Felülvizsgálja kínálatát a Libri, mert már bírságolnak a homofób törvény miatt

  • narancs.hu
  • 2023. július 3.

Belpol

A Líra ellen is indult eljárás.

Bár már 2021 óta érvényben van a gyermekvédelminek nevezett, homofób törvény, erre hivatkozva egészen 2023 májusáig nem büntettek meg senkit – nyilatkozta Nyáry Krisztián a Telexnek. A Líra Könyv Zrt. kreatív igazgatója azt is hozzátette, hogy az elmúlt két évben a könyvszakma szereplői körében az a vélemény alakult ki, hogy a törvény végrehajthatatlan, de

májusban legalább két fogyasztóvédelmi eljárás is indult homoszexualitást megjelenítő ifjúsági könyvek miatt.

Az egyik, még folyamatban lévő eljárás, ahol egyelőre még nem bírságoltak, a Lírát érinti. A kiadó egyik könyvesboltjában, Alice Oseman Heartstopper című képregénye az ifjúsági könyvek között volt kirakva, ezt fotózta le a fogyasztóvédelmi hatóság. Ugyanez ellen a könyv ellen Rétvári Bence hosszú Facebook-posztban kelt ki, nem sokkal a hatósági ellenőrzés után.

A másik eljárás a Fidesz-közeli Mathias Corvinus Collegium által nemrég megvásárolt Librinél indult.Telex úgy értesült, hogy a Móra Kiadó egyik könyvét érinti. A lap információi szerint a kiadót nem, de a Librit, mint a könyv terjesztőjét, 1 millió forintra bírságolta meg (még azelőtt, mielőtt az az MCC tulajdonába került volna) a fővárosi kormányhivatal.

Úgy tudni, a Libri felülvizsgálja a kínálatát, az elmúlt hetekben jó pár könyvkiadót megkeresett, hogy megtudja, a kiadók szerint adott könyvek megfelelnek-e a melegellenes gyermekvédelmi törvény előírásainak. A Telex szerint a Libri arra törekedhet, hogy a jogi és pénzügyi felelősség a kiadókra háruljon.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Valóra vált forgatókönyv

1984-ben került a mozikba Rob Reiner első filmje, A turné (This Is Spinal Tap). Az áldokumentumfilm egyik főszereplője maga a rendező volt, aki az éppen amerikai turnén levő fiktív brit hard rock zenekar, a Spinal Tap történetét próbálta kibogozni.

Nézőpont

A filozófus-író (Denis Podaly­dès) tüdeje és mája közt apró kis foltot mutat ki az MRI-vizsgálat, de biztosítják afelől, hogy (egyelőre!) nem veszélyes a dolog.

Amikor győznek a hippik

  • - turcsányi -

Blaze Foley-nak volt egy kabátja. Ha egészen pontosak akarunk lenni, ez az egy kabátja volt neki – ez sem túl jó bőrben. Az ujját például vastag ezüstszínű ragasztószalaggal kellett megerősíteni, jól körbetekerni, mindkettőt – hogy le ne essenek.

Hibamátrix

  • Dékei Krisztina

Szűcs művészete a klasszikus, realista festészeti hagyományokon alapul, de távol áll a „valóságtól”.

Ozmózisok

Nádas Péter e hosszú, több mint négyszáz oldalas memoárját Mészöly Miklós, Polcz Alaine és Esterházy Péter köré fűzi föl. Könyvének témája négyük viszonya, vonzásaik és választásaik, személyiségük szerkezetének összeillő és egymáshoz nem illeszkedő elemei. És a háttérben természetesen ott van a korszak, a lassú hetvenes–nyolcvanas évek a kádári provinciában.

Mozaikkockák

A hazai neoavantgárd egyik meghatározó alakjaként Erdély Miklós (1928–1986) a sok műfajban alkotó, polihisztor művészek közé tartozott.

Abúzus, család

  • Balogh Magdolna

Egyéni hangú, markáns képviselője Ivana Dobrakovová a szlovák kritika által expat-prózaként emlegetett prózai iránynak. Ezzel az angol „expatriate”, azaz tartósan vagy ideiglenesen külföldön élő szóból eredő kifejezéssel azokra a művekre utalnak, amelyek a rendszerváltozás adta lehetőségekkel élve külföldön szerencsét próbáló fiatalok problémáiról beszélnek.