Thália szekerén - A szerk. a magyar kézilabdáról

A szerk.

Szlovénia tegnap hattal verte meg a magyar kézilabda válogatottat, ezért a csapat nem lesz ott a világbajnokságon, sőt az olimpiai szereplés is elúszni látszik. A nemzeti gyász alkalmából olvassák el két évvel ezelőtti írásunkat.

"Az az álmom, hogy Barcelonában vonulok vissza" - mondta lapunknak 2011-ben Nagy László kézilabdázó Nos, a legszebb álmok sem teljesülnek mindig.
Talán a Barcelona gondolta máshogy, talán azóta Nagy Laci mert egy nagyobbat álmodni. Nem tudjuk. De sokkal kínosabb, hogy egy csomó egyéb dolgot sem tudunk a kitűnő játékos hirtelen visszatalálásának körülményeiről. Ráadásul nemcsak e homály árnyékolja be az örömünket (hisz ki ne örülne egy világklasszisnak a válogatottban), de e nagy comeback története csak úgy roskadozik a rosszízű motívumoktól. S hol van még a vége?

Hétfőn (június 4-én) Nagy László előbb az Országházba látogatott, hogy "megtisztelje jelenlétével" a nemzeti összetartozás napján tartott ünnepséget, vagyis a trianoni megemlékezést - hacsak nem frissen visszacsatolt országrészi minőségében. Utána a Thália színpada következett, ahol Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes jelenlétében sajtótájékoztatón közölte, azért jött, hogy a magyar válogatottban játsszék. Az esemény hoppmestere a színház művészeti vezetője, Kálomista Gábor volt: ugye, Laci, nem a pénzért jöttél haza. Jaj, dehogy. Ha a pénz érdekelne, játszhatnék a spanyol vagy a katari válogatottban is. Azért jöttem vissza, mert a Veszprémben fogok játszani, így természetes volt. Mikortól fog Veszprémben játszani? Azt még nem tudom, vagy szeptembertől, vagy 2013-tól, de ez nem is érdekel.

false

 

Fotó: MTI-Kovács Anikó

Színház az egész világ, s már az is vicc benne, hogy olyan országban élünk, ahol Kálomista Gábor színházi vezető lehet. De elég vicces ez a szöveg is.

Hiszen a hónap elején a Barcelona technikai igazgatója kész tényként közölte, hogy a játékos Veszprémbe igazol, mert olyan ajánlatot kapott, amivel a katalán klub nem tud konkurálni. Ez legalább a kétszerese annak, amit ők fizetnek a jobbátlövőnek. Leginkább azért nincs okunk kétségbe vonni a katalán sportvezető szavait, mert valamennyire is konkrét közlést eddig csak tőle kaptunk. Mindazonáltal a magyar sajtó is meglehetős egyöntetűséggel rögzítette, hogy Nagy Veszprémben a világ legjobban fizetett játékosa lesz. Figyelem, nem a világ legjobban fizetett játékosát igazolja le a klub, hanem maga teszi azzá új játékosát - ez azért elég nagy különbség ahhoz, hogy elvárjunk felőle némi tájékoztatást. Például arra nézvést, hogy miből?

Van Európa közepének szélén egy kis kézilabda-szerető ország, aminek férfiválogatottja a kontinens középmezőnyének igyekvő tagja (Eb-helyezései az elmúlt tíz évben: 8., 14., 8., 13., 9.), s van itt még egy mesterségesen feltuningolt klubcsapat is, az MKB Veszprém, ami ellenfél nélkül nyeri hazai bajnokságok sorát, s hozza szintén a tisztes középszert a nemzetközi porondon. Majd egyszer csak megcsinál valakit a világ legdrágább játékosának, úgy, hogy Nagy kivásárlási ára a Barcelonánál eleve 3 millió euró, a havi bére pedig úgy 25 ezer euró (volt).

Miért? Miből? S miért pont most?

A nagy visszatérés feletti örömöt tán rontaná, ha megismernénk az okokat és az adatokat? Valószínűleg, s nem is érünk rá ilyen piszlicsáré dolgokkal foglalkozni, a jövő hét végén már a norvégokat fogadjuk világbajnoki selejtezőn, "a tét óriási".

Nagy László válogatottsága körül három éve folyik a cirkusz (megy a színház) ebben az országban. Játszik-e? Miért nem játszik? Mi kéne ahhoz, hogy játsszon? Nyilván a saját szempontjai szerint az ügy minden érintettje csakis a színtiszta igazat mondta eddig az ügyben, mégsem tudunk semmit. Bizonyítani.

Amúgy persze mindenki vágja, miről van szó. Hogy tudniillik őfelsége vett magának egy a nemzeti összetartozás ilyen-olyan ünnepein bevethető kirakatbábut, ezúttal egy méregdrága sportolót; soha a büdös életben nem fogja bevallani, hogy miből. Úgyis tudja, aki egy kicsit is utánagondol. Oszt' vagy beégünk vele az olimpián, vagy nem.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.

Te kinek képzeled magad?

Miután leérettségiztek, összehoztak egy zenés darabot a szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatos diákjai arról, hogyan élték meg konfliktusaikat az igazgatónővel, aki fideszes önkormányzati képviselő. Az előadás kész, fesztiválon szerepelnek vele.

Kicsiben láthatjuk

A Fidesz, amely tavaly tizennyolc év után vesztette el Hajdúböszörményt, képtelen tudomásul venni a váltást, és ahol csak tud, ott tesz keresztbe a Böszörményi Harmadik Oldal (BHO) nevű civil szervezet dominálta közgyűlésnek. A helyszínen jártunk.