Visszhang: lemez

Sparks: MAD!

Visszhang

„Please don’t fuck up my world” – énekelte a Sparks a 2020-as lemezének egyik dalában.

A világ vezetői nem hallgatták meg a nyolcvan felé közelítő Mael fivérek kérését, ők pedig az új albumuk címével nem restellettek erre reagálni. A MAD! ugyanakkor nem egy dühös protest lemez, hanem ahogyan az elmúlt időszakban megszokhattuk tőlük, egy változatos hangulatú zenei vegyes felvágott, amely a Sparks több mint öt évtizedes történelmének majd minden korszakát megidézi.

Önmagában figyelni is elképesztő az amerikai duó sokadvirágzását. A glam rocktól a diszkóig mindent kipróbáló együttes jó néhányszor majdnem a szakadékba vitte magát, majd mindig képes volt feltámadni. Mostanra pedig tényleg beérkeztek, és még mindig figyelemre méltó dolgokat csinálnak, amit az is bizonyít, hogy az új album történetük során először kis híján a brit lemezlista élén nyitott, Skóciában pedig be is húzta az első helyet. A Sparks meg is érdemli ezt a sikert, még akkor is, ha az utóbbi időszak anyagai közül ez sikerült a leghalványabban – főleg például a kései karriercsúcshoz (Hippopotamus, 2017) hasonlítva. Nagy gond azért nincs, Ron Mael szövegeinek cinikus humora továbbra is működik, fogós dalok is vannak (Do Things My Own Way, Drowned in a Sea of Tears), de összességében kissé olyan, mintha túlságosan rutinból készültek volna az új számok. A rajongók azért találnak majd itt is gyöngyszemeket, és meglepő módon talán pont a védjegyszerű iróniát nélkülöző szerelmes dal, a My Devotion marad a legemlékezetesebb.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.