Kiveszik a művészettörténetet az alaptantervből

  • narancs.hu
  • 2023. december 22.

Belpol

Az akadémia ez ellen 2018-ban is tiltakozott, most is, eredménytelenül.

Az állami fenntartású középiskolákban 2024-től választható tárgyként sem fogják tanítani a művészettörténetet, érettségizni sem lehet belőle. Amit azokon az órákon tanítottak, azt rövidítve a vizuális kultúra órákon fogják leadni, 9–10. évfolyamon.

Ez a változás a 2020-as új Nemzeti Alaptanterv alapján zajlik le jövőre. A Magyar Tudományos Akadémia  Művészettörténeti Tudományos Bizottságának ez ügyben kiadott tiltakozó közleményét a 444 vette észre.

A testület „elfogadhatatlannak, átgondolatlannak, rövid és hosszú távon egyaránt rendkívül ártalmasnak” tartja a döntést, mondván, a képző-, ipar- és építőművészet több ezer éves múltjának és kortárs alkotásainak ismerete szerves része az általános műveltségnek.

Az MTA azt is kifogásolja, hogy a művészettörténettel együtt a film- és médiaismeret oktatása sem lesz benne a tantervben, a középiskolások nem fogják tanulni a vizuális kultúra történetét, kortárs gyakorlatát és elméletét

Holott, mint írja az akadémiai bizottság, „a képek és szavak története egyenrangúan fontos része az egyetemes kulturális tradíciónak. Az európai és magyar képzőművészet hagyománya és jelene semmivel sem alacsonyabb rendű, mint az irodalmi örökségünk.

Különösképp így van ez a 21. század képközpontú kultúrájában, amely képek és szavak szintetikus egységével kommunikál.”

A bizottság szerint a vizuális jelek, képi üzenetek értelmezéséhez szükséges a művészetek történetének ismerete. Ha ezt az ismeretanyagot mellőzi az oktatás, az a magyar diákok kulturális versenyképességének gyöngüléséhez vezet

Az MTA ezt az észrevételét már a NAT 2018-as átalakításánál is hangoztatta, de a jelek szerint ennek nem volt foganatja.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.