Egy lépéssel közelebb került a CEU ahhoz, hogy Budapesten maradhasson. A szavakon túl már papírjuk is van arról, hogy folytathatják a kutatást és az oktatást a magyar fővárosban, de ehhez a miniszterelnök ígérete és levele nem elég – jelentette ki a CEU rektora az egyetemi közösség előtt a HVG beszámolója szerint.
Michael Ignatieff azt is elárulta, hogy beszélni fognak a Fidesz viselkedését vizsgáló bölcsek tanácsával, a három tekintélyes néppárti politikussal, nekik ugyanis adott határidőn belül kell elkészíteniük a jelentésüket – mondta a rektor arra a kérdésre válaszolva, hogy mi van akkor, ha a kormány mindent megígér, de eltolja a teljesítést a távoli jövőbe.
A rektor mai tájékoztatóján beszélt a bécsi campus kialakításáról, ami mindenképp megtörténik, valamint a bajor állammal való együttműködésről is. Bemutatta a bajor miniszterelnök és Orbán Viktor levelének részleteit is. Söder miniszterelnök arról írt, a két egyetem közti sikeres együttműködés előfeltétele az, hogy a CEU folytathatja a kutatást és oktatást Budapesten. És ebbe az is beletartozik, hogy a CEU jogi garanciákat kap a magyar kormánytól, hogy kiadhat amerikai és magyar diplomát Budapesten. Az Orbán-levél szerint "A magyar kormány nevében biztosíthatom arról, hogy a bajor Műszaki Egyetem részvétele a magyar felsőoktatásban a CEU-val együttműködésben nem ütközik akadályokba. A CEU - ahogy ezt az elmúlt két évtizedben tette – kutathat és oktathat Budapesten (...) Bajorország részvétele olyan bizalmat építő lépés, hogy Magyarország kész megvizsgálni annak a lehetőségét, hogy olyan diplomák kiadására nyíljon lehetőség, amely egyaránt érvényes Amerikában, Németországban és Magyarországon."
Ignatieff szerint az ajtó nyitva tehát, de az a kérdés, a magyar kormány mikor megy át rajta, mikor ad jogi garanciákat a CEU-nak. Csak ezután lehet lépni. Hogy ezek a garanciák milyen formát öltenek – nemzetközi bilaterális megállapodás Bajorországgal vagy a lex CEU megváltoztatása – ez majd eldől. A CEU megküldi a javaslatait a feleknek. Amíg nincsenek garanciák, ezek csak puszta szavak, de annál valamennyire többek. A szavakról csak annyit – mondta el a rektor később –, hogy David Cornstein nagykövet is eljött a CEU-ra, mindent megígért, aztán "láttuk, mit értek ezek a szavak".
Ignatieff bejelentette, hogy Münchenbe utazik egyeztetésre, megvizsgálandó, milyen területeken hogy tud együttműködni a két intézmény. Bármilyen megegyezés is alakul ki, arra később a szenátusnak és a CEU egyéb döntéshozó szervének is rá kell bólintania.
A bécsi új campus is megépül, a CEU megkezdte az akkreditációs eljárást januárba, szeptemberre be fog fejeződni vélhetően, és elindulhat a bécsi CEU. Erre azért is szükség van, hogy nehogy csapdába csalható legyen a CEU, legyen hova menni, ha meghiúsul a budapesti létezés lehetősége.