Hallgattak rá - Sohase engedjetek! Winston Churchill legjobb beszédei (könyv)

  • - bori -
  • 2007. január 11.

Zene

Churchillben azt a ritka politikust tiszteljük, aki beváltotta az ígéreteit. És azt a még ritkább államférfit, akinek beváltak a jóslatai.
Igazat mondott, amikor vért, verítéket, könnyeket és (amit nem szokás emlegetni) kemény melót ígért a nemzetnek, vagy amikor a legsötétebb órán - ami több mint egy évig tartott, s ezalatt Nagy-Britannia egyedül szegült szembe a náci veszedelemmel - szentül állította, hogy győzni fognak.

Hosszú pályáján csúfos kudarcok is érték. Fiatalon emelkedett magasra és negyvenévesen már bukott férfi: az 1915-ös gallipoli vereség után távoznia kell az admiralitás éléről. A harmincas években a békepártiak kérlelhetetlen ellenzéke a parlamentben, sokáig szinte egyetlenként figyelmeztet a gőzerővel fegyverkező Németország és a nácizmus veszélyeire, de a háború kitöréséig süket fülekre talál. Lengyelország lerohanásakor ismét az admiralitás első lordja, a franciák megtámadása után miniszterelnök. Szörnyű vereségek sorával kezd: teljes összeomlás a nyugati fronton (ahonnét csodával határos módon sikerül hazamenekíteni a brit expedíciós hadtestet), súlyos veszteségek az Atlanti-óceánon, elesik Görögország, elvész Szingapúr... a szabad Európa már csak egy sziget. Az angliai csata megnyerése fordulópontot hoz, és amikor a nácik megnyitják a keleti frontot, Churchill már biztos a győzelemben.

Az az év, amikor a tengelyhatalmak minden józan számítás szerint elveszítették a háborút, 1941. A mérhetetlen szenvedés és emberhalál, ami ezután sújtotta a világot, mind merőben értelmetlen és esztelen volt. Ennek a hosszúra nyúlt győzésnek is része lehetett abban, hogy egy-két hónappal a háború megnyerése után Churchillt egy méretes választási vereséggel honorálta a haza. De még ekkor sem adta föl: a híres fultoni "vasfüggönyös" beszéddel újra sorompóba állt, ezúttal a vörös veszedelemmel szemben. Ismét látnoknak bizonyult, és öreg napjaira még négy évet lehúzhatott a kormány élén.

E példátlan pályát nyolckötetnyi beszéd kísérte. Hosszú szónoklatok az alsóházban, és a nép közvetlen megszólítása a BBC-ben. Legfontosabb beszédei egyben történelmi fordulópontok. A legérdekesebb talán a háború menetének végigkövetése Churchill szózatain keresztül. Persze volt, amiről hallgatnia kellett (az angol légtért védő radarokról, vagy arról, hogy a hírszerzésben minden téren lenyomták a nácikat), volt, amiben tévedett, de ettől csak még izgalmasabb az események friss kommentárja. Nem tudom, feltétlenül szükség van-e ahhoz ellenségképre, hogy egy nép összerázza magát. Winston mindenesetre nemmel felelt erre a kérdésre, amikor a németek (olaszok, franciák, magyarok) mocskolása helyett az ember jobbik részét szólította meg. A gaz ellen közös gyűlölete, megvetése helyett a hazaszeretet, a szabadság, a humanizmus, az emberi méltóság, a nagylelkűség erényére apellált. A jogállam, a liberális demokrácia, a szabad választáson alapuló életforma voltak hívószavai, és a történelem tanúsága szerint Britannia népe hallgatott a jó szóra.

Európa, 2006, 428 oldal, 2800 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.