tévésmaci - Saskörök a róna felett

  • .
  • 2011. szeptember 1.

Trafik

Amikor Sztupa és Troché szokásuk szerint az árokparton ücsörögtek-heverésztek, bámulták az úton szaladgáló személykocsikat, "enyém, ami föntről jön, tiéd, ami lentről" alapon, nos, akkor csak annyiban tértek el az általános praxistól, hogy nem gazszálat rágicsáltak, hanem egy-egy szép főtt kukoricát fötörtek bőszen. "mafát várták, mikor jön meg Pestről.
Ám miután elfogyott a kukorica, és kocsik se jöttek, se alulról, se fölülről, és a mögöttük egymást dinnyehéjjal hajigálva háborúzó porbafingók serege is elkushadt, nekikezdtek beszélgetni. Csakhogy úgy beszélgettek, ahogy a könyvekben látták, ami - és itt most engedtessék meg az elbeszélő nyilván szokatlan, s amúgy megengedhetetlen kiszólása - jócskán megnehezíti a krónikás (említett elbeszélő) dolgát. Mert hogy írom le én azt, kérem, hogy Troché azt mondta izgatottan, hogy "Hol az ördögben késik már ez a cudar "mafa, mondta Troché tettetett izgalommal az órájára pillantva". Ez annál is nehezebb, mert azt is érzékeltetni kell, hogy Trochén nem volt karóra, bár amikor a fentieket mondta, lazán előrelendítette a csuklóját, s rápillantott. De nem ez az igazán nehéz, hanem az, amikor azt kéne leírni, hogy ... válaszolta Sztupa - válaszolta Sztupa. Ez nyilván redundáns, tán még a helyesírási szótár is bünteti. Pedig hát így volt. Sztupa azt válaszolta, hogy: "Nyugalom, eddig mindig megérkezett, amikor szükség volt rá, néha akkor is itt lábatlankodott, amikor nem annyira kellett, válaszolta Sztupa." Troché erre felkiáltott, hogy: "Troché erre felkiáltott, hogy ez azért mégse járja, lehet, hogy nem is kocsival jön, hanem vonattal, mindjárt bejön a fél négyes, de ha azon sem lesz rajta, akkor már csak a fél hetessel érkezhet, az meg már azért egy kicsit tényleg késő!" De Sztupa nem hagyta kizökkenteni magát sztoikus nyugalmából, és így felelt: "De Sztupa nem hagyta kizökkenteni magát sztoikus..."

Na, értik már, hogy miért kell azonnal elmennünk tévézni?

Pénteken (2-án) hoppá, hoppá! Váratlanul benyitunk, mint Nimzovics nagymester - egy dokumentumfilmmel! A tv2 11.40-kor kezdi az Egyesült Államok kontra John Lennon c. 2006-os amerikai doksit. Este kilenckor lesz a Filmmúzeumon Francia kapcsolat, szo-szo.

Szombaton teszünk egy kirándulást 1953-ba, Nagy Imre megnyitja az "új szakasz" politikáját, s kijön (az m2-re, 23.45-kor) A házasságszédelgő című amerikai film. 0.20-kor pedig a Filmmúzeum csap bele a Meggyónom vetítésébe - mindkettő ff persze, s az egyik még Hitchcock is.

Vasárnap a Duna 13.30-kor folytatja a hatvanas évek magyar krimi-kémfilm hullámának elővezetését, Az alvilág professzorával (1969). Rossz filmek, de biztosan hoznak egy hangulatot, amit szokás ma retrónak is nevezni.

Hétfőn ugyanez megy, csak az egyesen és főműsoridőben, nyolckor, bár A fuss, hogy utolérjenek! nem krimi, inkább amolyan zenés film, amiben Bodrogi Gyula és Zalatnay Sarolta duettben adja tudtunkra, hogy félteni kell, néha a biztosat is félteni kell. Délután öt előtt kezdődött a Dunán egy napi rendszerességgel nyomandó, négyrészes olasz sorozat: Mussolini és én, Galeazzo Ciano. Sorozatról jut eszembe, hogy 29-e óta megy a Cinemaxon a Treme második évada, ma éjjel kétszer is ismétlik az első részét. Asszem' ide is rakok egy indiánt, s önök pedig eléneklik velem az Iko, ikót: My grandma and your grandma / Sitting by the fire / My grandma says to your grandma / "I'm gonna set your flag on fire" / Talkin' 'bout / Hey now / Hey now / Iko iko an nay / Jockomo feena ha na nay / Jockomo feena nay...

Kedden nem, nem.

Szerdán mit szólnak egy 1979-es tádzsik kalandfilmhez? Az a címe, hogy A testőr, és éjfélkor adja az m2. Ez szerintem valami vicc. Kilenckor volt O'Horten a Dunán, az is vicces. Janisch Attila legjobb filmje, a Hosszú alkony a Filmmúzeumon 0.55-kor pedig halálos. Halálos Mari van benne. Törőcsik.

Csütörtökön megin' retróizé, Borneó foglyai (1950, ff, am) az m2-n 0.35-kor, s éjfélkor a Filmmúzeumon Canterbury mesék, most már tényleg Pasolinitől.

Ne tévézzenek, mert az retróizé, ciki.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”