„Itt mindenki hátrányos helyzetű. Tízen voltunk testvérek, a szüleink határmunkákon, alkalmi munkában dolgoztak. Egymást neveltük fel a testvéreimmel, de mindannyiunkat taníttattak: van közöttünk orvos, vállalkozó, és kereskedelmit, vendéglátóiparit végzett is. Pedig gyerekkorunkban sokszor nem volt otthon még kenyér sem. Kemény helyzetek voltak, de sem a szüleink, sem a tanáraink nem engedték el a kezünket” – meséli Demeter Roland, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) tiszabői általános iskolájának tanára. Az intézményben beszélgetünk huszonéves fiatalokkal, akik egyszerre tanítók és egyetemi hallgatók: hétfőtől csütörtökig az iskolában tartanak órákat, pénteken és szombaton a debreceni, jászberényi, szarvasi pedagógiai karokra járnak. Mindannyian roma származásúak és tiszabőiek – kivéve Demeter Rolandot, aki náluk idősebb, és a Jászságból költözött ide. Tiszabőn alapított családot, három gyermeke van, és a feleségével nem terveznek innen elmenni.
A 2000-es tiszai árvíz után sokan elköltöztek a folyó közvetlen közelében fekvő Tiszabőről, az ingatlanok elértéktelenedtek, és lezajlott egy népességcsere. Az olcsó házakba roma családok költöztek. 2011-ben előzetes letartóztatásba került a polgármesteri hivatal jegyzője a szociálpolitikai támogatással épült lakások körüli csalás gyanúja miatt. Később kiderült, a község ötöde érintett volt a büntetőügyben, köztük a polgármester is, a testület 2012-ben fel is oszlatta magát.
Az MMSZ 2016-ban vette át az iskola fenntartását, amely így kikerült a Klebelsberg Központ irányítása alól. Az intézményben nem volt fűtés, rendes világítás, étkező. Országos politikusok és újságírók rendszeresen felkeresték a települést, hogy beszámoljanak az állapotokról. „Igazi mélyszegénység, nem lehetett felismerni, hogy ez egy iskola” – mondja Kubicsek Judit, az iskola igazgatója, aki már akkor is itt dolgozott. Szerinte 2016-ban volt az utolsó utáni pillanat. „Nem tudom, hogyan maradtunk volna fenn. Harminc év után volt egy tisztasági meszelés – a tantestület elsírta magát. Az MMSZ nem értette, hogy ez miért ekkora dolog nekünk.” A máltaiak 2016 nyarán mindent felújítottak, a tanulókra pedig olyan hatással volt a hirtelen beállt pozitív változás, hogy a viselkedésüket is komolyan befolyásolta jó irányba.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!