Jogerősen pert nyert a Belügyminisztérium ellen a Transparency International Magyarország, ezért a Pintér Sándor vezette Belügyminisztériumnak ki kell adnia, hogy a Covid-járvány után feleslegessé vált lélegeztetőgépekből mennyit, kinek és mennyiért adott el Magyarország – közölte a korrupcióellenes szervezet a hírt az RTL Híradójával.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, a magyar kormány a koronavírus-járvány kirobbanása után óriási lélegeztetőgép-vásárlásba kezdett, 2020-ban 336 milliárd forintért 17 402 gépet vásárolt. Mint az később kiderült, a legpesszimistább becslések szerint maximum 8 ezer lélegeztetőgépre lehetett hazánkban szükség. A pandémia során 1529 fő szorult maximum egyszerre gépi lélegeztetésre.
A gépek nagy része még mindig raktárakban áll, aminek a tárolási költsége csaknem 400 millió forint volt. (Pedig a lélegeztetőgép arzenálból 2021-ben Mongóliának, míg 2022-ben Ukrajnának is adományozott Magyarország.)
Bár a Transparency korábban hiába indított pert a lélegeztetőgép-szerződés részleteiért, a Külgazdasági és Külügyminisztérium azt állította, nem rögzítettek adatot arról, ki ellenőrizte, hogy egy maláj cég legyen a közvetítő, ki döntött a szerződésről, vagy arról, egyáltalán milyen kiválasztási eljárás volt. Az sem derült ki, hogy több millió dollárt miért nem a közvetítő cég, hanem annak vezetője saját számlájára kellett utalni.
A korrupcióellenes szervezet jogi igazgatója, Ligeti Miklós úgy véli, azért titkolózik a kormány, mert szégyenkezik, és nem akarja elismerni, hogy a lélegeztetőgép-beszerzések szükségtelenek és kudarcosok voltak.
A Momentum mindeközben már végrehajtást kér a Külügyminisztérium ellen, amiért a tárca egy korábbi jogerős bírósági döntés ellenére sem adta ki, hogy pontosan milyen munkát végeztek a lélegeztetőgépek átvizsgálásával és beüzemelésével megbízott cégek. A kormány érdemben nem válaszolt az RTL kérdéseire.