Vizsgálja ki az Európai Bizottság a magyar Országgyűlés előtt lévő, szuverenitásvédelminek nevezett törvény tervezetét – javasolja Donáth Anna (Momentum) európai parlamenti képviselő.
Az ellenzéki politikus azért fordult a Bizottsághoz, mert szerinte a készülő jogszabály nyilvánvalóan uniós jogba ütközik, például azzal, hogy nem határozza meg egyértelműen, mit ért külföldről származó finanszírozás alatt. Így, szó szerint értelmezve akár a közvetlenül Brüsszelből érkező uniós támogatásokra is vonatkozhat a törvény.
Donáth Anna azt kéri, hogy ha a tervezetből törvény lesz, az Európai Bizottság indítson kötelezettségszegési eljárást, megkövetelve a magyar kormánytól, tartsa be az uniós jogot.
Az EP-képviselő szerint a magyar jog szempontjából is nonszensz ez a tervezet, „hiszen úgy fenyeget akár 3 évig terjedő szabadságvesztéssel, hogy közben homályban hagyja, mi számít pontosan bűncselekménynek. Ez pedig már a magyar Alaptörvénybe is ütköző gyakorlat”.
A Momentum EP-képviselője úgy ítéli meg, ezzel a törvénnyel a kormány nem a szuverenitást védi, hanem a civil szférát akarja megfélemlíteni, a szabad civil társadalmat veszi célba.
„Szándékosan homályos megfogalmazásainak egyetlen célja, hogy öncenzúrára késztesse a civileket. Hogy ne merjenek megszólalni, ne merjék felvállalni a véleményüket, hiszen bármikor jöhet érte a feljelentés, a bíróság és a börtön” – fogalmazott Donáth.