A szerk.

A kitaposott ösvény

A szerk.

Először, még a hétvégén, Magyar Péter dobta be, hogy Polt Péter legfőbb ügyészt „leváltja” Orbán Viktor, és a helyére Tuzson Bence jelenlegi igazságügyi minisztert rakja.

Szó szerinti értelmében ez az állítás persze nonszensz – a miniszterelnöknek nincs erre jogosítványa –, Magyar bejegyzésének szarkazmusa azonban épp arra utalt, hogy ténylegesen így zajlanak a dolgok. (Hadházy Ákos szerint Tuzson helyett Rétvári Bence belügyi államtitkárt éri majd a megtiszteltetés.) A pártelnök posztjánál is meglepőbbek voltak a lanyha kormánypárti és ügyészségi reakciók – úgyhogy már ezekből sejteni lehetett, hogy ami Poltot illeti, Magyar nem lőtt mellé.

Kedd déltájban a 24.hu semennyire nem cáfolt információi tovább pontosították a képet. Polt Pétert az Alkotmánybíróság (AB) élére jelöli (helyezi) a Fidesz (Orbán Viktor). Az AB amúgy a törvényben előírt létszám alatt leledzik mostanság, noha ez a magyarországi ún. alkotmányosság, az AB 2010 utáni munkássága felől nézve nem oszt, nem szoroz. (Mellékszál, de megjegyeznénk, hogy az AB vakvágányon tartásának orbáni szándéka a leg­inkább abban érhető tetten, hogy sajtóinformációk szerint a mindenre alkalmatlan Hende Csaba is odatart.)

Villámgyors keddi tájékozódásunk során a jog világából származó értesüléseink alapjában három csapásirányon mozogtak. Íme: Polt régóta ambicionálja az AB-elnökséget, karrierje méltó lezárásának tartaná. Ezt az elemet egy másik variáció is tartalmazza, de azzal kiegészítve, hogy Polt semmiképpen sem legfőbb ügyészként akarja megérni a választások utáni világot: ha győz a Fidesz, azért, ha meg veszít, akkor azért. A második állítólagos indok világos: ezerrel tüzelnének rá a győztesek, mint Orbán emberére, és ha ez idővel a lemondását vagy eltávolítását eredményezné, azt az idős, akkor már hetven fölötti vádhatósági vezető a pályája szégyenteljes lezárásaként élné meg. Polt előéletének ismeretében az viszont első hallásra meghökkentő, hogy egy újabb Fidesz-győzelem után sem maradna szívesen. Nos, azt hallani, hogy ez esetben Orbán rövid úton eltakarítana mindent és mindenkit, akit akár csak a legkisebb mértékben is veszélyesnek tart önmagára, a hatalmára; és ennek – így e Polt-barátnak tűnő okfejtés, amelyet mi a legnagyobb tisztelet mellett is erős kétkedéssel kezelünk –, a legfőbb ügyész nem kíván a részese lenni. Az persze tény, hogy a Polt munkahelyváltását tárgyazó hírrel nagyjából egy időben a Legfőbb Ügyészség azt közölte a Telexszel, hogy harmadjára nem ők kérték az Európai Parlamenttől Magyar Péter mentelmi jogának a felfüggesztését (ahogyan másodszor sem), de messzemenő következtetéseket azért nem vonnánk le ebből.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.

Elvárt igazodás

Tavaly novemberben derült ki, hogy a 2019 óta amúgy is mostoha sorsú, az MTA-ról korábban leválasztott kutatóhálózatot ismételten átalakítaná a kormány. A változások az MTA ingatlanvagyonát is érintenék, egy váratlan per azonban megakasztotta az ügymenetet.

Két-három mondat után megnyíltak

Jövő áprilisig még 3-4 országjárást is lebonyolíthat a Tisza Párt, a jelöltállítási folyamat pedig az idén le­zárulhat. Rengeteg támadásra és botránykeltésre számítanak, nyilván követnek el majd ők is hibákat, ezért is fontos a kapcsolat a független médiával.