Karácsony Gergely két kérdésre vár választ a kormánytól Pegasus-ügyben

Belpol

A főpolgármester egyértelmű nemet vagy igent szeretne a megfigyelésekkel kapcsolatban, minden más reakciót beismerésnek tekint.

Karácsony Gergely is megszólalt a napok óta dagadó Pegasus-botrányban. A főpolgármester Facebook-oldalán az ország nevében vonta kérdőre az Orbán-kormányt.

„A mismásolás, a magyarázkodás és a félrebeszélés helyett két egyszerű kérdésre vár az ország egyértelmű választ:

Megvásárolta, illetve használta-e a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat a Pegasus nevű megfigyelőprogramot?

Adott-e engedélyt Varga Judit igazságügyminiszter vagy hivatali elődje, Gémesi György polgármesterrel, illetve Panyi Szabolcs, Szabó András vagy Dercsényi Dávid újságírókkal szemben titkos információgyűjtésre?

Igen vagy nem.

Minden más nyilatkozat a kormányzat részéről egyenlő a beismeréssel”-írta bejegyzésében.

Karácsony ugyanakkor csak a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot nevezte meg, miközben Magyarországon más polgári titkosszolgálatok (Alkotmányvédelmi Hivatal, Információs Hivatal, TIBEK) is működnek, és kormányzati engedéllyel ezek is jogosultak titkos információgyűjtésre – és akár lehallgatásokra is.

A Direkt 36 vasárnap számolt be róla, hogy információik szerint többek között a magyar kormány is megrendelte, majd ellenzéki politikusok, újságírók megfigyelésére használta fel a világ egyik legfejlettebb kémszoftverének számító izraeli Pegasust.

A nemzetközi méretű megfigyelési botrányról lapunk is beszámolt, a Pegasus-ügyről szóló cikkeinket itt olvashatják.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.