Gyurcsány: A Tisza gyengíteni akarja Karácsonyt, minden jogkört el akar venni tőle

  • narancs.hu
  • 2024. október 31.

Belpol

Értékelte a DK-vezér a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülését, a párt beleáll a Horn Gyula sétány megtartásába is. 

Facebook-videóban elemezte a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülését Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, aki arról beszélt, hogy nagy a "maszatolás" a közgyűlésben, de összességében a Tisza Párt gyengíteni próbálja Karácsony Gergely főpolgármestert. 

A maratoni ülés főbb kérdéseit itt foglaltuk össze: 

Gyurcsány a videójában arról beszélt, hogy a Fidesz továbbra is üti-vágja Karácsony Gergelyt és Budapestet, de ez nem újdonság, viszont a Tisza képviselőinek viselkedése újdonság. Gyurcsány úgy értékelte, hogy a párt mindent megtesz annak érdekében, hogy nehezítse a főpolgármester bármilyen típusú szövetségkötését, ezért állt az egyes budapesti diákszervezetekkel való együttműködés útjába is.

Emellett a Tisza szerinte mindent megtesz annak érdekében, hogy "minden jogkört elvegyen a főpolgármestertől", ezért újabb és újabb módosítókat szavazott meg a Fidesszel együtt annak érdekében, hogy a végén "béna kacsává tegye a főpolgármestert, és ha úgy tetszik, kalodába zárja". Arról is beszélt, hogy ha bezárják a főpolgármestert, majd rajta kérnek számon dolgokat, "az eléggé alja dolog". Végül azonban a Tisza szándékai szerint módosított szmsz-t már nem szavazták meg, mert az már csak a Tiszát elégítette volna ki, amely viszont csak "zavart akart kelteni".

"Elszámolta magát a Tisza ebben a hatalmas nagy kalkulációban, mert az új szmsz egyébként még több jogot ad Karácsonynak, ahhoz képest, amibe ő már most ősszel belement volna. Hát mondhatnám azt, hogy saját dugába dőlt akkor, amikor össze-vissza szavazott a Fidesszel mindenfajta módosítókat" – fogalmazott Gyurcsány Ferenc, bár nem fogadtak el új szmsz-t, csak az előző maradt érvényben. 

A DK elnöke kifejtette véleményét a XIII. kerületi Horn Gyula sétány ügyéről is – erről már évek óta zajlik a vita, végül idén augusztus végén a Fővárosi Törvényszék kimondta, hogy meg kell változtatni a nevét. A Fővárosi Közgyűlésbe a Fidesz vitte be a témát, hogy változtassák Pesti srácok sétányra, amit meg is szavaztak.  

Gyurcsány arról beszélt, hogy bár a DK eddig is "nagyon erős kritikával illette", de a demokratikus népakarat legitimálta őt a választások útján, és szerinte most a jobboldal megpróbálja elvenni a magyar, modern baloldaltól az egyik szimbólumát, Horn Gyulát. Később Kálmán Olga DK-s parlamenti képviselő sajtótájékoztatón azt is bejelentette, hogy a párt nem fogja hagyni, hogy a jobboldal elvegye tőlük a modern magyar baloldal egyik legfontosabb szimbólumát, ezért online aláírásgyűjtést indítanak, hogy megakadályozzuk a Horn Gyula sétány átnevezését és Horn Gyula emlékének eltörlését.

Gyurcsány végül azzal összegezte mondandóját, hogy „a Tisza gyengíteni kívánja Karácsonyt, nem akar stabil vezetést, teljesen világosan jobboldali értelmezést tesz magáévá az ilyen típusú ügyekben, és egyelőre nem látszik a hosszú távú megoldás. Ami látszik, hogy az a kérdés, hogy jobboldali legyen-e Budapest, vagy nem” – fogalmazott, megjegyezve, hogy a Tisza sokszor együtt szavaz a Fidesszel.

Gyurcsány azt is kifejtette, hogy egyébként egy esetleges budapesti olimpiáról nagyonmást gondolnak Karácsonnyal, de a fővárosnak stabil, kiszámítható, megbízható vezetésre van szüksége, ebben pedig a főpolgármester megkerülhetetlen, a DK pedig támogatja őt. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jön a bolond!

  • - turcsányi -

William McKinley-vel jól elbánt Hollywood. Az Egyesült Államok 25. elnöke mind ez idáig az egyetlen, aki merénylet áldozataként négy elhunyt potus közül nem kapott játékfilmet, de még csak egy részletet, epizódot sem.

Út a féktelenbe

Már a Lumière testvérek egyik első filmfelvételén, 1895-ben is egy érkező vonat látványa rémisztette halálra a párizsi közönséget.

Cica az istállóban

„Attól, hogy egy kóbor macska a Spanyol Lovasiskola istállójában szüli meg a kiscicáit, még nem lesznek lipicaiak” – imigyen szólt egy névtelen kommentelő a film rendezőjének honosítási ügyét olvasva.

A hegyek hangja

„Ez a zene nem arra való, hogy hallgassuk, hanem arra, hogy táncoljunk rá” – magyarázza a film – eredeti címén, a Sirāt – egyik szereplője a sivatagi rave-partyban eltűnt lánya után kutató Luisnak (Sergi López) a film magját alkotó technozene értelmét. Az apa fiával, Estebannal (Bruno Núñez Arjona) és kutyájukkal, Pipával érkezik a marokkói sivatag közepén rendezett illegális rave-fesztiválra, hogy elszántan, de teljesen felkészületlenül előkerítse Mart.

A jóság hímpora

Krasznahorkai László első poszt-Nobel-regénye játékos, bonyolult, színpompás mű. Főszereplője egy múzeumi lepketudós, entomológus (azaz a rovartan szakértője), akit váratlanul egy bonyolult elméleti problémával keres meg a munkájában elakadt író, bizonyos Krasznahorkai László, aki kísértetiesen emlékeztet a nyilvános fellépésekből és megnyilatkozásokból ismert Krasznahorkai Lászlóra.

Főszerepben az Első sírásó

A november 6-án zárult igazgatói pályázaton Lipics Zsoltot hirdették ki győztesnek Darabont Mikold ellenében, azonban nagyon sok ellentmondás és fordulat jellemezte az elmúlt időszakot. A régi-új igazgató mellett csupán a NER-es lapokban folytatott sikerpropagandája szólt, pályázata egy realista, szakmaiságra építő programmal ütközött meg.