Kiveszik a művészettörténetet az alaptantervből

  • narancs.hu
  • 2023. december 22.

Belpol

Az akadémia ez ellen 2018-ban is tiltakozott, most is, eredménytelenül.

Az állami fenntartású középiskolákban 2024-től választható tárgyként sem fogják tanítani a művészettörténetet, érettségizni sem lehet belőle. Amit azokon az órákon tanítottak, azt rövidítve a vizuális kultúra órákon fogják leadni, 9–10. évfolyamon.

Ez a változás a 2020-as új Nemzeti Alaptanterv alapján zajlik le jövőre. A Magyar Tudományos Akadémia  Művészettörténeti Tudományos Bizottságának ez ügyben kiadott tiltakozó közleményét a 444 vette észre.

A testület „elfogadhatatlannak, átgondolatlannak, rövid és hosszú távon egyaránt rendkívül ártalmasnak” tartja a döntést, mondván, a képző-, ipar- és építőművészet több ezer éves múltjának és kortárs alkotásainak ismerete szerves része az általános műveltségnek.

Az MTA azt is kifogásolja, hogy a művészettörténettel együtt a film- és médiaismeret oktatása sem lesz benne a tantervben, a középiskolások nem fogják tanulni a vizuális kultúra történetét, kortárs gyakorlatát és elméletét

Holott, mint írja az akadémiai bizottság, „a képek és szavak története egyenrangúan fontos része az egyetemes kulturális tradíciónak. Az európai és magyar képzőművészet hagyománya és jelene semmivel sem alacsonyabb rendű, mint az irodalmi örökségünk.

Különösképp így van ez a 21. század képközpontú kultúrájában, amely képek és szavak szintetikus egységével kommunikál.”

A bizottság szerint a vizuális jelek, képi üzenetek értelmezéséhez szükséges a művészetek történetének ismerete. Ha ezt az ismeretanyagot mellőzi az oktatás, az a magyar diákok kulturális versenyképességének gyöngüléséhez vezet

Az MTA ezt az észrevételét már a NAT 2018-as átalakításánál is hangoztatta, de a jelek szerint ennek nem volt foganatja.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.

Mindenki ellenzékben

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.