Ahogy arról mi is beszámoltunk, elkészült a lista, amin az a 491 iskola szerepel , ahol ősztől iskolaőr teljesít szolgálatot.
A Népszava körkérdését intézett a listán szereplő iskolákhoz, és kiderült: sok iskolát meglepett, hogy felkerült a listára, hiszen nem is kértek iskolaőröket.
"Mi ezt nem kértük, valószínűleg a szakképzési centrum dönthetett erről – mondta a lapnak a békéscsabai Vásárhelyi Pál Szakgimnázium és Kollégium igazgatója.
Ugyancsak nem kért, a lista szerint mégis kap iskolarendőrt az Erzsébetvárosi Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Szakgimnázium.
A pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola és Gimnázium II. számú tagintézménye is a Népszavától értesült, hogy a listán szerepelnek. Szerintük félreértés történt és lesz módjuk változtatni.
Az egri Szent Lőrinc Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakgimnázium egyik tanára pedig azt mondta a lapnak, portásra volt szükségük, ezért kértek iskolaőrt.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma úgy nyilatkozott, hogy az iskolák maguk dönthettek arról, hogy fogadnak-e iskolaőrt. A tárca szerint ahol kiderül, hogy nincs szükség őrre, ott visszamondhatják, más iskolák pedig később is csatlakozhatnak a programhoz.
|
Azt, hogy kvázi rendőrök jelenjenek meg az iskolákban és tartsák fenn a rendet, a gyerekvédelmi szakma elítélte. Gyurkó Szilvia a Magyar Narancsnak úgy fogalmazott:
Ez sem szakmailag, sem emberileg nem elfogadható. Ezt a vegytisztán rendészeti megoldást nem lenne szabad meglépni. Fontos lenne látni a hatástanulmányokat, ha készültek. Mindezek hiányában azonban nagyon kiszolgáltatott helyzetben van mindenki. Mi is, akik a jövőben majd egy-egy egyedi ügyben valószínűleg találkozni fogunk velük. Nem tudjuk, hogy a jelzőrendszer tagja-e az iskolaőr, hogy hogyan vonatkozik rá a titoktartási és jelzési kötelezettség. Gyerekvédelmi szempontból nincs átgondolva, hogy milyen szakmai felkészültségi alapon van hatásköre az öngyilkosság-megelőzésre, és hogy ennek során együttműködik-e más segítőkkel.