Visszhang: könyv

Jonathan Wilson: Futballforradalmak – A foci fejlődése és taktikai története az angliai kezdetektől napjainkig

Visszhang

Az angolszász sportsajtó egyik legfontosabb teoretikusának magyarul eredetileg 2014-ben megjelent műve kapott most második kiadást.

A könyv nemcsak azért fontos, mert az eredeti már elérhetetlen volt (néha azért bele lehet futni 20–30 ezer forintos hirdetésekbe), hanem mert a szerző aktualizálta is a világ legnépszerűbb sportjának történetét feldolgozó művét. A könyv annak is ajánlott, akit nem érdekel a futball: Wilson ugyanis tisztában van vele, hogy a sport keretét adó taktikai újítások nem teljesen függetlenek a társadalmak változásaitól. Nem véletlen például, hogy a joga bonito Brazíliából ered, ahogy az sem, hogy a 2010-es években hogyan újult meg a német futballfelfogás. Wilson igyekszik beavatni az olvasót az idézett társadalmak hétköznapjaiba is, amikor bemutatja, hogy miért emlegeti a mai napig a „világ” a Puskás-féle magyar válogatottat, vagy amikor elmeséli, hogy mekkora hatással volt Magyarország életére egy, az Egyesült Királyságból elüldözött edző, Jimmy Hogan, és hogyan vezetett ez az egész a Barcelona sokáig verhetetlennek gondolt tiki-takijához, amelyet aztán felváltott Jürgen Klopp gegenpressingje, amelyet meg majd felvált valami más. Ez a könyv arról szól, hogy milyen elképesztően sok minden történhet egy focipályán – épp annyira történetmesélő, mint amennyire tudományos munka.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.