lemez - FLYING LOTUS: COSMOGRAMMA

  • - tardos -
  • 2010. június 17.

Zene

Az utóbbi évek legsikeresebb számítógépzenésze nem más, mint a Coltrane család egyik leszármazottja. És Flying Lotus legújabb lemezén fejet hajt az örökség elõtt: több dzsesszista témát is belekomponált csodálatos gépzenéjébe, és el is hívta egy nagyobb horderejû fúvásra unokatestvérét, Ravi Coltrane-t (Arkestry). Azt viszont valószínûleg már nem családi hátterének köszönheti, hogy Thom Yorke is énekel egy számot a lemezen (...And The World Laughs With You). Szimbolikus értékkel bír vendégszereplése: ahogy a mindig megújulni képes Radiohead az új rockzene, úgy Flying Lotus az új elektronika. Amint kiadta elsõ lemezét, követõi, tisztelõi és másolói akadtak, akik idáig valahogy képesek voltak lépést tartani vele, de ezt a hangzást már nehéz lesz überelniük.

Titka a ritmusban, az ütemek újraértelmezésében, a hangok vegyítésének mikéntjében áll. Az intro címe Cosmic Drama, és ezzel el is árulta, mi vár a hallgatóra. A lavinaszerû zajzuhatagok minden egyes hangja tökéletesen szólal meg. Kristálytisztán. Hárfa és vonósok, gitár és dob, vokál, taps, tam és csörgõ. Olyan könnyedén kezeli a hangszereket, mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga - és továbbra is megférnek zenéjében a Commodore 64-hangok (Clock Catcher) vagy a pingponglabda pattogása is (Table Tennis), melyet sejtelmes hangjával Laura Darlington kísér, aki már a Los Angelesen is szerepelt. Nem lepõdnék meg, ha következõ lemezét a Berliner Philharmonikerrel - vagy ha nem akar olyan messzire menni, a San Franciscó-i Szimfonikusokkal - venné föl. Mert innen már tényleg csak a karmesteri poszt van hátra (és még csak 26!).

Warp/Neon Music, 2010

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.