Presley 1977. augusztus 16-án, 42 éves korában, azóta turistalátványossággá fejlesztett memphisi birtokán, Gracelandben elhunyt. Az "ezredesnek" igaza volt. A Forbes gazdasági magazin szerint a néhai Kurt Cobain után Elvis a második legtöbbet kereső holt híresség: 2005-2006 során licencszerződések formájában mintegy 42 millió dollárt termelt - az 1979-es eredmény 40-szeresét. Apja, Vernon Presley halála után ekkor lépett az örökséget kezelő vállalkozás élére a sztár volt felesége, Priscilla.

Hagyományosan augusztus 11-19. között zajlik Memphisben az Elvis-hét. A rendezvények sora az emlékének szentelt kosárlabdameccstől az Alzheimer-kórosok gyógyítására rendezett jótékonysági hulahop-műsoron, a rajongói klubok találkozóján és filmvetítéseken át az emlékmiséig terjed. A gracelandi gyertyafényes virrasztásról élőben közvetít az éjjel-nappal az ő számait játszó Elvis Radio. Összejönnek az úgynevezett Elvis-maffia tagjai: az énekes egykori barátai, s a szellemidézés részeként ő maga is koncertet ad videóról, miközben a valaha vele dolgozó muzsikusok élőben kísérik, a színpadon. Az Elvis Week ezúttal első ízben fogadja be az imitátorok - mostantól: tribute artists - versenyét. Egy új, banánízű mogyoróvajat az ő mogyoróvaj-imádatára utaló szlogennel hirdetnek: Élj úgy, mint a Király. Az Elvis Expo három napján, egy hatalmas kongresszusi csarnokban felvonul a teljes Elvis-áruválaszték: hang- és képanyagok, olvasnivalók, ruhák, emlék- és használati tárgyak, lakberendezési cikkek, ékszerek stb., sok közülük made in China (illusztrációinkon a hivatalos Elvis-árucikkek közül egy-egy: zuhanyfüggöny, összecsukható szék, takaró, lámpa, egérpad, strandpapucs, iPod-tartó, karaokekészlet).

Honoluluban életnagyságú bronzszobrot avattak annak emlékére, hogy 1973-ban itt adta az első, műholdon át közvetített hangversenyt (Aloha from Hawaii via Satellite). Ez már a sokadik Elvis-emlékmű: Tupelóban, a szülőházánál a 13 éves fiút ábrázoló szobor áll, karrierje kezdetére Shreveportban, a Louisiana Hayride című, rádiós koncertek színhelye előtti szobor emlékeztet, Memphisben a csúcsra ért háromméteres óriásként néz le a Beale Streetre, pályája végét pedig a Las Vegas-i Hilton szállodában álló szobor jelzi.

GYÁSZ 57 éves korában, rákbetegség következtében elhunyt Tony Wilson, a brit független zenei színtér egyik legfontosabb alakja. 1976-ban az ő műsorában szerepelt első ízben a tévében a Sex Pistols, melynek manchesteri fellépése felpezsdítette a város rockéletét (nyomukban jött a Buzzcocks, a Fall, majd a Smiths). Az általa alapított Factory Records a művészi szabadság és igényesség elsődlegességét érvényesítve indított el és némely esetben (Joy Division, New Order, Happy Mondays) juttatott világhírre zenekarokat, majd a Hacienda klub megalakításával teret nyitott a rave és a dj-kultúra képviselőinek (mindezt a 24-Hour Party People című Michael Winterbottom-film örökíti meg). A Factory és a Hacienda csődje után In The City címmel tehetségkutató és szakmai fórumot teremtett Manchesterben: olyan zenekarok mutatkoztak be itt, mint az Oasis, a Radiohead, a Suede, a Coldplay vagy az Arctic Monkeys. (Képünkön Tony Wilson az 1980-ban elhunyt Joy Division-énekes, Ian Curtis fotójával.)

A TEJÚT LEOPÁRDJA Tejút című filmjéért Fliegauf Benedek vehette át a Napjaink Filmművészei szekció fődíját, az Arany Leopárdot a Locarnói Nemzetközi Filmfesztiválon. A rendező által "ambient" filmnek nevezett Tejút operatőre Pohárnok Gergely, a Narancs egykori fotósa, a mű a Muhi András vezette Inforg Stúdióban készült, koproducerei Mécs Mónika, Mesterházy Ernő, Durst György és Sőth Sándor.

A 60. alkalommal megrendezett svájci fesztivál nagyjátékfilmes fődíját a japán Kobayashi Masahiro nyerte: az Ai No Yokan (angol címe: The Rebirth) egy gyilkos anyja és az áldozat apja közötti szerelem története. A legjobb színészi alakításért a francia Michel Piccoli (Hiner Saleem: Sous les toits de Paris) és az olasz Michele Venitucci (Fulvio Bernasconi: Fuori dalle Corde), illetve a spanyol Marian Alvares (Roser Aguiler: Lo mejor di mi) kapott díjat. A legjobb rendező: Philippe Ramos: Capitaine Achab.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?