Elhunyt Kun György, az auschwitzi ikerkísérletek egyik túlélője

  • narancs.hu
  • 2025. február 13.

Belpol

Testvérével együtt azért menekült meg, mert édesanyjuk nem értett németül. Amikor Mengele megkérdezte tőle, ikrek-e a fiúk, igennel válaszolt.

93 éves korában meghalt Kun György gépésztechnikus, az auschwitzi ikerkísérletek utolsó magyar túlélője – írja a Szombat.   

György és testvére, István 1932-ben született Vállajon, nem ikrekként, 11 hónap volt közöttük. Édesapjuk gazdatiszt és intéző volt a Zichy család 4500 holdas Fejér megyei birtokán. A zsidótörvények miatt a fiúk nem tanulhattak gimnáziumban, csak polgáriban. A családot 1944-ben először a seregélyesi gettóba, majd a székesfehérvári téglagyárba vitték, onnan pedig májusban Auschwitz-Birkenauba deportálták.

„Oda kellett mennünk Mengele és a többi szelektáló tiszt elé. Mi, négyen egymás mellett mentünk. Az öcsémmel majdhogynem egyforma magasak voltunk, és egyforma ruhát viseltünk. Anyám fogta a kezünket. Apám ment mellettünk.  Apámat elválasztották tőlünk: őt jobbra küldték. Akkor még nem tudtuk, hogy ez mit jelent” – emlékezett vissza a Soá Alapítványnak adott interjúban. Mengele megkérdezte a fiúk anyját, hogy ikrek-e, ő nem tudott németül, de igennel felelt. 

Amikor a barakkban regisztrálták őket, születési adataikból kiderült, nem ikrek, de egy magyar zsidó felügyelő, Spiegel Ernő azt mondta a két fiúnak, vallják magukat ikreknek. Kun György beszámolt a kísérletekről, amelyeket rajtuk végeztek, és azt is, hogy Spiegel megmentette az életüket, amikor már gázkamrába vitték volna őket. 

Édesanyjuk meghalt, édesapjuk és ők élték túl a lágert. Kun István 1956-ban kivándorolt az Egyesült Államokba, ott halt meg betegségben 1961-ben. Kun György Budapesten alapított családot, egy lányuk és két unokájuk született.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.