Beletapostak az életünkbe (Farkas Henrik, a Hadkötelezettséget Ellenzők Ligájának ügyvezetője)

  • Seres László
  • 1999. január 21.

Belpol

A vizsgálat lezárult, de Szűcs Mihály alezredes egyhamar nem fogja elfelejteni. A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem oktatójának ugyanis egy a miniszter által elrendelt fegyelmi vizsgálat miatt le kellett mondania egy civil szervezetben viselt vezető tisztségéről, mivel nyilvánosan ellenezte a sorkötelességet, és önkéntes, profi hadsereg létrehozása mellett állt ki. Vesztére: szabad szólása politikai tevékenységnek minősíttetett, amelyet katonák számára tilt a vonatkozó törvény. Szűcs alezredes nem kívánt a sajtónak nyilatkozni, az általános hadkötelezettséget elvető civil szervezet másik ügyvezetője azonban készséggel állta a MaNcs kérdéseit.
A vizsgálat lezárult, de Szűcs Mihály alezredes egyhamar nem fogja elfelejteni. A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem oktatójának ugyanis egy a miniszter által elrendelt fegyelmi vizsgálat miatt le kellett mondania egy civil szervezetben viselt vezető tisztségéről, mivel nyilvánosan ellenezte a sorkötelességet, és önkéntes, profi hadsereg létrehozása mellett állt ki. Vesztére: szabad szólása politikai tevékenységnek minősíttetett, amelyet katonák számára tilt a vonatkozó törvény. Szűcs alezredes nem kívánt a sajtónak nyilatkozni, az általános hadkötelezettséget elvető civil szervezet másik ügyvezetője azonban készséggel állta a MaNcs kérdéseit.

MaNcs: Mikor kezdődött a honvédelmi miniszter fegyelmi vizsgálata Szűcs Mihály ellen?

Farkas Henrik: Szabó János tavaly november végén írt levelet a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem rektorához, amelyben fegyelmi vizsgálat megindítására kérte fel Szűcs Mihály ellen. Az egyik fő érve az volt, hogy Szűcs politikai tevékenységet fejt ki a Hadkötelezettséget Ellenzők Ligájában (HEL).

MaNcs: Azt kifogásolta a miniszter, hogy az alezredes egy antimilitarista szervezet tagja?

FH: Bocsánat, a HEL nem antimilitarista szervezet. A HEL a hadkötelezettség ellen harcol. Persze megelégednénk a dániai megoldással is, ahol van hadkötelezettség, de senkit sem hívnak be kényszerrel, válogatnak a jelentkezők közül. Mi addig harcolunk, amíg kényszersorozás van. Militaristák is jöhetnek közénk.

MaNcs: Milyen törvényekre hivatkozott a miniszter a levelében? Mi szabályozza azt, hogy egy katona milyen szervezetnek lehet a tagja?

FH: Két dolog tiltja a katonák politikai tevékenységét, illetve szervezethez való tartozását. Az alkotmány kimondja, hogy a fegyveres erők hivatásos állományú tagjai nem lehetnek tagjai pártnak, és politikai tevékenységet nem folytathatnak. A honvédelmi és a szolgálati törvény pedig azt mondja, hogy hivatásos állomány tagja nem csatlakozhat olyan szervezethez, amelynek tevékenysége a fegyveres szerv feladataival ellentétes. Én biztos vagyok abban, hogy a HEL tevékenysége abszolút nem ellentétes a Magyar Honvédség feladataival, sőt. A katonai szárny pont azért lépett be, illetve támogat bennünket, mert katonai körökben azt látják, hogy a mostani, a sorozott hadsereg nem képes ellátni feladatait.

MaNcs: A HEL nem fejt ki politikai tevékenységet a fenti törvények értelmében?

FH: Az alkotmányban rögzített "politikai tevékenység" megfoghatatlan kifejezés, hiszen ha valaki a választásokon szavaz, az is politikai tevékenység. Tehát nem széles értelemben vett politikai tevékenységre gondolhattak itt a törvényhozók, hanem szűken értelmezett, pártokkal, hatalommal kapcsolatos tevékenységre.

MaNcs: De az általános hadkötelezettség kérdése politikai vita tárgya, amelyben társadalmi szervezetek mellett főként pártok szólalnak meg. A HM végül is értelmezheti így a törvényeket.

FH: Természetesen. De mondanék egy példát. Lehet-e katonatiszt egyház tagja? A katolikus egyház például a választások előtt rendszeresen körlevelet ad ki, amelyben nagyon határozottan megmondja, mely pártokra lehet vagy nem lehet szavazni. A katolikus egyház tevékenysége sokkal közelebb áll a politikai tevékenységhez, mint a HEL-é. Ilyen alapon a tábori lelkészek is politikai tevékenységet folytatnak, kettős kötődésben élnek, és egy ideológiát hirdetnek. Mi is egy ideológiát hirdetünk.

MaNcs: Mi szolgáltatott konkrét alapot a miniszteri vizsgálatra?

FH: Tavaly november 14-i közgyűlésünk témája a vajdasági hadkötelezettekkel való szolidaritás, a hadkötelezettség nélküli Európa követelése volt. Ezen felszólalt Szűcs Mihály is, és a felszólalásából emeltek ki két részletet: azt, hogy a Magyar Honvédségnek két fő ellensége van: az egyik a pénztelenség, a másik a kényszersorozott fiatalok, és azt, hogy a HEL nem hadseregellenes, tiszteli a haza védelmét önként vállalókat, de nem az a fontos, hogy mit akar a politika. A döntő érvnek annak kell lenni, hogy a fiatalok és a társadalom mit szeretne. Egyébként még júniusban, amikor kiéleződött a kosovói válság, és megkeresett bennünket Balla Lajos barátunk a Vajdasági Magyar Szövetség részéről, levelet írtunk az új magyar kormánynak: lépjen fel a vajdasági magyarok kényszersorozása ellen, a hadkötelezettség európai megszüntetése érdekében. Választ természetesen nem kaptunk.

MaNcs: Végül is mit vizsgált a fegyelmi bizottság?

FH: Nemcsak Szűcs Mihály nyilatkozatait, hanem magának a HEL-nek a tevékenységét is, beletaposva egy jól működő civil szervezet életébe. Idézték például azt a levelünket is, amelyben javasoltuk, hogy a kormány iktassa programjába a hadkötelezettség megszüntetését, és mondjon le az itt élő nemzetiségek kényszersorozásáról. A vizsgálat tehát a HEL-re is kiterjedt, és megállapította, hogy a HEL céljai, eszközei, módszerei, az, hogy a pártokat akarja befolyásolni, kimeríti a politikai tevékenység fogalmát. Szűcs Mihály tehát még tagja sem maradhatott a szervezetnek.

MaNcs: Hogyan ellenőrizte a bizottság a HEL működését?

FH: Kérdéseket tettek fel róla Szűcs Mihálynak, aki elejétől fogva ragaszkodott ahhoz, hogy együttműködjön a bizottsággal. Átadta a beszéde vázlatát, a kormányhoz írt nyílt levelünket, amelyek aztán a fegyelmi bizottság eljárásában mint bizonyítékok szerepeltek. Miközben vezető katonatisztek más, a politikához sokkal erősebben kötődő szervezetekben tagok: a Manfred Wörner Alapítványban, a Honvédség és a Társadalom Baráti Körében, a Magyar Atlanti Tanácsban.

MaNcs: Szűcs Mihály több cikkében, felszólalásában éles stílusban bírálta a Honvédséget. De ha én egy cégnél dolgozom, akkor elvárható tőlem egyfajta lojalitás, nem? Tehát nem jó, ha nyilvánosan kritizálom, vagy olyan civil szervezetben veszek részt, amely nyíltan megkérdőjelezi annak mostani struktúráját. A HM végül is joggal mondhatja, hogy egy katonatisztnek az éppen aktuális katonai doktrínát vagy állapotot kell képviselnie, márpedig ma még nincs napirenden a hadkötelezettség megszüntetése.

FH: Ha csak az lett volna a gond, hogy Szűcs Mihály éles formában is kritizált bizonyos dolgokat katonai-szakmai szempontból, akkor azt el lehetett volna intézni azzal, hogy behívják, és elbeszélgetnek vele. De nem ez történt. A HEL tevékenysége miatt indítottak eljárást, nem Szűcs stílusa miatt. Tegyük fel, hogy fizikus vagyok. Van egy tudományos vita, amelyben a régi elmélet helyett egy új, modern elmélet keletkezik. Akkor én mint fizikus nem léphetek be egy olyan társaságba, amelyik azt mondja, hogy amit most tanítunk, az nem jó? Ez képtelenség, a tudomány fejlődését akadályozná meg.

MaNcs: Furcsán reagált a HEL arra, hogy az SZDSZ támogató nyilatkozatot adott ki a meghurcolt alezredes mellett. Szűcs Mihály elhatárolódott mindenféle párttámogatástól, aztán mintha az derült volna ki, hogy maga a HEL kérte a pártok szolidaritását.

FH: Amikor a fegyelmi megindult, a HEL természetesen azonnal akcióba kezdett. Elektronikus levelezőlistánkon tájékoztattuk barátainkat arról, hogy itt most nagy szolidaritási kampányra lesz szükség. Azt is közöltük, hogy várhatóan mikor fejeződik be a fegyelmi vizsgálat, kérve őket, hogy addig ne forduljanak a nyilvánossághoz.

MaNcs: Ezek az e-mailek az összes pártnak elmentek?

FH: Sajnos csak a barátainknak. De nagyon szívesen elküldeném a pártoknak is. Ezért kérem is őket, hogy ha tudnak olyan képviselőt küldeni, aki a hadkötelezettség eltörlésének a híve, akkor bármikor csatlakozhatnak hozzánk, és rajta lesznek a levelezőlistánkon. A levelezésünk egyébként nyilvános, úgyhogy az üzenet természetesen eljuthatott a Szabad Demokraták Szövetségéhez meg máshová is, nem tudom, hová mindenhová jutott el. Amit határozottan tudok: eljutott a Magyarok Világszövetségéhez, ugyanis ott is vannak barátaink.

MaNcs: De azért mintha kicsit kínos lenne a HEL-nek az SZDSZ támogatása. Csapody Tamás írta nemrég a Magyar Nemzetben, hogy a hadkötelezettség nyolc-kilenc éve húzódó ügye kiszabadíthatatlanul foglya lesz az SZDSZ kontra kormánypártok viaskodásának.

FH: A HEL tisztán elvi alapokon áll, ebből következik, hogy üdvözlünk minden segítséget, bármely oldalról jön. Minden irányban nyitottak vagyunk. Amikor a Szabad Demokraták Szövetsége végre elhatározta magát, és megjelölte, hogy 2002-re tartja elképzelhetőnek a profi hadsereg létrejöttét, mi ezt nyilatkozatban üdvözöltük. Többször írtunk a pártoknak, hogy álláspontjuk legyen világos a közvélemény előtt. Legyen végre világos, hogy melyik párt akar kényszersorozást, és melyik nem. De ez nem jelent pártelkötelezettséget. Az egyik legkorrektebb hadkötelezettség-ellenes írás egyébként a Magyar Fórumban jelent meg Garamvölgyi T. Sándor tollából.

MaNcs: Kikből áll a Liga tagsága?

FH: A mozgalom öt éve civil emberek, szolgálatmegtagadók köréből szerveződött. A másik kapcsolódási pontunk a Bokor katolikus bázisközösség volt. Utána mi kerestük meg azokat a vezető értelmiségieket (például Konrád Györgyöt), akikről úgy gondoltuk, hogy csatlakoznának. Az SZDSZ egyébként annak idején nem vállalta fel ezt az ügyet. Ma körülbelül kétezer tagot számlálunk, köztük a szélsőséges, totális pacifista Bulányi pátert éppúgy, mint Szűcs Mihályt, aki a leghatékonyabb profi hadsereg létrehozásáért küzd. Ezek az emberek békében együtt tudnak itt dolgozni.

MaNcs: Említette, hogy van egy katonai szárny a HEL-ben. Hány katonatiszt tagja a szervezetnek?

FH: Erre a kérdésre nem válaszolhatok.

MaNcs: Miért nem?

FH: A fegyelmi vizsgálat egyértelműen mutatja, miért nem válaszolhatok erre. A HEL tevékenységét politikai tevékenységnek ítélték, amelyet fegyelmi eljárásokkal büntethetnek, és ki tudja, milyen más szankciókkal. Még komolyabb következményei is lehettek volna a fegyelminek, szerencsére ezt a józanabb erők elhárították.

MaNcs: Mivel magyarázza azt, hogy miközben pár hét múlva már a NATO tagjai leszünk, elérhetetlen messzeségbe került a hadkötelezettség eltörlése? Nem lehet, hogy irreális követelésről van szó?

FH: Én nem így gondolom. Van nálam egy írás, Gyarmati István, a Honvédelmi Minisztérium helyettes államtitkára írta, a Hadtudomány című folyóiratban jelent meg. Ebben ismerteti a haderővel kapcsolatos rövid távú, 2003-as és középtávú, 2013-as koncepciót, és a 2003-asban már az szerepel, hogy a sorkatonaságra katonai feladatokat nem bíznak, csak három hónap kiképzés lesz, plusz tartalékosok. Ez azért fejlődés az ezer évhez képest, amit Lányi Zsolt, a honvédelmi bizottság elnöke mondott nekünk a kecskeméti NATO-expressz rendezvényen. Utána felszólalt Gyuricza Béla is, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, és közölte, hogy a kormány nem tett semmilyen ígéretet arra, hogy a NATO-csatlakozással megszüntetik a hadkötelezettséget. Ez eléggé megdöbbentett minket, hiszen korábban, a NATO-népszavazás idején az ellenkezője mellett kampányoltak.

MaNcs: Van a Ligának álláspontja a NATO-csatlakozásról?

FH: Nincs. A HEL csak azzal foglalkozik, ami a nevében is benne van. A NATO-tagság nem érinti közvetlenül a hadkötelezettség kérdését. Magánvéleményem van, de HEL-tisztségviselőként csak azt mondhatom, hogy a HEL ebben a kérdésben semleges. Mindent megtettünk, hogy megszólalhassunk a médiában a csatlakozásról szóló, óriási publicitást kiváltó vitában, de soha senkihez nem jutottunk el. Pedig csak azt akartuk a nyilvánosság előtt megtudni, hogy mennyiben érinti a hadkötelezettséget a NATO-csatlakozás, és hogy mekkorák ma a tényleges védelmi költségek. A sorkatonaság miatt ugyanis a Honvédelmi Minisztérium költségvetése köszönő viszonyban sincs a tényleges költségekkel. Holott nemzeti érdek lett volna, hogy a régi, kádári időkben kozmetikázott, alulra becsült védelmi költségeket most végre reális, piaci értéken számoljuk el. Ez kulcsfontosságú a NATO-csatlakozás szempontjából is.

MaNcs: Végül is mennyi esélyt adnak a profi hadsereg létrehozására? Ismerjük a Magyar Honvédség anyagi helyzetét, az ország védelmi képességét, ráadásul amikor az MH 1997-ben kétezer szerződéses katonát toborzott, kiderült, hogy főleg a válságrégiókból jelentkeznek nyolc általánost végzett, munkanélküli, szakmunkás fiatalok, diplomások nem jöttek. Hogyan lesz így professzionális a hadsereg?

FH: A piacgazdaságnál hatékonyabb eszközt nemigen tudok. Próbálkoztak más eszközökkel is, nem sikerült. A piac tulajdonképpen mindent megold valamilyen fokon. A rabszolgaság eltörlése óta ismeretes, hogy a kényszermunka mindennél hatékonytalanabb. Ha a társadalomnak van egy meghatározott összege honvédelemre, és ezt kényszermunkával biztosítja, akkor biztosan sokkal rosszabb eredményt kap ugyanabból a pénzből, mint ha szakemberekre bízza. Ez holtbiztos, ezzel minden közgazdász tisztában van, és a mi számításaink is ezt támasztják alá.

Seres László

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.