cyber hírek

  • Narancs
  • 2005. április 21.

Belpol

cyber hírek

Robotszonda Műszaki hiba miatt a tervezettnél korábban ért véget az első önmagát navigáló űreszköz küldetése, miután 91,44 méterre megközelítette a Pentagon egyik műholdját. A 110 millió dolláros költségű kutatás célja az volt, hogy kidolgozzák a Föld körüli pályán keringő űrrepülőgépekhez történő automatikus teherszállítás, dokkolás és javítás alapjait.

Szextilalom Január óta több mint száz letartóztatási parancsot adtak ki Dél-Koreában olyan személyek ellen, akik a neten tettek közzé illetlennek minősülő szexképeket és -videókat. Az ország telekommunikációs törvénye a pornóanyagok közzétételét egy évig terjedő börtönbüntetéssel, illetve akár tízezer dolláros pénzbüntetéssel torolja meg.

Netcenzúra A világon egyedülálló, szofisztikált módszerekkel blokkolja a kínai kormány a szerinte nemkívánatos internetforgalmat - derül ki egy nemrég közzétett jelentésből. A Harvardi, a Cambridge-i és a Torontói Egyetem kutatói azt találták, hogy az internetelérés korlátozásán ügyködő több állami intézmény mellett kínai magánszemélyek ezrei kapták feladatul a kézi szűrést, ami több szinten zajlik.

Filmkalóz Büntetőeljárást indított a rendőrség az ellen a férfi ellen, aki még március végén digitális kamerával próbálta fölvenni az Átok című filmet a győri Cinema Cityben. A gonosztevő a hatályos törvények szerint akár nyolcéves börtönbüntetéssel is sújtható.

Interruptusz A felhasználó és a mobiltelefon közötti interakciók jobb megértése céljából készült nemzetközi felmérésből kiderül: a németek és a spanyolok szeretkezés közben különösen szívesen veszik fel a telefonjukat.

Pápahonlap Magyar honlap nyílt II. János Pál pápa életútjáról, örökségéről; a webhely áttekintést ad egyházfői időszakának főbb eseményeiről, cikkeket, képeket, verseket, továbbá nyilatkozatokat, filmeket és zenei alkotásokat közöl a pápáról a www.eletjel.hu címen.

Klónozták a versenylovat A világbajnok Pieraz arabs szürke eredményei és örökítőanyaga annyira különlegesnek számítanak, hogy francia és olasz kutatók klónozták az állatot, hogy a versenyló értékes örökítőanyagát kereskedelmileg hasznosítani tudják - adta hírül az Index. Az évekkel ezelőtt nyugalmazott Pieraz természetes úton nem tudja örökíteni adottságait, mivel korábban kasztrálták. Pieraz a lóversenyek történetének egyik legjobb hosszú távú versenylovának számít, 1994-ben és 1996-ban világbajnok-ságot is nyert. A klóncsikó február 25-én, az olaszországi Cremonában született, a tervek szerint kizárólag tenyésztési célra használják majd - az Irish Examiner arra emlékeztet, hogy csak a 226. próbálkozásra jött létre életképes embrió. A csikó Pieraz-Cryozootech-Stallion neve arra emlékeztet, hogy a klónozást a Párizs melletti Evryben működő Cryozootech génlaboratórium falai közt végezték. A Cryozootech már több mint 30 különleges ló örökítőanyagát tárolja a génbankjában.

Új legénység az űrállomáson Sikeresen kikötött vasárnap hajnalban a Nemzetközi Ûrállomáson az a Szojuz TMA-6 jelzésű orosz űrhajó, amelynek fedélzetén egy orosz, egy amerikai és egy olasz űrhajós utazott a Föld körül keringő bázisra. Az orosz Szergej Krikaljov és az amerikai John Phillips az űrállomáson tavaly október 16. óta tartózkodó, ugyancsak orosz-amerikai legénységet, Szalizsan Saripovot és Leroy Chiaót váltja, hogy utána hozzájuk hasonlóan fél évet töltsön a világűrben. Az Európai Ûrügynökség megbízásából velük utazó olasz Roberto Vittori tíz nap múlva, miután elvégezte a rábízott kísérleteket, Saripovval és Chiaóval együtt visszatér a Földre. A 46 éves Krikaljov és az 54 esztendős Phillips az űrállomás 11. legénysége, ők fogadják majd a tervek szerint egy hónap múlva a Discovery amerikai űrrepülőt - ez lesz az amerikai űrsiklók első küldetése azóta, hogy 2003. február 1-jén a Columbia űrrepülőgép visszatérés közben felrobbant a légkörben. Az űrállomás átmenetileg öt főre bővülő legénységének legismertebb tagja a Szojuz parancsnoka, Szergej Krikaljov, akinek ez már a hatodik űrrepülése. A veterán kozmonauta 634 napot töltött eddig a világűrben, és összességében több mint 36 napot űr-állomáson kívül, a nyílt kozmoszban. Négy hónap múlva, augusztus 16-án világelsővé válik, ami az űrutazással összesen eltöltött idő hosszúságát illeti, és túllépi honfitársa, Szergej Avgyejev 748 napos rekordját.

Telefonhálózaton a Skype Telefonszámot és hangpostát is kaphatnak a Skype (skype.org) felhasználói, de az új szolgáltatásokért fizetniük kell - adta hírül az Index. A legnépszerűbb ingyenes internetes telefonhálózatot világszerte több mint harmincötmillióan használják, a szoftvert százmilliószor töltötték le. A SkypeIn és a Voicemail használatához érdemes letölteni a szoftver legújabb változatát, amelyet Windows, Linux, Mac OS X és Pocket PC oprendszerre is elkészítettek. A SkypeIn előfizetői kliensenként három hagyományos telefonszámot vásárolhatnak maguknak, amelyek vezetékes és mobiltelefonról is felhívhatóak. A cég 2004 júniusában mutatta be a SkypeOut szolgáltatást, amellyel valódi telefonszámokat lehet felhívni az internetre kötött számítógépekről. A magyarországi vezetékes számok 0,034 euróért, a mobilszámok 0,197 euróért hívhatók, azaz körülbelül kilenc, illetve negyvenhat forintért. Számos távoli ország, például Argentína, Ausztrália, Kína és Spanyolország percenként mindössze három és fél forintért hívható a Skype rendszeréből.

Robotzsokék teveháton Az Egyesült Arab Emirátusokban sikeresen tesztelték azt a robotzsokérendszert, ami egy tevén ülve irányítja az állatot - adta hírül az Agent portál. A robotzsokékkal szeretnék helyettesíteni azokat az erőszakkal elrabolt gyermekeket, akiket korábban erre a célra alkalmaztak. A Közel-Keleten nagyon népszerűek a lóversenyekhez hasonló teveversenyek, az Öböl menti államokban bevett gyakorlat, hogy Bangladesből, Srí Lankából és Pakisztánból elrabolt és átcsempészett gyermekeket alkalmaznak zsokénak. Egyes becslések szerint emiatt 40 000 gyermek sínylődik távol a szüleitől. Az emberjogi szervezetek és az USA külügyminisztériumának a nyomására az arab kormány betiltotta a gyerekzsokék alkalmazását, és kidolgozott egy fejlesztési programot a gyerekek robotokkal való helyettesítésére. A tulajdonosok a pálya széléről távirányítóval vezérlik a robotokat, amelyek mechanikusan hatnak az állatokra: zabolázzák, illetve ütik őket. A rendszert egy meg nem nevezett svájci cég fejlesztette ki 1,37 millió dolláros költségen, egy robotzsoké hozzávetőleges ára 5500 dollár.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.