A konyhafőnök ajánlata - Roy Strong: Lakoma (A dúsan terített asztal története) (könyv)

Zene

Azt alighanem még a savanyú kedélyű gyomorbajosok is elismerik, hogy jó dolog az evésről olvasni. Legyen az egy Krúdy-novella, Brillat-Savarin ínyesbibliája, vagy épp valamely Turós Lukács-alapmű, az ember rendszerint csemcsegő kedvteléssel merül el ebben a megunhatatlan témában.

Azt alighanem még a savanyú kedélyű gyomorbajosok is elismerik, hogy jó dolog az evésről olvasni. Legyen az egy Krúdy-novella, Brillat-Savarin ínyesbibliája, vagy épp valamely Turós Lukács-alapmű, az ember rendszerint csemcsegő kedvteléssel merül el ebben a megunhatatlan témában. A könyvkiadás mesterségébe is belekóstoló lapunk Roy Strong kultúrhistóriájának közrebocsátásával most azon olvasók kedvére kíván tenni, akik miután ronggyá lapozgatták Vizvári Mariska receptgyűjteményét, nem óhajtanak ráfanyalodni a magukat kulináris szaktekintéllyé feltoló médiaszemélyiségek szakácskönyveire.

Félintellektuális sörkorcsolya- és koktélvirsli-kavalkád helyett a brit szerző műve kiadós élményt ígér, hisz Strong végigkalauzol mindőnket az evészet több évezredes történetén az ógörög szümpoziontól egészen az angolszász vacsorapartiig. A könyv nem pusztán az ételekről szól, hanem arról a gondosan kimunkált és koronként változó ceremóniáról, amellyel a szükséges táplálékbevitel műveletét körítette az emberiség, illetve annak gazdagabbik fele. Mert Strong elsősorban a gazdagok étkezéseiről ír, a római convivium rituáléjáról vagy a fényűző reneszánsz bankettekről, s ezek részletes elemzését adja: hogyan változott a heverészés a mai ülő testhelyzetre, miképp mozdult el az idők során a lakoma főhelye, s mi módon állt össze az evőeszközök ma használatos arzenálja?

A fejedelmek, a kisebb-nagyobb uraságok számára az evés mindenkor a hatalomgyakorlás egyik meghatározó aktusa volt. "Egyél a házad népe előtt, mert ez növeli megbecsülésedet!" - hangzott a XIII. századi arisztokratáknak szánt jó tanács, mely nem sokat változott az évszázadok folyamán. A lakoma ugyanis, akárcsak a derekas műpártolás meg a szemkápráztató luxus "látványos fogyasztás", színház volt: a vagyon, az ízlés, a jellem- és az emésztőerő próbája. A nyilvános étkezéseken nemcsak Móricz Zsigmond novellahősei, hanem a legkatolikusabb királyok is megmérettek, s utóbb aztán sokatmondóan emlegették: XVIII. Lajos valamely ünnepi ebéden tizenhat kotlettet evett meg egy ültő helyében. (Vagy XVI. Lajos evett tizennyolc kotlettet? - plagizálhatnánk Molnárt.)

A Strong által fölkínált kultúrtörténeti kalandozás örömét legfeljebb az rontja meg némiképp, hogy a könyv konyhaművészeti megalapozottsága helyenként politikatörténeti tájékozatlansággal elegyedik. Így például csak az 52. lapon két roppant csacsiságot találhatunk: a Néró által elveszejtett Britannicus nem "Tiberius természetes fia" volt, hanem Claudius császár gyermeke, s Attila sem sarcolta meg 410-ben Rómát, részint mert akkor talán még nem is élt, részint mert épp abban az évben Alarik nyugati gót fejedelem fosztotta ki az Örök Várost. Ám a köztörténeti bakik és a fordítás (Árokszállásy Zoltán munkája) kisebb fésületlenségei jócskán elnézést érdemelnek, hisz a mű módfelett ízletes. A nap bármely szakában fogyasztható.

Magyar Narancs-Athenaeum Kiadó, 2006, 338 oldal, 2990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.