Köves Slomó: a zsidó vallási közösség szempontjából Orbán ideális vezető

  • narancs.hu
  • 2019. március 8.

Belpol

Heisler és Köves Slomó párhuzamosan adtak interjút, mert egymással nem beszélnek.

Heisler Andrással, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke és Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezetője a Magyar Hangnak adott interjút. A lap szerint, mivel egymással nem állnak szóba, ezért páros interjút nem készíthettek velük, de külön-külön elmondták a véleményüket. Például azt, hogy nem ismerik el egymást a zsidóság legitim érdekképviseleteként, és bár egyaránt jó viszont ápolnak Orbán Viktorral, másképp vélekednek a kormány emlékezetpolitikájáról és szélsőséges közbeszéd jelentette veszélyekről is.

Heisler szerint Köves Slomó szervezete még a hazai zsidóságba sem integrálódott, lényegében elkülönült közösség, szerinte az EMIH átlépett egy határt, és úgy tesz, mintha az egész magyar zsidóságot képviselné.

A Mazsihisz és a kormány kapcsolatát jónak tartja. Azonban elmondja, hogy míg egy tanulmány szerint jegyzett, verbális antiszemita incidensek száma csökkent, mégis erősebbnek érzik a kutatásban részt vevők az antiszemitizmus intenzitását. Ennek okát a gyűlöletbeszéd intenzitásában látja, amely ugyan a legritkább esetben éri a zsidókat, de "történelmi tapasztalatainknál fogva ne mtudjuk ezt tolerálni, bárki is legyen a célkeresztben".

A Mazsihisz vezetője azt is kiemeli, hogy a jelenleg népszerű történelemszemléletet is hibásnak tartja, mert az a Horthy-korszakot relativizálja és elmossa a felelősséget.

A kormánnyal való kommunikációt is nehézkesnek tartja: "nem érjük el az illetékeseket, vagy nem kapunk választ leveleinkre".

Köves Slomó azzal indít, hogy sajnálja, hogy a páros interjú és a párbeszéd helyett Heisler inkább "a személye elleni uszítást választja". Azt fejti ki, hogy ő nem gondolja szervezetüket, az EMIH-et a zsidóság képviseletének, ilyenről eleve nem beszélne, szerinte egyik szervezet sem jelentheti ezt, hanem "legfeljebb a szidó vallás képviseletét jelentheti, nem pedig a zsidó emberek reprezentatív képviseletét".

A két szervezet "vetélkedését" még hasznosnak is tartja: "A szabad verseny eleve a szellem világában és a spiritualitás dolgokban is csak hasznos lehet."

A Sorsok Háza projektről szerinte várhatóan jövőre készül el, az emlékezetpolitikát tekintve pedig szerinte nincs vita a felelősség kérdésében: "Csak a hangsúlyok körül tapasztalok vitát."

"Rabbiként és egyébként úgy gondolom, a zsidó vallási közösség szempontjából Orbán Viktor ideális vezető" - mondta Köves Slomó. Hozzátette azért: "Hangsúlyozni szeretném azt is, hogy az elmúlt harminc évben nem volt olyan vezetője hazánknak, aki ne lett volna ideális."

Szerinte a migráció elleni agitáció és a zsidók elleni gyűlöletbeszéd nem kezelhető egy lapon: "Az, ahogy a kormány agitál az ellenőrizetlen migráció ellen - amivel szintén szólva még egyet is tudok érteni -, időnként kifogásolható stílusban, ez azért más kategória."

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.