Live Aid 40

Egy napig hősök

Zene

„Annyi dolgom van, mint Bob Geldofnak a Live Aid napján”, mondja Rob Fleming, a Pop, csajok, satöbbi című Nick Hornby-regény főszereplője. Az ír énekesnek valóban nem volt könnyű összehozni a zenetörténet talán leg­ambiciózusabb eseményét, a Live Aidet 40 évvel ezelőtt, 1985. július 13-án. Aki annak idején ott ült a képernyő előtt, az egy életre szóló élménnyel lett gazdagabb.

Az egész egy híradóműsorral kezdődött. 1984. október 23-án este a BBC tudósítója, Michael Buerk az etiópiai éhínségről számolt be. Bob Geldofot, a Boomtown Rats énekesét ledöbbentették a képsorok, és úgy érezte, hogy valamit tennie kell. Első körben egy karitatív jellegű kislemezben gondolkodott, és bevonta az ötletelésbe Midge Ure-t, az Ultravox frontemberét. A két zenész egy félkész Boomtown Rats-dalkezdeményt gyurmázott össze Ure egyik szerzeményével, és így született meg a Do They Know It’s Christmas? című szám. Geldof és Ure a dalt a karácsonyi piacra szánta, ezért sietniük kellett. Szóltak, akinek tudtak, de számos brit zenész éppen turnén volt vagy a tengerentúlon stúdiózott. De így is impozáns névsor kerekedett – a dalt Paul Young, Boy George, a Duran Duran, Phil Collins, a U2, a Spandau Ballet, a Status Quo és Paul Weller közreműködésével rögzítették, Band Aid néven.

Kiskarácsony, nagykarácsony

Nemrég felkerült egy film a dal készítéséről a YouTube-ra, abban egy riporteri kérésre George Michael a színfalak mögött elénekel pár taktust megjelenés előtt álló slágeréből, a Last Christmasből, amely George Michael és Andy Ridgeley duójának, a Wham!-nek, de a következő 40 év karácsonyainak is a legnagyobb slágere lett, ám megjelenésekor megrekedt a brit lista második helyén a Do They Know It’s Christmas? miatt. A Band Aid jelentőségét mutatja, hogy számos ország követte a példát, és 1985 első felében folyamatosan érkeztek a különböző nyelveken előadott segélydalok, amelyek közül a leghíresebb egyértelműen az amerikai sztárokat felvonultató We Are the World lett, Michael Jackson és Lionel Richie szerzeménye.

A Do They Know It’s Christmas? első körben két és fél millió példányban fogyott, ami nagyszerű eredménynek számított, de Geldof nem elégedett meg ennyivel. És amikor Boy George felvetette neki, hogy a kislemezt egy koncert is követhetné, ismét a tettek mezejére lépett. George Harrison 1971-es, Bangladesért rendezett segélykoncertje szolgált mintául, ami a formátumot illeti, ráadásul azzal a tanulsággal is járt, hogy egy jó koncert nem garantálja, hogy a támogatások célba érnek… Geldofnak erre is ügyelnie kellett. Az énekes először egy angliai helyszínben gondolkodott, aztán rájött, ha bevonja Amerikát, akkor meg tudja duplázni a jegybevételt. A választása a londoni Wembley-re, illetve a Philadel­phiá­ban található JFK Stadionra esett.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.