Lemez: Megkapod a magadét (The Chemical Brothers: Come with us)

  • Zubor Tamás
  • 2002. február 14.

Zene

Volt (és lesz!) nekünk egy, a kilencvenes évek derekán igencsak úttörőnek számító techno-, house-, trance-formációnk, a Liquid Limbs. A kéttagú csapatból Battai Róbert kiszállt pár éve, mondván: mindenféle avantgárd művészeti projekttel itt nálunk legfeljebb a templom egerének mehet el az ember. Szóval Battai új pszeudót talált ki magának, a Skylandet. Ez már fialja a lóvét rendesen, ám állítólag a Liquid Limbs is feltámad idén. Battai ugyanis a keresett pénz jelentős részét zeneeszközökre fordította, hogy egyszer újra elkezdhesse avantgárd ügyét.
Volt (és lesz!) nekünk egy, a kilencvenes évek derekán igencsak úttörőnek számító techno-, house-, trance-formációnk, a Liquid Limbs. A kéttagú csapatból Battai Róbert kiszállt pár éve, mondván: mindenféle avantgárd művészeti projekttel itt nálunk legfeljebb a templom egerének mehet el az ember. Szóval Battai új pszeudót talált ki magának, a Skylandet. Ez már fialja a lóvét rendesen, ám állítólag a Liquid Limbs is feltámad idén. Battai ugyanis a keresett pénz jelentős részét zeneeszközökre fordította, hogy egyszer újra elkezdhesse avantgárd ügyét.

Ezt most csak azért mondtam el, mert a The Chemical Brothers új lemeze kapcsán eszembe jutott. Az amerikai duót persze eddig sem azért szerettük, mert olyan progresszívnek tartottuk, vagy mert annyira meggondolkodtatott volna. Hanem mert - az ordító közhellyel - a techno aprópénzre váltását színvonalasan és élvezhetően oldotta meg. Az eklektikus technopop egyik legjobb példája volt az 1999-es Surrender, a Közgáz-pincében is gyakran játszott Hey boy, hey girllel.

Ám mostanra a vegyi tesóknak sikerült egy igazán alsó kategóriás lemezt összehozni. Az első számban elhangzik a felszólítás - Come with us -, és mi mennénk is, mert ezt még élvezzük: olyan jó húzós intrószám, mely után bármi jöhet. Aztán az ősszel elsőként piacra dobott kislemez, az It began in Afrika indul. Ez sem rossz, jól elkapták benne azt a pattogó-beindító pszichedelikus dobot, mely minden zenét felemel - nem nagy ügy beletenni, de baj nem lehet belőle. A harmadik és a negyedik tracket viszont akár maga Norman Cook, akár Fatboy Slim is írhatta volna. Ez alatt a két év alatt Chemicalék biztosan sok zenét hallgattak, és annál többet loptak. Jó, mondhatnánk, loptak ők eddig is, de eddig legalább a zsákmányokat erővel és lendülettel ütötték fel. Mára csak a nyomok maradtak.

Eklektikájuk nem fonódik egységbe, és ha célja van, az csupán ennyi: minél többet lehessen keresni vele. Valóban, sokan megtalálhatják benne a nekik tetsző elemet, nagy siker lesz a lemez, szerintem. Az Hoopsban például úgy rakódnak egymásra a tört ütemek, mint a legjobb drum´n´bassekben. A The state we´re inről pedig a karácsony jut eszünkbe, meg rögtön az is, hogy a Surrenderen is volt egy ilyen, de az úgy csilingelt, úgy zúgott, hogy bátran megkínáltuk volna vele az otthoniakat szenteste. Erre a "karácsonyira" viszont senki sem kapná fel a fejét két Bing Crosby-dal között.

Az eddigi, populárisnak, ugyanakkor jónak mondható Chemicalok után most ugranak a legnagyobbat a srácok a tömegbe, és immár alig hallgathatók. Cukros, értelmetlen zsúfoltság - egy többet érdemlő pszeudó alatt. Battai Robinak pénz kellett, pihentette a Liquid Limbst. De a Chemical Brothers miért is tenné? Egy jól bejáratott márkanévvel még több pénz kerül.

Zubor Tamás

(Virgin Records/EMI, 2002)

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.