„Csak úgy lehet az ellátórendszer összeomlását elkerülni, ha elkülönítik a vírusos személyeket”

  • narancs.hu
  • 2020. március 15.

Belpol

A Széchenyi-díjas immunológus szerint borzalmas döntés elé kerülnek az orvosok, ha túl sokan betegednek meg, mert nincs annyi lélegeztetőgép, mint amennyire szükség volna.

Csak szervezés kérdése, hogy sokkal több tesztet lehessen Magyarországon elvégezni, a szakértelem és a technika meg van hozzá. Kulcskérdés, hogy időben elkülönítsék a vírusos személyeket, mert csak így lehet az ellátórendszer összeomlását elkerülni – állítja Falus András, immunológus szakértő, Széchenyi-díjas tudós, a Semmelweis Egyetem Sejt- és Immunbiológiai Intézetének igazgatója, aki a 444.hu-nak nyilatkozott.

Elmondta, a vírust polimeráz-láncrekció technológiával mutatják ki, ami már a 80-as évek vége óta az egész világon elterjedt, széles körben használt, olcsó és egyszerű, diákok is el tudják végezni. A teszt eredménye órák alatt megvan, a munka nem automatizált, ezért nem igányel sok munkaerőt. Úgy tudja, legalább száz laboratórium alkalmas ilyen vizsgálat elvégzésére. Ugyanakkor ilyen a teszt elvégzéséhez akkreditációra is szükség van, a tudós tudomása szerint legalább 20-30 olyan labor van Magyarországon, ami ilyennel rendelkezik.

Szerinte fontos lenne az emberek gyors szűrése. Figyelmeztet, hogy a fertőzöttek és a megbetegítettek közül az előbbiek jóval többen vannak, de a járvány lassításához nem elég csak a utóbbiakat szűrni, a fertőzötteket is izolálni kell.

Márpedig, ha hirtelen nagyon sok ember betegszik, meg akkor „borzalmas döntések elé állnak az orvosok”, mert nincs annyi lélegeztetőgép, mint amennyire szükség volna az összes beteg életben tartásához.

Figyelmébe ajánljuk