Egykori hátrányos helyzetűek a katedrán Tiszabőn

Megtalálni a hangot

Belpol

Az elszegényedett településen, Tiszabőn 2016-ig fűtetlen iskolában zajlott a tanítás. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat megjelenésével változott a helyzet a Jász-Nagykun-Szolnok megyei községben. Ma már egyetemre járó helyi fiatalok oktatják hét közben a diákokat.

„Itt mindenki hátrányos helyzetű. Tízen voltunk testvérek, a szüleink határmunkákon, alkalmi munkában dolgoztak. Egymást neveltük fel a testvéreimmel, de mindannyiunkat taníttattak: van közöttünk orvos, vállalkozó, és kereskedelmit, vendéglátóiparit végzett is. Pedig gyerekkorunkban sokszor nem volt otthon még kenyér sem. Kemény helyzetek voltak, de sem a szüleink, sem a tanáraink nem engedték el a kezünket” – meséli Demeter Roland, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) tiszabői általános iskolájának tanára. Az intézményben beszélgetünk huszonéves fiatalokkal, akik egyszerre tanítók és egyetemi hallgatók: hétfőtől csütörtökig az iskolában tartanak órákat, pénteken és szombaton a debreceni, jászberényi, szarvasi pedagógiai karokra járnak. Mindannyian roma származásúak és tiszabőiek – kivéve Demeter Rolandot, aki náluk idősebb, és a Jászságból költözött ide. Tiszabőn alapított családot, három gyermeke van, és a feleségével nem terveznek innen elmenni.

A 2000-es tiszai árvíz után sokan elköltöztek a folyó közvetlen közelében fekvő Tiszabőről, az ingatlanok elértéktelenedtek, és lezajlott egy népességcsere. Az olcsó házakba roma családok költöztek. 2011-ben előzetes letartóztatásba került a polgármesteri hivatal jegyzője a szociálpolitikai támogatással épült lakások körüli csalás gyanúja miatt. Később kiderült, a község ötöde érintett volt a büntetőügyben, köztük a polgármester is, a testület 2012-ben fel is oszlatta magát.

Az MMSZ 2016-ban vette át az iskola fenntartását, amely így kikerült a Klebelsberg Központ irányítása alól. Az intézményben nem volt fűtés, rendes világítás, étkező. Országos politikusok és újságírók rendszeresen felkeresték a települést, hogy beszámoljanak az állapotokról. „Igazi mélyszegénység, nem lehetett felismerni, hogy ez egy iskola” – mondja Kubicsek Judit, az iskola igazgatója, aki már akkor is itt dolgozott. Szerinte 2016-ban volt az utolsó utáni pillanat. „Nem tudom, hogyan maradtunk volna fenn. Harminc év után volt egy tisztasági meszelés – a tantestület elsírta magát. Az MMSZ nem értette, hogy ez miért ekkora dolog nekünk.” A máltaiak 2016 nyarán mindent felújítottak, a tanulókra pedig olyan hatással volt a hirtelen beállt pozitív változás, hogy a viselkedésüket is komolyan befolyásolta jó irányba.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.