Szó szerinti értelmében ez az állítás persze nonszensz – a miniszterelnöknek nincs erre jogosítványa –, Magyar bejegyzésének szarkazmusa azonban épp arra utalt, hogy ténylegesen így zajlanak a dolgok. (Hadházy Ákos szerint Tuzson helyett Rétvári Bence belügyi államtitkárt éri majd a megtiszteltetés.) A pártelnök posztjánál is meglepőbbek voltak a lanyha kormánypárti és ügyészségi reakciók – úgyhogy már ezekből sejteni lehetett, hogy ami Poltot illeti, Magyar nem lőtt mellé.
Kedd déltájban a 24.hu semennyire nem cáfolt információi tovább pontosították a képet. Polt Pétert az Alkotmánybíróság (AB) élére jelöli (helyezi) a Fidesz (Orbán Viktor). Az AB amúgy a törvényben előírt létszám alatt leledzik mostanság, noha ez a magyarországi ún. alkotmányosság, az AB 2010 utáni munkássága felől nézve nem oszt, nem szoroz. (Mellékszál, de megjegyeznénk, hogy az AB vakvágányon tartásának orbáni szándéka a leginkább abban érhető tetten, hogy sajtóinformációk szerint a mindenre alkalmatlan Hende Csaba is odatart.)
Villámgyors keddi tájékozódásunk során a jog világából származó értesüléseink alapjában három csapásirányon mozogtak. Íme: Polt régóta ambicionálja az AB-elnökséget, karrierje méltó lezárásának tartaná. Ezt az elemet egy másik variáció is tartalmazza, de azzal kiegészítve, hogy Polt semmiképpen sem legfőbb ügyészként akarja megérni a választások utáni világot: ha győz a Fidesz, azért, ha meg veszít, akkor azért. A második állítólagos indok világos: ezerrel tüzelnének rá a győztesek, mint Orbán emberére, és ha ez idővel a lemondását vagy eltávolítását eredményezné, azt az idős, akkor már hetven fölötti vádhatósági vezető a pályája szégyenteljes lezárásaként élné meg. Polt előéletének ismeretében az viszont első hallásra meghökkentő, hogy egy újabb Fidesz-győzelem után sem maradna szívesen. Nos, azt hallani, hogy ez esetben Orbán rövid úton eltakarítana mindent és mindenkit, akit akár csak a legkisebb mértékben is veszélyesnek tart önmagára, a hatalmára; és ennek – így e Polt-barátnak tűnő okfejtés, amelyet mi a legnagyobb tisztelet mellett is erős kétkedéssel kezelünk –, a legfőbb ügyész nem kíván a részese lenni. Az persze tény, hogy a Polt munkahelyváltását tárgyazó hírrel nagyjából egy időben a Legfőbb Ügyészség azt közölte a Telexszel, hogy harmadjára nem ők kérték az Európai Parlamenttől Magyar Péter mentelmi jogának a felfüggesztését (ahogyan másodszor sem), de messzemenő következtetéseket azért nem vonnánk le ebből.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!