A szerk.

Az utókornak

A szerk.

Kedden délelőtt az aktuális nemzeti „konzultáció” első részeredményeiből kiderült, hogy a válaszadók 91 százaléka egyetért a hitelmoratórium tervezett meghosszabbításával, és mit ad isten, néhány óra múlva „kiszivárgott” a sajtóhoz, hogy a kabinet döntött a hitelmoratórium meghosszabbításáról.

A hitelmoratórium 2020. március 18-tól, néhány nappal a koronavírus-járvány magyarországi hivatalossá nyilvánítása után indult, és szükség volt rá, a pandémia kiváltotta bizonytalan helyzetben számos más állam is meglépte. Nálunk a hitelmoratórium kezdőnapjáig folyósított kölcsön- és lízingszerződéshez kapcsolódó tőke-, kamat- és díjfizetés alól automatikusan mentesültek az adósok. Mivel tavaly tavasszal senkinek fogalma sem volt arról, hogy a lezárás mennyire rendíti meg az anyagi helyzetét, sokan éltek a lehetőséggel. Megjegyzendő, hogy felelős pénzügyi szakemberek már akkor is azt javasolták, hogy aki megengedheti magának, inkább folytassa a törlesztést, illetve a szükségesnél semmiképpen se húzza tovább a nemfizetést. A járvány újabb hullámai miatt a kormány rendre hosszabbított, és ezt teszi a negyedik hullám elején is.

A helyzet most azonban egészen más, mint a moratórium akár tavaly nyári (előszöri) prolongálásakor. Egyrészt a 2020. tavaszihoz hasonló szigorú lezárás bizonyosan nem várható – ezt a kormány többször deklarálta is –, vagyis a gazdaság távolról sem hal be annyira, mint másfél éve. Másrészt a közelmúltban szembesülhettek a moratóriumból kilépők a banki elszámolásokkal, például a törlesztési idő jelentékeny meghosszabbodásával. A kormányzati kommunikáció annak idején azt hangsúlyozta, hogy a nemfizetés lehetőségével a kormány segít az embereknek, és hogy a törlesztőrészlet a moratórium lejárta után nem emelkedhet. Az viszont valahogy elsikkadt a lelkesültségben, hogy a visszafizetés szüneteltetése alatt felhalmozott kamatot is meg kell fizetni, ami a futamidő több hónapos kitolódásával jár. A Magyar Nemzeti Bank is igyekezett az utóbbi időben felhívni a figyelmet arra, hogy a moratóriummal elérhető előnyt hosszabb távon megszüntetheti annak a kockázata, hogy feleslegesen nő meg a hitel futamideje és a visszafizetendő összeg.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.