„Ha Jézus Krisztust terjeszteném be, azt is leszavaznák” – maratoni ülésen mentek egymásnak a felek a Fővárosi Közgyűlésben

Belpol

Több ügyben is éles ellentétek alakultak ki a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén, komoly vita zajlott többek között az szmsz módosítása, a fővárosi cégvezetők kinevezése és a diákszervezetek javaslatai körül is. Az szmsz-t ismét nem szavazták meg. 

A Fővárosi Közgyűlés második ülésén is folytatódott a huzavona a testületbe bekerült frakciók és Karácsony Gergely főpolgármester között, az egyes szereplők szinte minden kérdésben egymásnak feszültek, és egyre inkább erősödött a Vitézy–Tisza–Fidesz hármas szembenállása Karácsonnyal és az őt támogató DK-s, párbeszédes, MSZP-s és kutyapárti képviselőkkel.

Mint ismert, a frakciók már az alakuló ülés előtt egymásnak mentek a törvény szerint kötelezően megválasztandó főpolgármester-helyettes személyével kapcsolatban (Karácsony mindenképp szeretné maga mellé Kiss Ambrust, akit viszont a Tisza és a Fidesz egyáltalán nem hajlandó megszavazni), így Karácsony nem is adott be erre vonatkozó előterjesztést, ez pedig az előzetes jelzéseknek megfelelően a második ülésre sem történt meg.

A második ülésen már a napirend apropóján összefeszültek a felek, ugyanis a főpolgármester azt szerette volna, ha – a parlamenti működéshez hasonlóan – előbb folytatnák le a vitákat, és a végén egyben szavaznának majd mindenről. Bár a Fidesz és Vitézy is azzal érvelt, hogy ezt nem lehet ilyen hirtelen bevezetni, Karácsony végül levezető elnökként eldöntötte a kérdést, mondván az alakuló ülésen is elég kaotikusan alakultak a szavazások, az új ülésre pedig mindenki ipari mennyiségű módosító javaslatot adott be az előterjesztésekhez. Ennek köszönhetően, illetve mert minden frakció szerette volna minden kérdésben exponálni magát és túlbeszélni a többieket, miközben az álláspontok egyáltalán nem közeledtek egymáshoz, a közgyűlés végül egészen maratoni lett: reggel 9-től több mint 10 órán át zajlott az ülés. 

Bár a legtöbb napirendi pont kapcsán komoly viták alakultak ki, összeszedtük a legfontosabb vitákat.

  • Az szmsz módosítása 

Az alakuló ülésen a közgyűlés szervezeti és működési szabályzatát (szmsz) sem fogadták el, mint megírtuk, Vitézy Dávid javaslatára, az általa vezetett Podmaniczky Mozgalom nevű frakció, a Tisza Párt és a Fidesz szavazataival közösen arról döntöttek, hogy Karácsonynak ki kell kérnie a kormányhivatal véleményét arról, hogy a képviselők is szabadon módosítgathatják-e a főpolgármester által beterjesztett előterjesztést.

Karácsony ennek eredményéről a közgyűlésben elmondta, a szakminisztériumtól kértek iránymutatást arról, hogy 

fel kell-e terjeszteni szavazásra a frakcióktól érkező, nem támogatott módosításokat, a minisztérium szerint pedig igen. 

Karácsony elmondása szerint a minisztérium által ehhez fűzött jogi indoklás az volt, hogy „csak”. Ez a főpolgármester szerint egy egyértelmű politikai álláspont, mert jogi érvelést nem tartalmazott a válaszlevél. Ráadásul szerinte külön furcsaság, hogy személyi javaslatokról nem lehet előterjesztéseket tenni, de az szmsz ügyében igen, pedig a törvény szerint mindkettő ugyanabba a kategóriába tartozik. Karácsony azt mondta, bár politikai döntés született, és elvileg nem is lenne kötelező érvényű, de eszerint fognak eljárni. Hozzátette,

„azt nem tudom megígérni, hogy az így elfogadott szmsz-t nem fogom megvétózni, mert ehhez jogom van”.

Bár Karácsony azt mondta, a mostani közgyűlés elé benyújtott szmsz szerinte nagyon sok kompromisszumot tartalmazott, a Tisza Párt továbbra is a cégvezetői kinevezési és a két közgyűlés közti polgármesteri rendeleti jogköröket feszegette. Bujdosó Andrea tiszás képviselő arról beszélt, hogy a Tisza azért van a közgyűlésben, mert rendszerváltást akartak az emberek, ami szerinte praktikusan azt jelenti, hogy a közgyűlésre kell ruházni a jogköröket.

A fideszes frakcióvezető, Szentkirályi Alexandra sem volt elégedett a módosított szmsz-szel, és mint fogalmazott, szerinte „Karácsony szappanos angolnához hasonló mozgásokat végez, de még az is smirglipapír hozzá képest”, mert nem akar BudapestInfót tartani, csak ha a Kormányinfóra minden újságírót beengednek. Szentkirályi erre azt javasolta, hogy inkább csak azokat hívják meg a BudapestInfókra is, mint a Kormányinfókra.

Ezzel együtt az ülésen kiderült, hogy a Fidesz nem is adott be módosító javaslatokat az aktuálisan benyújtott szmsz-hez, mert azt hitte, a korábbiak erre az ülésre is jók lesznek – ezen hosszan rágódtak, végül Karácsony megígérte, hogy ő maga fogja bevinni a Fidesz korábbi módosítóit szavazásra, de amúgy nem támogatja őket.

Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, a Kutyapárt fővárosi frakciójának tagja megint kiosztotta a képviselőket ezzel kapcsolatban, mondván érti, hogy a képviselők szmsz-módosítási eszközökkel szeretnének megvívni a főpolgármesterrel, de „vegyék már magukat annyira komolyan, ha a legnagyobb frakciókkal rendelkeznek, hogy politikai eszközökkel vívják meg mindezt”, mert lehet ezeken 12 órán át vitatkozni, hogy aztán a végén leszavazzák.

Karácsony megjegyezte, hogy lehet ugyan azt mondani, hogy a főpolgármester önkényes döntést hoz, de azért vannak a frakcióegyeztetések, hogy ezeket a kérdéseket rendezni tudják, a Tisza és a Fidesz viszont nem ment el a közgyűlés előtti frakcióközi egyeztetésre.

A nap végi szavazáskor bár a fideszes és a tiszás módosítókat is elutasították,

az előterjesztett szmsz-t mégis leszavazták. 

  • Fővárosi cégvezetők kinevezése

Már az alakuló ülésen az szmsz-módosítással kapcsolatban is az volt az egyik vitás pont, hogy ki nevezhet ki embereket a fővárosi cégek élére és azok felügyelőbizottságába (fb-tagok). Karácsony most arra hívta fel a figyelmet, hogy az fb-tagok épp azt szolgálnák, hogy a delegáltak ellenőrizzék a cégek működését, és nem a pozíciók itt a fontosak, hanem hogy a fővárosi cégek sok közpénzzel gazdálkodnak, fontos feladatokat látnak el, az fb-tagok pedig nemcsak az ellenőrzés és átláthatóság eszközei, hanem a törvényes működés részei is. „Értem, hogy azon megy a versenyfutás, hogy senki nem akar beülni sehova, meg nem vállal el semmit, nem mennek el a frakcióegyeztetésre”, de ha nem akarják, hogy az eddigi emberekkel töltsék fel az fb-ket, akkor javasoljanak embereket – fogalmazott Karácsony.  

A cégvezetőkkel (Budapest Főváros Vagyonkezelő Zrt., Budapesti Közlekedési Zrt., BKK Zrt.) kapcsolatban Karácsony nem tett konkrét személyre javaslatot, és azt is mondta, inkább le is veszi az ezekkel kapcsolatos előterjesztéseit, mert nem lát rá esélyt, hogy megszavaznák.

Bár a Tisza képviselői azt állították, hogy várták, hogy Karácsony jelöljön konkrét embereket, hogy arról tudjanak vitatkozni, mégis azt szerették volna, hogy Karácsony vonja vissza a korábbi, még az új közgyűlés összeülése előtt kiírt cégvezetői pályázatokat és írjanak ki újakat. A Tisza emellett azzal érvelt, hogy ne pártok jelöljenek embereket a „cégvezetésbe”, hanem kompetens emberek kerüljenek oda – bár az fb-k épp a cégek átláthatóságát, ellenőrzését szolgálnák, amit a Tisza szeretne.

A kialakult vitában Karácsony megismételte, hogy a Tisza nem ment el a frakcióközi egyeztetésre, amit azzal utasítottak vissza, hogy nem akarnak személyekről egyeztetni:

„Az az érzésem, hogy ha Jézus Krisztust terjeszteném be, azt is leszavaznák”

– fogalmazott Karácsony, a Tisza képviselői viszont ragaszkodtak ahhoz, hogy ők továbbra sem akarnak jelölni senkit, de azt csak Karácsony gondolja, hogy nem szavazták volna meg a jelöltjeit. Az MSZP-s Tüttő Kata javasolta, hogy még aznap tartsanak egy egyeztetést akkor a cégvezetőkről, akár csak átmeneti időre, mert a fővárosi cégek nélkül nem tud működni Budapest – ezt a Tisza azzal hárította el, hogy idő kellene a jelölteket mérlegelni. 

Végül Vitézy Dávid ismételten azzal állt elő, hogy a cégvezetők helyét is inkább a közgyűlés vegye át: azt mondta, szívesen bead egy olyan javaslatot, hogy az átmeneti időben a közgyűlésre szálljanak a cégvezetői jogkörök.

A nap végi szavazásnál végül leszavazták azt a tiszás javaslatot, hogy írjanak ki új pályázatokat. 

  • Diákok javaslatai 

A szerdai közgyűlésen az egyik legsúlyosabb és leginkább személyeskedő vitája a korábban három diákszervezet (ADOM Diákmozgalom, Egységes Diákfront, Fridays For Future Magyarország) által kért, és Karácsony által beadott javaslatcsomagról alakult ki. Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a Vitézy Dávid által vezetett előkészítő bizottság ülésén ugyanis a Fidesz, a Tisza és Vitézy frakciója nem támogatta a három diákszervezet javaslatcsomagját arra hivatkozva, hogy ezek a diákszervezetek Karácsony mellett kampányoltak. Magyar Péter hétfőn azzal érvelt, hogy a javaslatot kérő szervezetek a budapesti diákoknak csak néhány százalékát képviselik, ezért másokat is be kellene vonni. Maguk a diákok erre előbb beszélgetésre hívták Vitézyt és Magyart, majd végül egyeztettek a Tiszával, ami módosító javaslatot is adott be a csomagjukhoz azzal, hogy az év végéig kiterjesszék az egyeztetéseket.

A közgyűlésben Karácsony arról beszélt, hogy őt meglepte a diákok javaslataival kapcsolatban kialakult vita, mert ő büszke a három diákmozgalomra, hogy ilyen részt vállalnak a közéletben és követeléseket fogalmaznak meg – ehhez képest nem is a tartalomról volt szó, hanem a diákok személyéről, hogy mit csináltak a kampányban és a saját demokratikus döntésük alapján melyik főpolgármestert támogatták. „Én ezt egy nagyon rosszindulatú vitának tartom, de szeretném, ha a javaslat érdemi részéről döntenénk” – mondta, hozzátéve, hogy ő a becsületszavát adta a diákoknak, hogy beterjeszti a javaslataikat.

A Egységes Diákfront részéről felszólalt Mayer Bendegúz is, aki azt mondta, diákszervezetként szívesen tárgyalnak a racionális egyéb javaslatokról, de „ne ez legyen az a téma, ami elveszik a politikában”, azt is mondta, hogy „aljas vádaskodások” zajlottak az elmúlt napokban. Hozzátette, összesen háromszor kaptak ígéretet politikusoktól: Karácsonytól azt, hogy beviszi a közgyűlés elé a javaslataikat, ezt megtette; Vitézytől még főpolgármester-jelöltként ugyanezt, tőle azt kérte, térjen vissza ehhez az álláspontjához; és most a Tiszától azt, hogy társadalmi egyeztetés után el fogják fogadni a javaslatokat, ezt is kérte, hogy tartsák meg.

A vitában ehhez képest a Tisza részéről Barna Judit arról beszélt, hogy bár megtartják az ígéretüket, mégis amellett kardoskodott, hogy nem elég az, hogy csak ez a három diákszervezet adott be javaslatokat, társadalmasítani kellene az ügy tárgyalását a diákok között. A diákoknak szánt mozikedvezményekkel kapcsolatban azt sérelmezte, hogy nem gondoltak a siketekre és nagyothallókra. Azt is mondta, hogy nem a javaslatok tartalmával van bajuk, hanem csak azzal, hogy az „slendrián”, de ettől még támogatni fogják a javaslatokat és egyeztetni fognak a három szervezettel. Vitézy hasonló álláspontot képviselt, és azt állította, nem politikai okokból utasította el a bizottsága a javaslatokat, hanem mert szerinte nincsenek rendesen előkészítve.

Baranyi Krisztina ebben az ügyben is beleállt Vitézybe, felháborodva arról beszélt, hogy a korábbi bizottsági üléseken milyen stílusban beszéltek Vitézy és a tiszások is a diákokról (ebből idézett is: Vitézy szerint Karácsony a javaslatokkal „a kampány alatti plakáttépkedést akarja meghálálni a diákszervezeteknek”, illetve „Karácsony fiókszervezetei ezek a marginális szervezetek”). Azt mondta ehhez képest

„képmutatás, porhintés az, hogy most a szakmaiság és a társadalmasítás mögé akarják rejteni a véleményüket”. 

Baranyi azt is felhozta, hogy többek között a Belügyminisztérium alá és a Fidelitas szárnyai alatt lévő Budapesti Diákparlamentet akarják bevonni az egyeztetésekbe, utóbbiaknak egyébként korábban a most már tiszás Barna Judit is tagja volt. Hozzátette, ha a siketek és a cserkészek programját szeretné valaki felkarolni, akkor hajrá, illetve „sértődött óvodásként” utalt Vitézyre, aki szerinte a plakátjai letépéséért akar most bosszút állni. „Ez egy tisztán politikai ügy. Értem, hogy Vitézy Dávid most politikai kármentést végez karöltve egy másik frakcióval, de vállalhatatlan, amit most művel, meg a bizottságokon is, és kiherélik a javaslatokat” – fogalmazott Baranyi.

Vitézy közölte, szerinte Baranyi használja fel politikailag a diákokat, az ő pénzügyi bizottsága össze sem ült, és megismételte azt is, hogy szerinte Karácsony ösztönözte plakáttépkedésre a diákokat.

A vita meglehetősen hevesen zárult, Kiss Ambrus önkormányzati főigazgató és Döme Zsuzsa kutyapárti képviselő is azzal érvelt, hogy nyugodtan meg lehet szavazni a javaslatokat, utána azokon még lehet finomítani, másokat bevonni. Karácsony végül a Tisza és Vitézy igen is meg nem is jellegű megszólalásaira azt mondta, 

„nem lehet egyszerre megfúrni a főpolgármester programját, és közben úgy csinálni, mintha támogatnák”.

Hozzátette, a programja része volt a diákok javaslatainak képviselete, azt viszont nem érti, hogy a politikusok szidják azt, hogy diákok is foglalkoznak a politikával, ráadásul a csomag elutasításával azt üzenik a diákoknak, hogy az nem elég jó.

A vita végére még a fideszes Szepesfalvy Anna felvetette, hogy Karácsony levezető elnökként ne is fogalmazzon meg politikai véleményt, ám ez végül nem került szavazásra, miután Karácsony közölte: „Hát mi a túrót csináljak?!”

A nap végi szavazáskor végül módosítva ugyan, de a Fidesz tartózkodása mellett a közgyűlés támogatta a diákszervezetek javaslatait tartalmazó előterjesztést

A továbbiakból csak kiemelünk néhány fontosabb pontot: 

  • A lakhatással kapcsolatban hamar elterelődött a szó a konkrét kérdésekről, bár Szentkirályi Alexandra még az ülés elején megjegyezte, hogy egyeztetett Nagy Márton gazdasági miniszterrel a tervezett Diákvárosról. Kiss Ambrus arról beszélt, hogy félő, hogy arra megy ki az egész, hogy a végén az uniós pénzek szétosztását felügyelő Irányító Hatóság azt mondja majd, hogy mivel bizonytalankodik a közgyűlés, ezért elvonják majd a fővárostól az uniós pénzeket, vagy nem ítélik meg nekik. A vita során a Fidesz a fővárosi lakásügynökséget támadta, több ügyben is felmerült, hogy a lakhatási válság megoldásával kapcsolatban kinek nagyobb a felelőssége, a fővárosnak-e vagy a kormánynak, de a végére elszakadva a témától a Fidesz már azt kérte számon a Tiszán, hogy miért nem támogatják a rezsicsökkentést, és azt követelte, hogy "migránsokat" ne költöztessenek a budapesti lakásokba. 
  • Volt szó Vitézy BKK-t érintő javaslatairól is, hogy tovább járjon éjszaka a metró, illetve legyen ingyenes a bicikli- és kutyaszállítás a bérletek mellé. Ezzel kapcsolatban azonban a BKK már korábban jelezte, hogy utóbbit amúgy is tervezték, előbbinél pedig az utasok igényeit fogják megvizsgálni. Baranyi egyébként azt javasolta Vitézynek, hogy esetleg adja be a pályázatát a BKK vezérigazgatói posztjára. Vitézy azt is szerette volna, ha a közgyűlés kimondja, hogy ne költöztessék el a nagy múzeumokat Budapestről, ezzel kapcsolatban Baranyi arra hívta fel a figyelmet, hogy ebben szerinte a közgyűlés nem is illetékes és Vitézy csak a saját politikusi imidzsét építi az ilyen előterjesztések megszavaztatásával. A Vitézy által forszírozott reptéri vasút ügyében is felmerült, hogy ez egyáltalán nem a főváros illetősége, és akármit szavaz meg a főváros a vasúti kérdésekben, a kormány nem ehhez fogja tartani magát, Vitézy pedig ezzel Baranyi szerint csak "Lázár Jánossal próbál kardozni", és ő akar lenni a hős, aki majd kiharcol dolgokat a kormánynál. Baranyi és Vitézy között komoly adok-kapok alakult ki. 
  • Hosszas vita alakult ki arról is, hogy mire nevezzék át a XIII. kerületi Horn Gyula sétányt, amelyről már évek óta zajlik a vita, végül idén augusztus végén a Fővárosi Törvényszék kimondta, hogy meg kell változtatni a nevét. A közgyűlésben annak ellenére vitáztak erről a képviselők, hogy a döntést valójában a XIII. kerületnek kell meghoznia – a Fidesz ennek ellenére a közgyűlésben akarta átneveztetni Pesti srácok sétányra, de felmerült Tóth Ilona neve is, a Kuytapárt a helyiek véleményét kérte volna ki az ügyben, és persze volt némi 1956-ozás és "orbánbalázsozás" is. A nap végi szavazásnál végül átment a fideszes javaslat. 

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Közeleg a tél!

  • Támogatott tartalom

Nehéz a NER 15. évében arról beszélni, hogy jogi eszközökkel lépjünk fel a hatalommal szemben, hiszen folyamatosan változó és egyenlőtlen játékszabályok mellett dolgozunk. Viszont azoknak, akiknek megsértik a jogait, most van szüksége segítségre. Nem a távoli jövőben kell megvédenünk a magyar embereket, hanem most.

Toryk

Szex, hatalom, kereskedelmi tévé. A Riválisok a szappanopera fénykorában játszódik és vissza is hoz valamit annak bugyuta, de elragadó bájából.

Ott lenni vele

Telefonnal felvett videó terjed Szenegálban: hisztérikus tömegjelenet közepette kiásnak a sírjából egy halottat, kivonszolják a temetőből, ahol nem maradhat, mert úgy tudják, homoszexuális volt.

Több szerelmet!

  • Kiss Annamária

Mintha szélesvásznú filmet néznénk: a színpadkép két oldalra kinyúlik, és az ég mintha összenyomná a földet. Középen, elég kis területet elfoglalva, forgószínpadra épített, lombházra emlékeztető építmény áll, a széleken sátrak (díszlet: Devich Botond).

Zsenik

Kizökkent itt a világ.

Múlt pénteken történt talán, hogy a Legfőbb Ügyészség, a bűncselekmény leghaloványabb gyanújának is híján, elutasítani volt kénytelen Vadai Ágnes feljelentését az Orbán Áronról kiszivárgott felvétel tárgyában.

Zavartalanul

Orbán Viktor szombaton jóval az urnazárások előtt már gratulált is kollégájának a georgiai kormánypárt újabb „nagy győzelméhez”, hétfőn Tbiliszibe utazott és a vendéglátó miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatón határozottan kijelentette, „senki sem meri megkérdőjelezni” a választás tisztaságát.

„Itthon már mindenki”

  • Artner Sisso

A Hodworks tánctársulat alapítója megszállottan kutatja a test kifejezési lehetőségeit. Tánckreációi tabudöntögetők és társadalomkritikusak, de egyben játékosak is. Meghökkentő előadásaival nemzetközi elismerésre tett szert. Legújabb, Shared Values című munkáját Bécsben készítette, de nem csak erről beszélgettünk.

A megosztott ország

Amerika november 5-én választ Donald Trump és Kamala Harris között. Míg a magyar közvélemény csupán az elnökválasztásra és az eredményére fókuszál, addig sok amerikai számára nem is az elnökválasztás lesz a legfontosabb azon a napon.

Rommá lőtt konceptusok

  • Turán Tamás

A jelenlegi közel-keleti háború még messze jár a végétől. A Nyugat, élén az Egyesült Államokkal, hosszú évtizedek óta bábáskodik a közel-keleti béke megteremtése és a palesztin kérdés megoldása körül.

A hírnév átkai

Akik csöndre vágyva költöznek falura, általában már nem vállalnak gyereket. A fiatalabbak jelentős részének viszont ez unalmas környezet. Mégsem eleve hatástalanok a csökkenő lakosságú falvak praktikái az elnéptelenedés ellen.