Visszhang: lemez

Ravel: Vonósnégyes / Attacca Quartet

Visszhang

Maurice Ravel születésének 150. évfordulója a lemezkiadókat is megmozgatta.

A fiatal koreai zongoraművész, Cso Szong Dzsin, valamint François-Xavier Poizat a zongoraművekből készített összkiadást, a skót Malcolm Martineau pedig Ravel összes dalát rögzítette különböző énekesek közreműködésével. Korunk egyik leginnovatívabb vonósnégyese, az Attacca Quartet a huszonnyolc évesen komponált F-dúr vonósnégyest vette lemezre.

Már az első hangokból érezhető, hogy a kétszeres Grammy-díjas együttes egyéni értelmezésre törekszik. Az első tétel páratlan finomsággal bontakozik ki – Andrew Yee csellista a kísérőfüzetben „egy ébredő óriás” képét említi. Bár a rubato helyenként talán soknak tűnhet, ezek a szabad tempókezelések tökéletesen illenek a század­elő Párizsához, ahol nem idegenkedtek a szélsőségektől. Az Attacca Quartet tagjai szinte eggyé válnak a játékban, amit a felvétel kristálytiszta, áttetsző hangzása is segít.

A második tétel pizzicatói határozottan szólnak, a középső triószakasz sebes és magával ragadó. Talán a harmadik tétel a mű legizgalmasabb része, drámai effektjeivel és impresszionista fuvallataival; közepén egy éles váltással, amelyet az együttes bátran ki is emel. A finálé csupa energia és szenvedély. Jó lett volna hallani a Debussy-kvartettet is – a két művet gyakran játsszák együtt –, de ne legyünk telhetetlenek. Ha rövidnek érezzük ezt a lemezt, térjünk vissza a kvartett 2019-es Orange című, nagy sikerű albumához is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.