Koncert: Együtt nem megy (Cseh Tamás + Kispál és a Borz a Bárkában)

  • 2002. október 10.

Zene

Kezdetben Cseh Tamás és Lovasi András "zenés beszélgetésére" invitált a Bárka Színház, és én erre simán ráharaptam. Külön-külön alaposan belemásztak már az életembe, ha húszévnyi eltolódással is - no de így együtt... mondom, egészen felvillanyozódtam. Mit kezd egymással, és mit kezd velem ez a két pasas, akinek meglehetősen eltérő nemzedéki élményekből táplálkozik a sorsa és a művészete? A szűkszavú propaganda szerint Cseh Tamás Frontátvonulásának - két nappal korábbi - bemutatójához kötődött volna e beszélgetés, úgyhogy arra is beneveztem.
Kezdetben Cseh Tamás és Lovasi András "zenés beszélgetésére" invitált a Bárka Színház, és én erre simán ráharaptam. Külön-külön alaposan belemásztak már az életembe, ha húszévnyi eltolódással is - no de így együtt... mondom, egészen felvillanyozódtam. Mit kezd egymással, és mit kezd velem ez a két pasas, akinek meglehetősen eltérő nemzedéki élményekből táplálkozik a sorsa és a művészete? A szűkszavú propaganda szerint Cseh Tamás Frontátvonulásának - két nappal korábbi - bemutatójához kötődött volna e beszélgetés, úgyhogy arra is beneveztem.

Hogy Cseh Tamást miért kell szeretni, ha minden igaz, ezeken a hasábokon nem szükséges kifejteni. Időnként ugyan elbizonytalanodom: a napokban olyan húszévesekkel is találkoztam, akik csak névről ismerték a Beatles zenekart. Mintegy kompromisszum gyanánt hát maradjunk ennyiben: az 1979-ben született Frontátvonulás a Cseh-Bereményi-életmű egyik legjelentősebb darabja. Nem dicsekedhet annyi elévülhetetlen dallal, mint a pár évvel korábbi Levél nővéremnek, a szövege azonban mindvégig rendkívül erős, s ahogyan csavarodik, ahogyan ível, ahogyan szürreáliába torkoll, annak bizony vegytisztán színház a neve.

Ebben a színházban én Cseh Tamás előtt most, huszonhárom év múltán is kalapot emeltem: éppolyan erővel és éppolyan izzással, éppolyan indulattal és éppolyan naivitással, egyszóval éppolyan meggyőzően igazított útba, mint légszomjjal küszködő hőseit egykoron: nincs hova menekülni, nincs hova megúszni, tessék csak itt szépen megtelepedni, belakni egy sarkot, aztán majd csak lesz valahogy...

H

Ennyit a rend kedvéért, elöljáróban. Vasárnapra ugyanis módosult a hirdetmény: már nem Cseh Tamás és Lovasi András zenés beszélgetését, hanem Cseh Tamás és a Kispál és a Borz közös koncertjét jelezte; miközben gellert kapott a beszélgetősdi is, abba a sorozatba illesztődvén bele, amely Lévay Balázs vezetésével a mítoszok körül sertepertél a Bárkában.

Lovasitól megtudtam: a színház valóban azt kezdeményezte, hogy kettesben lépjenek fel, csakhogy ő elhárította - idegen tőle ez a szerep. Azt javasolta inkább, hogy legyen Cseh Tamás-Kispál és a Borz-koncert, melynek során majd valami valóban közös dologgal rukkolnak elő. Csakhogy Cseh Tamást annyira igénybe vette a Frontátvonulás bemutatója, hogy nem maradt ideje a Kispállal próbálni, így további megszorításokat kellett eszközölni a koncepción. Az előadás kezdete előtt egy órával anynyiban maradtak, hogy felváltva játsszák a számaikat, túlesnek közben a mítoszokon, és végül a Nagyon szerelmes lányok című Kispál-dalba a Tamás is beszáll. Az az óra amúgy különösebb izgalom nélkül, kellemes csevegéssel telt a büfében - arról, hogy egy őrző-védő kisasszony is képes olyan vonzó lenni, mint egy felszolgálónő; arról, hogy koncert közben milyen lehetőségek adódnak a szemüveg bepárásodása esetén; arról, hogy előbb-utóbb bizonyos akkordokkal már nem is próbálkozik az ember -, idáig igazán élveztem.

H

Kár, hogy az első két kör olyan töketlenkedve indult. Miközben Cseh Tamás került sorra, Kispálék még lődörögtek a színpadon, ráadásul a világosító kolléga sem tudta eldönteni, kire vetüljön fény. Mit mondjak, elsápadtam kicsit, de szerencsére nem tűnt fel: az a bő háromszáz fiatal, aki a Bárkába fért, a legkevésbé sem finnyáskodni, hanem rajongani jött, és akkora hullámokat csapott a szeretetük, amelyekben elmosódtak a bakik. Így még az is bejött, hogy Cseh és Lovasi egyetlen alkalmi-közös vállalkozásának, A hatvanas éveknek egyikük sem tudta a szövegét..., s persze ami együtt nem ment, azzal végképp nem volt gond külön-külön: különösen Kispálékból dőlt a meglepetés. Új dobosuk van, meg különben is, tizenöt éves a zenekar, hát átgondoltak-újrahangszereltek egy csomó nótát, és most igazán az a legkevesebb, hogy Szabó Attila hegedűjéről megemlékezzen az ember.

Csupa ragyogó arc, bármerre néztem, s mi több, még a helyükre kerültek a mítoszok is.

- Hallottatok olyan mítoszokról, amelyek veletek kapcsolatban terjengenek? - érdeklődött a különben rokonszenves Lévay úr.

- Hogy jól baszok - felelte Lovasi, mintegy megszabva ezzel a beszélgetés intellektualizáló keretét.

Hát így.

Parancsolnak bármit is hozzáfűzni...?

H

Mindazonáltal a tanulságokat nem hallgatnám el.

1. Ha színház volnék, alaposabban utánanéznék, létezik-e olyan produkció, amit meghirdetek. 2. Ha muzsikusként összeállnék valakivel, alaposabban szem előtt tartanám, hogy nincs az az előadás, amelyből kispórolható a meló. 3. Ha "égés" van, igyekeznék olyan természetesen reagálni le, mint ahogyan tette Cseh és Lovasi. 4. Annál, ha mítosza van az embernek, csak az jobb, ha szeretve van, nagyon.

Marton László Távolodó

Bárka Színház, október 4. és 6.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.