rés a présen

„Avantgárd hagyományok”

  • rés a présen
  • Artner Sisso
  • 2025. január 15.

Zene

Gryllus Samu zenész

rés a présen: Hogyan zártad a 2024-es évet?

Gryllus Samu: Nagyon sűrű volt, tele bemutatókkal és izgalmas munkákkal. Nagyon fontosak voltak Ajtony Csabával és a MIKAMO-val közös projektjeink, a munka a bécsi Chaos String Quartettel, vagy a nyáron a Stereo Akt és Tara Khozein Hanghalászat című utcaszínházi projektje. Nemrég jelent meg egykori tanárom, Anthony Braxton kompozícióiból a bécsi Studio Dan új lemeze, Braxton et al., amelyhez szöveget írtam. Jó volt újra vezényelni a Miskolci Szimfonikus Zenekart az 55 éves Kalákával közös, Hangol már a zenekar című műsorunkban. Tavaly debütált a Pándi Balázs Smooth Jazz Explosion, amelyben játszom, a több mint 15 éves W.H. Shakespeare formáció pedig folytatja a munkát. Munkahelyemen, a bécsi zeneakadémián elindítottunk egy új óratípust, ahol a diákok hetente választhatnak szabadon új stílusokat, amelyeket szeretnének megismerni. A múlt héten piano house-t és Korean folk-rockot játszottunk.

rap: Budapesten pedig elkezdődött az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál, amelynek az egyik alapítója vagy. Mi az idei koncepció?

GS: A fesztivál alapító kurátora vagyok Horváth Balázzsal együtt 12 éve, bár az utóbbi években kicsit háttérbe vonultam. Néhány éve csatlakozott hozzánk Dargay Marcell, de számos kurátora van az egyes programoknak is, amelyeket György-Dóczy Katalin fesztiváligazgató tart össze. A koncepció nem változott, célunk az idén is az, hogy átláthatóvá tegyük minden érdeklődőnek az évszázados múltra visszatekintő, avantgárd hagyományokon nyugvó újzene műfaját, megmutassuk annak élő és innovatív nemzetközi világát, kapcsolatait különféle társművészetekkel, múlttal és jövővel, korosztálytól és társadalmi pozíciótól függetlenül, mindenki számára, akit elérünk.

rap: Meddig tart a programsorozat?

GS: Január 11. és február 9. között sok budapesti helyszínen találkozhatunk a ’polychrome’ mottóval. Az Illés Márton zeneszerző által életre hívott program január 30-án lesz a Zene Házában, ahol a magyar Trio Dakoda a nyolc trombitásból álló kölni The Monochrome Projecttel lép fel. Programjaink többsége valamilyen vizuális elemeket is használó koncert, amely kapcsolódhat más művészeti ághoz, mint például a CentriFUGA csoport Átlátszó Zenei Kiállítása a Fugában 19-én. De a koncertek mellett családoknak szóló zenei foglalkozás is lesz Remes Zsófia vezetésével, az ISON-ban meg kiállítások, filmvetítések, beszélgetések lesznek. Az OMA galéria is a fesztivál keretein belül nyílik meg új helyszínen, de minden részlet megtalálható az Átlátszóhang.hu oldalon.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.