A kormány a Kossuth térről eltüntetett Nagy Imre-szobornál koszorúzott

  • narancs.hu
  • 2019. június 16.

Belpol

Valahol kellett.

A tavaly decemberben, az éj leple alatt lebontott és a Kossuth tér mellől, a Vértanúk teréről elszállított, a Jászai Mari térre áthelyezett Nagy Imre szobornál emlékezett meg a kormány1989. június 16-áról.

Varga Tamás – korábban a Parlamentre néző – Nagy Imre-szobrát a Margit híd lábánál, a Képviselői Irodaháznál nem avatták fel újra, egyszerűen csak felállították.

Az egykori miniszterelnök halálának és újratemetésének az évfordulóján azonban többen is koszorúztak a szobornál.

A kormány nevében Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, Budapest nevében Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes helyezett el koszorút, míg Csárdi Antal az LMP és Vejkey Imre, a KDNP országgyűlési képviselője is megemlékezett Nagy Imre miniszterelnökről. Ahogy egyebek között az Alkotmánybíróság, a Kúria és a Honvédelmi Minisztérium is. A szobor elköltöztetéséről döntő Kövér László személyesen nem jelent meg, a nevében Tóth László, az Országgyűlési őrség parancsnoka emlékezett.

Orbán Viktor feleségével, Lévai anikóval a 301-es parcellában helyezett el egy-egy szál rózsát Nagy Imre sírjánál.

Orbán Viktor és Lévai Anikó virágot vitt Nagy Imre sírjára

"Dicsőség a legyőzötteknek" - írta a miniszterelnök a Facebookján. Orbán Viktor a Facebook-oldalán tett közzé egy videót, amelyen ő és felesége, Lévai Anikó virágokat helyeztek el az 1958. június 16-án kivégzett Nagy Imre és társai sírjára a 301-es parcellában. A videónak a Gloria victis, Dicsőség a legyőzötteknek címet adta.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.