Összesen 107 milliárd forint kiadása volt 2021-ben a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodának, ez több, mint kétszerese a költségvetésben a tárcához eredetileg betervezett 51 milliárd forintnak – írja a hvg.hu.
A költségek leginkább a Kabinetiroda alá tartozó kormányzati kommunikáció terén szálltak el: 24 milliárd forint helyett 54 milliárd ment el, ami önmagában 30 milliárd forintos előirányzat-túllépést jelent. A Kabinetiroda saját állítása szerint arra törekszik, hogy folyamatosan tájékoztassa a magyar állampolgárokat a kormányzati döntésekről, de kiemelt feladataik közé tartozik a nemzeti konzultációk lebonyolítása is. Ebből 2021-re kettő is jutott. Februárban egy online konzultáción mondhatták el véleményüket az emberek a járványügyi intézkedésekről, ezt követően pedig nyáron került sor a járvány utáni életről szóló nemzeti konzultációra.
Persze a kormányzati kommunikációs kampányokat leginkább politikai üzenetek továbbítására alkalmasak, a nemzeti konzultációknak pedig semmiféle jogi követkeményük nincs, a visszaküldött válaszok feldolgozása teljesen ellenőrizetlen.
A Kabinetiroda nemcsak a „kommunikációval” lépte túl a törvényi előirányzatokat. A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) számára egy forint sem volt betervezve a Kabinetirodában, végül 17 milliárd forintot költött rá. Az MTÜ alá tartozó vállalkozásokra a Kabinetirodán keresztül elment további 1,2 milliárd forint, egyebek mellett gyógyfürdő-fejlesztésekre. A Digitális Kormányzati Ügynökségnél (DKÜ), az állami digitális beszerzések irányítójánál is jelentős kiadástúllépés történt. Bár a Kabinetirodához törvényileg itt is nulla forint volt betervezve, tavalyi kiadásaik végül megközelítették a 13 milliárd forintot.