Visszhang: könyv

Jonathan Wilson: Futballforradalmak – A foci fejlődése és taktikai története az angliai kezdetektől napjainkig

Visszhang

Az angolszász sportsajtó egyik legfontosabb teoretikusának magyarul eredetileg 2014-ben megjelent műve kapott most második kiadást.

A könyv nemcsak azért fontos, mert az eredeti már elérhetetlen volt (néha azért bele lehet futni 20–30 ezer forintos hirdetésekbe), hanem mert a szerző aktualizálta is a világ legnépszerűbb sportjának történetét feldolgozó művét. A könyv annak is ajánlott, akit nem érdekel a futball: Wilson ugyanis tisztában van vele, hogy a sport keretét adó taktikai újítások nem teljesen függetlenek a társadalmak változásaitól. Nem véletlen például, hogy a joga bonito Brazíliából ered, ahogy az sem, hogy a 2010-es években hogyan újult meg a német futballfelfogás. Wilson igyekszik beavatni az olvasót az idézett társadalmak hétköznapjaiba is, amikor bemutatja, hogy miért emlegeti a mai napig a „világ” a Puskás-féle magyar válogatottat, vagy amikor elmeséli, hogy mekkora hatással volt Magyarország életére egy, az Egyesült Királyságból elüldözött edző, Jimmy Hogan, és hogyan vezetett ez az egész a Barcelona sokáig verhetetlennek gondolt tiki-takijához, amelyet aztán felváltott Jürgen Klopp gegenpressingje, amelyet meg majd felvált valami más. Ez a könyv arról szól, hogy milyen elképesztően sok minden történhet egy focipályán – épp annyira történetmesélő, mint amennyire tudományos munka.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.