Lemez

Leadták a drótot

Wire: Mind Hive

  • - minek -
  • 2020. március 6.

Zene

A rocktörténet számos izgalmas, némi túlzással mágikus évet ismer. Ilyen volt 1977 is, amikor végképp nyilvánvaló lett, hogy az alig néhány éve kezdődött punkrobbanás hány és hány izgalmas punk utáni irányzatnak nyithat teret.

Az ismeretlenségből berobbanó (mondjuk, széles körű ismertségnek és népszerűségnek azért később sem örvendő) londoni Wire például feszes, látszólag szikáran és takarékosan tálalt, közben üdítően izgalmas dalaival, mindenekelőtt Pink Flag című terjedelmes (egyetlen korongon 21 szám!) bemutatkozó albumával egész iskolát nyitott, ahová még manapság is szorgalmasan járnak a nebulók.

A maga idejében inkább a punk kontextusában értékelték a kritikusok, de kisvártatva a posztpunk alaplemezeként emlegették, no és az erre következő, szintén zseniális albumaikat (Chairs Missing, 1978; 154, 1979), amelyekben hol kifejlett, hol embrionális állapotban lapult a nyolcvanas évek megannyi izgalmas zenei irányzata. Hatásuk minimum szerteágazó, elvégre rengetegen tanultak tőlük, többnyire sűrű hálálkodás kíséretében. Dalaikat – amelyek a sokszor módfelett absztrakt és megborult szövegekről, egyben a rafinált hangszerelési ötletektől híresültek el – meglepően sokan dolgozták fel: Henry Rollins, a Big Black, az R.E.M., a My Bloody Valentine, a Lush, a Fischerspooner vagy a Ladytron, hogy csak néhányat említsünk a törzsfa szerteágazó hajtásaiból.
A sors iróniája, hogy 1979 végén, mire nem kis részben az ő inspirációjukra megannyi zenekar ragadott gitárt, sőt szintetizátort, a Wire gyakorlatilag inaktívvá vált. Csak a nyolcvanas évek utolsó harmadára támadtak fel a tetszhalotti állapotból, akkor meg a zenei sajtó nem győzte pedzegetni, hogy mennyire visszhangzanak dalaikban a jeles utódok, mondjuk, a New Order dolgai. Mondhatnánk, hogy a kígyó itt önfarkába harapott, de sokkal inkább a párhuzamos evolúció működését tanulmányozhatjuk ezúttal a poptörténeti kontextusban.

A Wire a kilencvenes évek nagyobb részét is kihagyta, de ’99 óta sorra készítik albumaikat, amelyekből, úgy tűnik, sosem hal ki a teremtő izgalom. Colin Newman, a jellegzetes hangú énekes-gitáros, Graham Lewis basszusgitáros és Robert Grey (egykor Gotobed) dobos még mindig együtt zenélnek – az alapítók közül csak Bruce Gilbert, az emblematikus és sokak által utánzott stílusú gitáros szállt ki (még 2006-ban), a helyén Matthew Simms pengeti a húrokat. A kivételes szorgalommal párosuló kreativitásuknak köszönhetően az év elején kijött Mind Hive már a tizenhetedik albumuk (az utóbbi hét évben egyenesen az ötödik), és egy pillanatig se higgyük, hogy lazítottak volna. Olyan energiával nyomják végig a kilenc számot, hogy alig győzzük tartani a tempót, amit rafinált ritmus- és sebességváltásokkal bolondítanak meg. A gitártémák kellően izgalmasak, rendre sikerül megtalálniuk azt a perfekt groove-ot is, ami oly elevenné teszi szerzeményeiket, és az okos, gyakran szomorkás, néha kissé szürreális dalszövegek sem hiányoznak. És míg korai időszakukban rövid (akár két perc alatti), de velős számaikról híresültek el, itt már akad egy majdnem nyolcperces, remekül felépített, a kitartott, eksztatikus csúcspont után meg jól lecsengetett, szinte hipnotikus darab is (Hung). A Mind Hive-on a négy brit újra megmutatja megannyi neoposztpunk követőjének, hogy a szinte táncolható ritmusok és a hol zaklatott, hol harmonikus gitárhangzatok és a szintiszőnyegek házasításában még mindig, ennyi év után is lehet tőlük tanulni. Amíg olyan számokat tudnak írni és eljátszani, mint a Primed and Ready vagy a pillanatok alatt a nyárba röpítő Off the Beach, addig érdemes kivárni újabb és újabb lemezeiket. És különben is, ha egyszer már fejrázós-húzós, közben mégis harmonikus poszt-punk gitárzenére támad kedvünk, akkor jobb, ha a műfaj feltalálói húzzák a talpalávalót.

Pink Flag, 2020

 

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.