Kosovo Online: Villanykampf

  • Bodoky Tamás
  • 1999. május 20.

Tudomány

Miközben a NATO második világháborús technológiákkal - repülőgépekről szórt röplapokkal, rádió- és tévéműsorokkal - próbálja meggyőzni a szerbeket, hogy értük bombáz, nem ellenük, a háborús bűnös Dragan Vasiljkovic belgrádi egyetemistákból verbuvált kiberkommandója az internet vitafórumain eteti a nyugati közvéleményt a háború igazságtalanságáról, a szerbek szenvedéseiről és az etnikai tisztogatások légből kapott voltáról szóló szofisztikált propagandaanyagokkal. Kifogástalan angolsággal, higgadtan és udvariasan.
{k199920_24;b}Miközben a NATO második világháborús technológiákkal - repülőgépekről szórt röplapokkal, rádió- és tévéműsorokkal - próbálja meggyőzni a szerbeket, hogy értük bombáz, nem ellenük, a háborús bűnös Dragan Vasiljkovic belgrádi egyetemistákból verbuvált kiberkommandója az internet vitafórumain eteti a nyugati közvéleményt a háború igazságtalanságáról, a szerbek szenvedéseiről és az etnikai tisztogatások légből kapott voltáról szóló szofisztikált propagandaanyagokkal. Kifogástalan angolsággal, higgadtan és udvariasan. Március végén, április elején a különféle internetes biztonsági berendezéseket gyártó és értékesítő cégek még sajtótájékoztatókon pumpálták a kiberháborús médialufit, miután pánszláv számítógépkalózok szent háborút hirdettek a NATO-tagországok információs rendszerei ellen. A nagyszerb netheadek - például a "Fekete Kéz" - korábban már hallattak magukról néhány horvát és bosnyák sajtótermék szerverének feltörése kapcsán, a bombázások megkezdése után pedig az orosz számítógépkalózok is kinyilvánították - például a Hackzone (http://www.hackzone.ru) webújság online kérdőívén -, hogy készek megtámadni a NATO számítógépeit.

Bár az orosz számítógépkalózok kétségtelen eredményeket tudnak felmutatni nyugati bankok kifosztása terén, a harcmezőn nem ér-tek el átütő sikert: ideig-óráig blokkoltak, illetve lefagyasztot-tak néhány NATO-webszervert (http://www.nato.int/), betörtek néhány internetes gépre a kormányzati és az akadémiai szférában, felülírtak néhány weboldalt, amelyeken az eredeti tartalmat a "Jugoszláv polgárok üzenete a NATO-bűnözőknek" című manifesztummal és a céltáblás logóval vagy valami hasonlóval váltották fel. Továbbá vírusos fájlokkal fertőzött elektronikus levelekkel árasztottak el néhány civil szervezetet, tudományos intézményt és médiavállalatot, és nagy mennyiségű elektronikus levél küldésével bénították a NATO e-mail-forgalmát. A "kiberterror" összességében mégis csupán kellemetlenségeket okozott, sőt a legnagyobb kárt ebben az időszakban egy amerikai programozó okozta a Melissa nevű vírussal, így az is elképzelhető, hogy a rendszerek problémáinak egy része semmiféle összefüggésben nem volt a háborúval.

Április 14-én John Hamre, az USA hadügyminiszter-helyettese "inkoherens és amatőr próbálkozásoknak" nevezte a Pentagon rendszereit ért internetes támadásokat. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy az Öböl-háború során tapasztalt és azóta hivatalosan is elismert kellemetlenségek miatt az amerikai hadsereg IC4 részlege - "Information Systems, Command, Control, Communications and Computers" - folyamatosan szigorítja a számítógépes biztonsági intézkedéseket: a katonai hálózatok nem állnak közvetlen kapcsolatban az internettel, és stratégiai információkat nem tárolnak nyilvános szolgáltatásokat is nyújtó webszervereken. "Két éve nem voltak térképeink a számítógép-hálózatokról. Most vannak. Két éve nem szabályoztuk a webről elérhető információkat. Ma már igen. Két éve nem voltak tűzfalaink és a számítógépes betöréseket jelző és blokkoló szoftvereink. Ma már mindenütt üzemeltetünk ilyesmit" - nyilakozta Hamre elégedetten.

Honlapkészítő verseny

Annál sikeresebbnek bizonyult a bevezetőben említett internetes propagandaháború: a www.yu címen elérhető, technikailag és tartalmilag is nyugati színvonalú webújság, amelyet Dragan kapitány szerb háborús veteránok számára létrehozott alapítványa kormánypénzen működtet, több száz önkéntessel dolgozik a nyugati közvélemény megdolgozásán. A szerbek rájöttek arra, hogy bár még mindig a televízió sokszor ismételt képei - menekülő albánok, tiltakozó belgrádiak, bombázók, rakéták, égő olajfinomítók - határozzák meg a kosovói konfliktust a nyugati közvélemény számára, a web egyre nagyobb véleményformáló erőt képvisel. A háború aranybánya az internetes újságok számára - az azonnali, sok forrásból származó információkra kíváncsi olvasók megsokszorozták a szerverek forgalmát -, de kitűnő terepe a tömegmédiából kiszorult álláspontok hangoztatásának - az anti-NATO webring erősebb, mint valaha -, a propagandának és az ellenpropagandának is. Mikor az egyik belgrádi napilapban képek jelentek meg egy állítólagosan lelőtt NATO-vadászgépről, a neten gyorsan közzétette valaki az eredeti fotót, amely egy négy évvel korábbi légi bemutatón történt balesetről készült - a történelemhamisítás és annak tettenérése is könnyebbé vált a hálózaton, ahol végső soron a befogadó dönti el, kinek mit hisz el.

A Milosevic-párti, NATO-gyűlölő honlapok offenzívája (például: http://www.acim.co.yu/anti-nato/) ellen az angolok szerb nyelvű ellenpropagandával próbálkoznak a neten, amerikai civil szervezetek pedig mindenféle valóban hasznos dologgal. Az amerikai természettudósok szövetségének "Space Policy" projektje naprakész kosovói műholdképeket ad közzé szerverén (http://www.fas.org/man/dod-101/ops/kosovo.htm), a böngésző elektronikus identitását rejtő kaliforniai Anonimyzer pedig ingyenes szolgáltatást indított (http://www.anonymizer.com/kosovo) azoknak a jugoszláv internetezőknek, akik retorziótól tartva, név nélkül szeretnének megnyilvánulni a hálózati fórumokon: "Ha valakit lehallgatnak, csak azt látják majd, hogy az anonimyzer szerveréhez csatlakozik, azt nem, hogy miről vagy kivel kommunikál." Egy illinoisi egyetem KRISYS-Net néven adatbázist és információs szolgáltatásokat indított az albán menekülteknek (http://pbosnia.kentlaw.edu/projects/kosovo/), amelyben már több tízezer menekült regisztrálta magát.

A szerb rezsim egyébként a saját ellenzékétől leste el az internetes médiataktikát: a bombázások első napjaiban elnémított belgrádi rádióadó, az ellenzéki B92 (http://helpB92.xs4all.nl) éveken keresztül a számítógép-hálózaton keresztül látta el a Nyugatot híreivel - az 1996-os tüntetések során akkor is, mikor az adást elnémította a rezsim. A Soros-féle Opennet és az amszterdami XS4all internet-szolgáltató segítségével sugárzott digitális jelet a BBC World Service műholdon juttatta vissza Jugoszláviába, ahol néhány helyi rádióból szervezett lánc is átvette híreit. "Az egyik mód, ahogyan a szerbek megtudhatják az igazságot, amelyet Milosevic elrejt előlük, az internet" - nyilatkozta Robin Cook angol külügyminiszter a B92 internetes adásában, napokkal azelőtt, hogy a hatóságok a szerkesztőségből is kiebrudalták a stábot. Nem volt igaza, Milosevic a külföldi tudósítók kiutasításával és a független sajtó felszámolásával totális információs blokád alá helyezte országát - az internet pedig azelőtt sem volt túl elterjedt Jugoszláviában, hogy a bombázások első napjaiban a NATO lerombolta az ország távközlési hálózatait.

Hardverközpontú megközelítés

A NATO ennek megfelelően nem is fektet túl nagy hangsúlyt az internetes propagandára, legalábbis ami a szerbek meggyőzését illeti, hardverközpontú megközelítés tapasztalható. Ez a gyakorlatban az ellenfél kommunikációs és médiahálózatainak szétbombázását jelenti: a jugoszláv mobiltelefon-hálózat az első napokban nagyrészt megsemmisült, kipróbálták az áramellátást bénító grafitbombákat, és találatot kapott a szerb tévé egyik épülete is - ennek ürügyén Belgrád polgármestere találóan jegyezte meg, hogy "ez az első olyan médiaháború, amelyet igazi bombákkal vívnak". "A szerb tévé legalább annyira része Milosevic gyilkos gépezetének, mint a hadsereg" - foglalt állást a Pentagon, amely frekvenciapályázat nélkül próbál betörni a délszláv médiapiacra: a környező országok, például Magyarország légterében cirkáló EC-30 "Commando Solo" repülőgépekről a Voice of America és a Radio Free Europe/Radio Liberty által előállított, szerb nyelvű rádió- és tévéműsorokkal szórakoztatja az ellenséget két légiriadó között. Nem túl sikeresen, a Pentagon is elismerte, hogy a 10 000 wattos teljesítményű repülő adók nem igazán hatékonyak, mert vételi körzetük csekély. Ledobtak mintegy 19 millió röplapot is, egy részük a szerb katonáknak szánt fenyegetéseket tartalmaz: "Ha Kosovóban maradsz, biztosan meghalsz." A szerbeket mindez leginkább a második világháborús náci propagandára emlékezteti, "bár azok a röplapok legalább cigarettapapírnak jók voltak" - nyilatkozta egy idős csetnik harcos az U. S. News riporterének.

Bodoky Tamás

A témával bővebben foglalkozik az MTV 1 Médiamix című műsora (május 29., vasárnap, 15.00)

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.