„Ez az összeg néha egy pár cipőre sem elég” – miért lenne fontos a családi pótlék emelése?

Belpol

A családi pótlék összege 12 éve nem változik, a civilek most a megduplázásáért küzdenek, a kormány viszont a foglalkoztatáshoz kötött adókedvezményeket preferálja.

A csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban olvasható cikkben utánajártunk, hogy miért lenne fontos a családi pótlék összegének emelése, illetve kik járnak rosszul azzal, hogy hosszú évek óta rendkívül alacsony összeg jár a gyerekek után. Íme, egy rövid ízelítő a cikkből.

„Mielőtt megszületett a kislányom, azt gondoltam, a családi pótlékból, ami mégiscsak neki jár, majd félreteszek neki, hogy legyen egy kis megtakarítása, mire nagykorú lesz. De ez az összeg néha egy pár cipőre sem elég” – mesélte lapunknak Rita, aki egy Budapest környéki településen él. Azt mondja, sokszor egy nagy bevásárlást alig fut ki a 12 200 forint, amit a kislánya után kap. Esete nem egyedülálló, a családi pótlék alacsony mivolta ma már nemcsak a legszegényebb réteget érinti hátrányosan, hanem azokat is, akiknek van munkájuk és fix havi bevételük. Az elmúlt időszak ráadásul még nehezebb helyzetbe hozta a családokat: az élelmiszerárak látványosan emelkedtek, a járvány miatt sokan veszítették el a munkájukat, a digitális oktatás pluszterheket rótt rájuk, ahogy a szeptemberi iskolakezdés is.

„A családi pótlék a gyermekszegénység megelőzésének és leküzdésének, a gazdasági-társadalmi krízis elkerülésének fontos eszköze” – olvasható az Esély Labor Egyesület (ELE) és a Méltó Megélhetés Munkacsoport (MMMCS) közös petíciójában, amelyet a családi pótlék összegének megduplázásáért indítottak idén júliusban. A petíciót már majdnem 37 ezren aláírták, egyebek közt olyan indokokkal, hogy „a jelenlegi összeg jelképes csupán”.

Mivel a családi pótlék egységesen minden gyerekes családnak jár attól függetlenül, hogy a szülő dolgozik vagy sem, vagy, hogy mennyi a jövedelme, a szakértők egyfajta gyereknek juttatott alapjövedelemként gondolnak rá. „A családi pótlék az egyik legfontosabb családpolitikai eszköz. Ez volt az első átfogó készpénzes juttatás, amit minden család megkapott, sok országban onnan számítják a családpolitika kezdetét, hogy megjelent a családi pótlék” – mondja Szikra Dorottya, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa.

A családi pótlék összege tizenkét éve változatlan: egy gyerek után 12 200 forint jár, ha egyedül neveli az egyik szülő, akkor 13 700 forint. Két gyerek esetén gyerekenként 13 300 forintot kap a család (egyedülálló szülő 14 800-at). A legmagasabb összeg akkor jár, ha tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevel valaki egyedül (25 900 forint). Szikra Dorottya úgy látja, az, hogy tizenkét éve nem változik a családi pótlék összege, a Fidesz ideológiájának egyik központi elemével, a munkaalapú társadalommal magyarázható. „Az összes ellátást, juttatást, ami nem a munkához kötött, elsorvasztják.”

A cikkben megkérdeztünk számos érintett családot arról, hogy mire elég a családi pótlék jelenleg, és miért tartják fontosnak az összeg megemelését. Szakértőkkel pedig áttekintettük a Fidesz családpolitikáját, illetve a munkaalapú társadalom és az adókedvezmények összefüggését. Vegye a lapot, vagy fizessen elő rá itt!

Magyar Narancs

Kedves Olvasóink, köszönjük kérdésüket, a körülményekhez képest jól vagyunk, és reméljük, Önök is. Miközben hazánk a demokrácia érett, sőt túlérett szakaszába lép, dolgozunk. Cikkeket írunk otthon és nem otthon, laptopon, PC-n és vasalódeszkán, belföldön, külföldön és másutt, és igyekszünk okosnak és szépnek maradni. De mit hoz a jövő?

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.