„Az utóbbi évek legnagyobb felmondási hulláma zajlik éppen a Postánál” – mondta a hvg.hu-nak Pfeifer Tamás, a Postások Független Érdekvédelmi Szövetségének (POFÉSZ) elnöke, hozzátéve: a dolgozók közhangulata a mélyponton van.
Bár a tavaly bejelentett csoportos leépítést végül leállították, a Magyar Posta február 28-án mégis bejelentette, 1200 munkavállalót bocsát el.
Mivel azonban nem tudni, hogy a frissen kihirdetett létszámleépítés pontosan mely területeket érintené, pontosan kiket rúgna ki a Posta, sokan a bizonytalan helyzetben inkább más állás után néznek.
Ezt a folyamatot Pfeifer Tamás szerint csak fokozza az alacsony bérek miatti elégedetlenség. A cég által ígért 10 százalékos – valójában összetetten sávos – béremelést a POFÉSZ elfogadhatatlannak tartja, hiszen az még az infláció mértékét is messze alulmúlja, amit jegybank egyébként 15-19,5 százalék körülire becsül. A Postások Független Érdekvédelmi Szövetsége és a Kézbesítők Szakszervezete ezért tényleges inflációt követő, de legalább 20 százalékos emelést tartana elfogadhatónak, hiszen a postások már eddig is a legkevesebbet keresték a közfeladatot ellátó állami tulajdonban lévő társaságok munkavállalói közül.
A helyzetet az sem könnyíti meg, hogy csütörtökön kiderült, egy hónapja levélben kereste meg a Magyar Posta az 1500 lakosúnál kisebb önkormányzatokat, hogy vegyék át a helyi posták üzemeltetését. Ha ez nem történik meg, bezárják a postahivatalokat.