Thália szekerén - A szerk. a magyar kézilabdáról

A szerk.

Szlovénia tegnap hattal verte meg a magyar kézilabda válogatottat, ezért a csapat nem lesz ott a világbajnokságon, sőt az olimpiai szereplés is elúszni látszik. A nemzeti gyász alkalmából olvassák el két évvel ezelőtti írásunkat.

"Az az álmom, hogy Barcelonában vonulok vissza" - mondta lapunknak 2011-ben Nagy László kézilabdázó Nos, a legszebb álmok sem teljesülnek mindig.
Talán a Barcelona gondolta máshogy, talán azóta Nagy Laci mert egy nagyobbat álmodni. Nem tudjuk. De sokkal kínosabb, hogy egy csomó egyéb dolgot sem tudunk a kitűnő játékos hirtelen visszatalálásának körülményeiről. Ráadásul nemcsak e homály árnyékolja be az örömünket (hisz ki ne örülne egy világklasszisnak a válogatottban), de e nagy comeback története csak úgy roskadozik a rosszízű motívumoktól. S hol van még a vége?

Hétfőn (június 4-én) Nagy László előbb az Országházba látogatott, hogy "megtisztelje jelenlétével" a nemzeti összetartozás napján tartott ünnepséget, vagyis a trianoni megemlékezést - hacsak nem frissen visszacsatolt országrészi minőségében. Utána a Thália színpada következett, ahol Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes jelenlétében sajtótájékoztatón közölte, azért jött, hogy a magyar válogatottban játsszék. Az esemény hoppmestere a színház művészeti vezetője, Kálomista Gábor volt: ugye, Laci, nem a pénzért jöttél haza. Jaj, dehogy. Ha a pénz érdekelne, játszhatnék a spanyol vagy a katari válogatottban is. Azért jöttem vissza, mert a Veszprémben fogok játszani, így természetes volt. Mikortól fog Veszprémben játszani? Azt még nem tudom, vagy szeptembertől, vagy 2013-tól, de ez nem is érdekel.

false

 

Fotó: MTI-Kovács Anikó

Színház az egész világ, s már az is vicc benne, hogy olyan országban élünk, ahol Kálomista Gábor színházi vezető lehet. De elég vicces ez a szöveg is.

Hiszen a hónap elején a Barcelona technikai igazgatója kész tényként közölte, hogy a játékos Veszprémbe igazol, mert olyan ajánlatot kapott, amivel a katalán klub nem tud konkurálni. Ez legalább a kétszerese annak, amit ők fizetnek a jobbátlövőnek. Leginkább azért nincs okunk kétségbe vonni a katalán sportvezető szavait, mert valamennyire is konkrét közlést eddig csak tőle kaptunk. Mindazonáltal a magyar sajtó is meglehetős egyöntetűséggel rögzítette, hogy Nagy Veszprémben a világ legjobban fizetett játékosa lesz. Figyelem, nem a világ legjobban fizetett játékosát igazolja le a klub, hanem maga teszi azzá új játékosát - ez azért elég nagy különbség ahhoz, hogy elvárjunk felőle némi tájékoztatást. Például arra nézvést, hogy miből?

Van Európa közepének szélén egy kis kézilabda-szerető ország, aminek férfiválogatottja a kontinens középmezőnyének igyekvő tagja (Eb-helyezései az elmúlt tíz évben: 8., 14., 8., 13., 9.), s van itt még egy mesterségesen feltuningolt klubcsapat is, az MKB Veszprém, ami ellenfél nélkül nyeri hazai bajnokságok sorát, s hozza szintén a tisztes középszert a nemzetközi porondon. Majd egyszer csak megcsinál valakit a világ legdrágább játékosának, úgy, hogy Nagy kivásárlási ára a Barcelonánál eleve 3 millió euró, a havi bére pedig úgy 25 ezer euró (volt).

Miért? Miből? S miért pont most?

A nagy visszatérés feletti örömöt tán rontaná, ha megismernénk az okokat és az adatokat? Valószínűleg, s nem is érünk rá ilyen piszlicsáré dolgokkal foglalkozni, a jövő hét végén már a norvégokat fogadjuk világbajnoki selejtezőn, "a tét óriási".

Nagy László válogatottsága körül három éve folyik a cirkusz (megy a színház) ebben az országban. Játszik-e? Miért nem játszik? Mi kéne ahhoz, hogy játsszon? Nyilván a saját szempontjai szerint az ügy minden érintettje csakis a színtiszta igazat mondta eddig az ügyben, mégsem tudunk semmit. Bizonyítani.

Amúgy persze mindenki vágja, miről van szó. Hogy tudniillik őfelsége vett magának egy a nemzeti összetartozás ilyen-olyan ünnepein bevethető kirakatbábut, ezúttal egy méregdrága sportolót; soha a büdös életben nem fogja bevallani, hogy miből. Úgyis tudja, aki egy kicsit is utánagondol. Oszt' vagy beégünk vele az olimpián, vagy nem.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.