"A kormány tegye nyilvánossá azon terveit, ami tartalmazza az egészségügy átalakítását, hogy lehessen tudni, hogyan járulhatunk hozzá. Továbbá megtudjuk, hogy biztosított lesz-e olyan állami egészségügyi ellátás, ami minden magyar problémájára megoldást nyújthat" – mondta Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) új elnöke a küldöttközgyűlést követő sajtótájékoztatón. Az új elnök szerint az egészségügy legégetőbb problémája, hogy nem átlátható, nem transzparens az átalakítás iránya.
A frissen megválasztott elnök szerint a kamara feladatait közül a legfontosabb az érdekérvényesítés. Habár nem szakszervezet a MOK, de fontos szerepe, hogy képviselje az orvosokat. "Az az orvosi bérrendszer, amit kidolgoztunk az elmúlt ciklusban, veszti el a vonzerejét, a kollégák elhagyják az állami egészségügyet, egyre erősebb a magánegészségügy és a külföld is erős célpont" – mondta. A kamara a következő négy évben kiépít egy olyan jogvédelmi rendszert, hogy a függőségbe kerülő orovosok megfelelő jogi segítséget kapjanak.
Erősebb munkacsoportos tevékenységre van szükség. Minél több területen munkacsoportokat hoznak létre, hogy megadják a segítséget a kormánynak. Nehézséget okoz, hogy az egészségügyi átalakítást a kormány meg nem ismerhető program alapján végzi. A kamara hozzá tudja tenni azt a tapasztalatot, ami a kórházakban, rendelőkben felgyülemlik, de párbeszéd kell.
Sok a súrlódás az orvostársadalom és a betegek között, ezért mediálásra van szükség. Meg akarják ismerni a betegek legnagyobb problémáit az egészségügyi ellátással kapcsolatban, és az eszközeikkel javítani szeretnének rajta. A kamarát belülről is át akarják alakítani, ugyanis szerinte a kamara felépítése nem tükrözi azokat a lehetőségeket, amit a digitalizáció kínál. A kamarai közösséget is fejleszteni akarja, hogy a felgyülemlett feszültségek oldódjanak. Most a minisztériumnál kopogtatnak, mert szerintük sérül az etikai önrendelkezésük joga, nem függetlenek az etikai bizottságok.