„Ez a diktatúrának egy új formája”

  • Gera Márton
  • 2019. május 24.

Belpol

„Orbán számára az az ideális, ha az EU csupán egy kifizetőhely” – mondja Kim Lane Scheppele alkotmányjogász, a Princeton Egyetem professzora, aki szerint a magyar miniszterelnök biztosan nem fogja kiléptetni az országot az Európai Unióból, de ha nagyobb szerephez jut, a kontinens stabilitására mindenkinél nagyobb veszélyt jelent.

MN: Nem lehet, hogy Trump számára azért hasznos Orbán, mert belülről gyengíti az Európai Uniót?

KLS: Trump nem kedveli az Európai Uniót, mert az ellenfelet látja benne: a szervezetet, amely erőssé teszi az önálló nemzetállamokat. Elég egyértelmű tehát, hogy Trump örömmel veszi, ha az EU gyengül. Orbán pedig az a személy, aki nem támogatja az erős uniót, és ha a populisták előretörnek az EP-választásokon, még nagyobb szerephez fog jutni, Orbán még inkább az erősebb EU ellen fog dolgozni. Nem vagyok biztos benne, hogy Trump ezt teljesen átlátja, vagy hogy Orbán valamilyen hosszú távú stratégia része lenne, de az valószínű, hogy az elnök Orbánt politikai útitársnak tekinti. (...)

MN: Hogyan értékeli az elmúlt egy évet, ami eltelt a Fidesz 2018-as választási győzelme óta? Lehet-e látni, milyen irányba akarja vinni Orbán Viktor az országot?

KLS: A közigazgatási bíróságok felállítása, az Akadémia elleni támadás és a CEU elüldözése mind abba az irányba mutatnak, hogy Orbán képtelen a konszolidációra. Ezek az intézkedések azonban azt is mutatják, hogy a rendszer még nem rendezkedett be teljesen, és a jövőben Orbán valószínűleg a legkisebb ellenállást is le fogja törni, ha kell, személyről személyre fog haladni. A rendszerét és a vízióját közben külföldre is megpróbálja kiterjeszteni, a szomszédos országokban épülő médiabirodalom például egyértelműen erre utal.

false

 

Fotó: MTI/Földi Imre

MN: Magyarország uniós tagsága vissza fogja tartani Orbánt attól, hogy a jelenleginél durvább, mondjuk putyini vagy erdoğani módszerekhez folyamodjon?

KLS: Egyértelmű, hogy az EU tagjaként nem lehet azt csinálni, amit például Erdoğan tesz az újságírókkal vagy a vele kritikus akadémikusokkal, tanárokkal, de Orbánnak valójában nincs is szüksége ilyesmikre. Az ő módszerei sokkal hatékonyabbak a török elnökéinél. Ha elkezdene börtönbe zárni embereket, vagy elkobozná a vagyonukat, sokkal nagyobb ellenállásba ütközne Magyarországon és külföldön egyaránt.

Orbán szerencséje, hogy akiknek nem tetszik a rendszer, egyik napról a másikra elmehetnek külföldre, csupán a személyi igazolványuk szükséges hozzá. Ez a diktatúrának és az állami kontrollnak egy új formája: részben érzékelhetetlen a legtöbb szemlélő számára, de nagyon is érzékelhető és nyomasztó azok számára, akik veszélyt jelentenek a rendszerre. Ha pedig 27 további országba el lehet költözni vízum nélkül, ezek az emberek elhagyják az országot.

A magyar viszonyokat jól ismerő professzor arról is beszélt, hogy lát-e olyan tényezőt, ami veszélyezteti, kikezdheti Orbán-rendszerét, szerinte milyen irányba viheti az országot az EP-választások után, hogyan töri le a maradék ellenállást. Arról is kérdeztük, ki intézhette el a magyar miniszterelnöknek a washingtoni látogatást, miért fogadta Trump valójában Orbánt, és milyen stratégiát ajánl a haia ellenzéknek.

Ezekről részletesen olvashat a friss Magyar Narancsban, ami kapható az újságárusoknál vagy előfizethet rá itt.

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következõ platformokon érhetõek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.

Hálók és halászok

Harmincnégy év telt el a rendszerváltás egyik meghatározó mozzanata, a Dunagate-botrány, azaz a Kádár-kor belső elhárításának dekonspirálódása óta. A közvélemény érdeklődése azóta sem lankadt, az izgalom fenntartásáról pedig rendre gondoskodtak az ancien régime állambiztonsági hagyatékát ellentmondásos módon kezelő kormányzatok.