Ungváry Krisztián: A kormánymédia nevezi Európa hőseinek az SS katonáit

  • narancs.hu
  • 2020. február 6.

Villámnarancs

A történész szerint a neonácik teljesítménytúrája a Fidesz projektje, Lezsák veje szervezi.

Arra a kérdésre, hogy mit tehet a városvezetés, hogy a neonáci szervezetek ne masírozhassanak a "Becsület Napján" Budapesten, a történész a következőket mondta a HVG-nek:

Ungváry Krisztián

Ungváry Krisztián

Fotó: Sióréti Gábor

"Nem lehet és nem is kell mindent betiltani - az önkényuralmi jelképeket tiltani kell, de azt hogy más világnézetű emberek adott esetben "egyenruha-idézeteket" hordva, az én szemléletemtől eltérően emlékezzenek meg, már csak azért sem lehet betiltani, mert közterületen a gyülekezési jog ezt megengedi. Ami fontos, az a pozitív példa. Az eddigi városvezetés egyszerűen félrenézett. Nem véletlenül, hiszen a kitörés-teljesítménytúra a Fidesz projektje, Lezsák Sándor veje szervezi és a a kormánymédia nevezi Európa hőseinek az SS katonáit. A jelen városvezetésnek ezt kellene világossá tennie. Emellett alternatív túrát lehet szervezni, én is tartok ilyet. Az I., a II. kerület és ha minden igaz, akkor a XII. kerület is közösen fog egy többállomásos szabadtéri kiállítással emlékezni a magyar főváros ostromára."

Mint azt korábban megírtuk: míg a rendőrség és a Törvényszék jogi birkózást rendez, a neonáci szervezetek a Városmajorban vonulgathatnak a "Becsület Napján - így nevezik a szélsőjobboldali szervezetek február 8-át; 1945-ben ugyanis ezen a napon próbáltak kitörni a magyar és német csapatok a szovjet ostromgyűrűből.

Idén a Clark Ádám téren, majd a Kapisztrán szobornál terveztek megemlékezést a szélsőjobbosok, a rendőrség azonban ugyanúgy megtiltotta ezt, mint tavaly – Ungváry Krisztián történészt idézve ugyanis arra jutottak, hogy szélsőséges nézeteket valló csoportok vehetnek részt a megemlékezésen, illetve olyan beszédek és zenék is hallhatóak lesznek álláspontjuk szerint, melyek alkalmasak lehetnek félelemkeltésre, riadalom okozására.

A két rendezvény mellett azonban érkezett egy harmadik bejelentés is, amely szerint a Városmajorban tartanának megemlékezést február 8-án – ezt a BRFK először szintén megtiltotta, ám a határozatot megtámadták a törvényszéken, a Népszava szerint pedig a bíróság hatályon kívül is helyezte a tiltást. Az indok: „rendezvény előzetes megtiltásához szükséges törvényi feltételek körét illetően adós maradt egyes feltételek alátámasztásával".

A TASZ szerint jogilag valóban aggályos az ügy, hiszen előre vélelmezett cselekményekre hivatkozva jogszerűen nem lehet betiltani az eseményt. A törvény értelmében azonban neonáci, újnyilas szervezeteknek szintén nincs helyük az országban.

A bíróság ítélete ugyanakkor nem jelenti a rendezvény engedélyezését, csupán a tiltó határozatot helyezi hatályon kívül. Ennek ellenére valószínű, hogy a szélsőjobboldali szervezetek mindezt zöld jelzésként értelmezik, és megtartják rendezvényüket.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.