Puskás már a spájzban van, rögtön a gyulai mellett

  • narancs.hu
  • 2013. november 28.

Villámnarancs

Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter ma Ópusztaszeren (hol máshol, majd Lengyeltótiban) adta a művelt világ tudtára, hogy hungarikum lett Puskás Ferenc életműve…
false

Az első reakció erre nyilván az, hogy ezeknek a szerencsétleneknek az agyukra ment a főnökük mániás focifixációja. Vagy ennyire rettegnek tőle? Ha valaki naponta ötször – tekintetét az épülő felcsúti stadion felé fordítva – nem rebegi el Puskás Ferenc nevét, annak a kis ember elküldi a selyemzsinórt? Aztán Fazekas benyögte az indoklást is: Puskás Ferenc életművét azért tartották fontosnak, mert a sportolót a világ minden részén ismerik, és teljesítményét Magyarországgal azonosítják… Ja, meg a Real Madriddal. Igazatok van, idióták, legyen a Real Madrid is hungarikum, attól majd biztosan jobban fogtok kormányozni. Vagy éppen azért lett hungarikum Farkas Mihály kedvenc focistája, mert lelépett az országból? Ebben már lehet valami, most is ezt csinálja mindenki, akinek lehetősége nyílik rá. Figyelj, Fazekas, a disszidálás a hungarikum!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.