Beperelte a Mega Film Kiadó Kft.-t Hann Endre, a Medián közvéleménykutató vezetője jó hírnévhez való személyiségi jogának megsértése miatt - írja a 444.hu.
A 2006. október 23-i eseményekről szóló játékfilmet a Mega Film készítette, és gyakorlatilag a kormány kampányának egy központi propagandaeleme lett.
Hann Endre azért indított pert, mert a film egyik főszereplőjét, az "Endre" nevű, szocialista politikusok körül forgolódó közvélemény-kutató karakterét a készítők bevalottan róla mintázták. A filmben azonban a szereplő a "háttérből irányítja a baloldali kormány döntéseit, hamis kutatási eredményekkel manipulálja a közvéleményt, és titokban miniszterekkel egyeztet arról, hogy melyik újságírót érdemes megfigyelni".
A producer, Kálomista Gábor korábban nem tagadta, hoyg a karaktert Hannról mintázták, ezt még a holnapon is feltüntették, fényképét és a karakter megformáló színész képét együtt szerepeltetve.
A 444.hu azt írja: Hann már idén januárban peren kívüli megegyezést ajánlott Kálomistának, és nyilvános bocsánatkérés, valamint valamint 3.000.000 forint sérelemdíj esetén elállt volna a pertől.
A közvéleménykutató a kereset szerint három valótlan állítás helyesbítését kéri. Kimondatná a készítőkkel, hogy
- a film valótlanul állítja, hogy Hann és a Medián „az akkor kormányzó MSZP-SZDSZ kormánykoalíció támogatottságát a ténylegesen mértnél magasabban, az ellenzékben lévő Fidesz támogatottságát pedig a ténylegesen mértnél alacsonyabban megjelölő - közvéleménykutatási eredményeket tett közzé.”
- nem igaz, hogy ő az akkori kormány politikai döntéshozatalának fontos résztvevője volt, aki folyamatosan kapcsolatot tartott Szilvásy György polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszterrel.
- ahogy az is valótlan, hogyrészt vett az őszödi beszéd kiszivárogtatásában, és az azt követő kormányzati kommunikáció kialakításában.
- Hann állítja: nem igaz az sem, hogy jelen volt egy olyan megbeszélésen az Országházban, amin Dobrev Klára eldöntötte, hogy 2006. október 23-án tudatosan rá fogják tolni a rendőrök a szélsőjobboldaliakat a Fidesz megemlékezőire az Astoriánál.
Kálomista nem élt a peren kívüli megegyezéssel, válaszlevelében úgy fogalmazott: „játékfilmet készített, mely még ha valós eseményeken is alapul, de fikciós műfaj. Tekintve, hogy a nézőközönség számára teljesen egyértelmű, hogy egy játékfilmet lát a moziban, nem pedig híradót néz, tények meghamisításáról, így a jó hírnév megsértéséről nem lehet beszélni.”
Emiatt Kálomista szerint az, hogy a közönség Hannra asszociál Endre figurájával kapcsolatban, „nem érinti személyiségi jogait, tekintve még egyszer a játékfilm műfaját és hozzá kapcsolódóan a véleménynyilvánítás szabadsága és a művészeti alkotás szabadságának Alaptörvényben rögzített alapjogát.”
A lap kiemeli, hogy azért is érdekes az az érvelés Kálomistától, hogy a filme csak fiktív, mert a bemutató előtt éppen azzal kampányoltak, hogy a filmben csak a szerelmi szál kitalált, minden egyéb valós eseményként van tálalva.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!