„Ez a diktatúrának egy új formája”

  • Gera Márton
  • 2019. május 24.

Belpol

„Orbán számára az az ideális, ha az EU csupán egy kifizetőhely” – mondja Kim Lane Scheppele alkotmányjogász, a Princeton Egyetem professzora, aki szerint a magyar miniszterelnök biztosan nem fogja kiléptetni az országot az Európai Unióból, de ha nagyobb szerephez jut, a kontinens stabilitására mindenkinél nagyobb veszélyt jelent.

MN: Nem lehet, hogy Trump számára azért hasznos Orbán, mert belülről gyengíti az Európai Uniót?

KLS: Trump nem kedveli az Európai Uniót, mert az ellenfelet látja benne: a szervezetet, amely erőssé teszi az önálló nemzetállamokat. Elég egyértelmű tehát, hogy Trump örömmel veszi, ha az EU gyengül. Orbán pedig az a személy, aki nem támogatja az erős uniót, és ha a populisták előretörnek az EP-választásokon, még nagyobb szerephez fog jutni, Orbán még inkább az erősebb EU ellen fog dolgozni. Nem vagyok biztos benne, hogy Trump ezt teljesen átlátja, vagy hogy Orbán valamilyen hosszú távú stratégia része lenne, de az valószínű, hogy az elnök Orbánt politikai útitársnak tekinti. (...)

MN: Hogyan értékeli az elmúlt egy évet, ami eltelt a Fidesz 2018-as választási győzelme óta? Lehet-e látni, milyen irányba akarja vinni Orbán Viktor az országot?

KLS: A közigazgatási bíróságok felállítása, az Akadémia elleni támadás és a CEU elüldözése mind abba az irányba mutatnak, hogy Orbán képtelen a konszolidációra. Ezek az intézkedések azonban azt is mutatják, hogy a rendszer még nem rendezkedett be teljesen, és a jövőben Orbán valószínűleg a legkisebb ellenállást is le fogja törni, ha kell, személyről személyre fog haladni. A rendszerét és a vízióját közben külföldre is megpróbálja kiterjeszteni, a szomszédos országokban épülő médiabirodalom például egyértelműen erre utal.

false

 

Fotó: MTI/Földi Imre

MN: Magyarország uniós tagsága vissza fogja tartani Orbánt attól, hogy a jelenleginél durvább, mondjuk putyini vagy erdoğani módszerekhez folyamodjon?

KLS: Egyértelmű, hogy az EU tagjaként nem lehet azt csinálni, amit például Erdoğan tesz az újságírókkal vagy a vele kritikus akadémikusokkal, tanárokkal, de Orbánnak valójában nincs is szüksége ilyesmikre. Az ő módszerei sokkal hatékonyabbak a török elnökéinél. Ha elkezdene börtönbe zárni embereket, vagy elkobozná a vagyonukat, sokkal nagyobb ellenállásba ütközne Magyarországon és külföldön egyaránt.

Orbán szerencséje, hogy akiknek nem tetszik a rendszer, egyik napról a másikra elmehetnek külföldre, csupán a személyi igazolványuk szükséges hozzá. Ez a diktatúrának és az állami kontrollnak egy új formája: részben érzékelhetetlen a legtöbb szemlélő számára, de nagyon is érzékelhető és nyomasztó azok számára, akik veszélyt jelentenek a rendszerre. Ha pedig 27 további országba el lehet költözni vízum nélkül, ezek az emberek elhagyják az országot.

A magyar viszonyokat jól ismerő professzor arról is beszélt, hogy lát-e olyan tényezőt, ami veszélyezteti, kikezdheti Orbán-rendszerét, szerinte milyen irányba viheti az országot az EP-választások után, hogyan töri le a maradék ellenállást. Arról is kérdeztük, ki intézhette el a magyar miniszterelnöknek a washingtoni látogatást, miért fogadta Trump valójában Orbánt, és milyen stratégiát ajánl a haia ellenzéknek.

Ezekről részletesen olvashat a friss Magyar Narancsban, ami kapható az újságárusoknál vagy előfizethet rá itt.

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következõ platformokon érhetõek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.