A katonaság is részt vesz a kijárási tilalom betartatásában

  • narancs.hu
  • 2020. november 11.

Belpol

"A katonáink most nem a háborúban védik a hazát, hanem besegítenek a rendőrségnek, a központi közigazgatásnak és ahol erre szükség van, az egészségügyi ellátásban is."

Orbán Viktor újabb Facebook videóban jelentette be, hogy bevonják a hadsereget is a kijárási tilalom és a közrend fenntartásába, de ahol lehet, az egészségügybe is. Erről egyeztetett a miniszterelnök a belügyminiszterrel és a honvédelmi miniszterrel.

"A katonáink most nem a háborúban védik a hazát, hanem besegítenek a rendőrségnek, a központi közigazgatásnak és ahol erre szükség van, az egészségügyi ellátásban is."

Orbán közlése szerint ennek a jogi, személyi és pénzügyi feltételeit tisztázták. A kormányülésen még várható „egy-két formális döntés”, de utána az erről szóló kormányrendeletet is aláírja a miniszterelnök.

A katonákat már tavasszal is bevetettek a kijárási korlátozás betartásának ellenőrzésébe, de több stratégiailag fontos cégben illetve a kórházakban is átvették az irányítást stratégiai kérdésekben.

(Facebook/Orbán Viktor)

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.