Egykori hátrányos helyzetűek a katedrán Tiszabőn

Megtalálni a hangot

Belpol

Az elszegényedett településen, Tiszabőn 2016-ig fűtetlen iskolában zajlott a tanítás. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat megjelenésével változott a helyzet a Jász-Nagykun-Szolnok megyei községben. Ma már egyetemre járó helyi fiatalok oktatják hét közben a diákokat.

„Itt mindenki hátrányos helyzetű. Tízen voltunk testvérek, a szüleink határmunkákon, alkalmi munkában dolgoztak. Egymást neveltük fel a testvéreimmel, de mindannyiunkat taníttattak: van közöttünk orvos, vállalkozó, és kereskedelmit, vendéglátóiparit végzett is. Pedig gyerekkorunkban sokszor nem volt otthon még kenyér sem. Kemény helyzetek voltak, de sem a szüleink, sem a tanáraink nem engedték el a kezünket” – meséli Demeter Roland, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) tiszabői általános iskolájának tanára. Az intézményben beszélgetünk huszonéves fiatalokkal, akik egyszerre tanítók és egyetemi hallgatók: hétfőtől csütörtökig az iskolában tartanak órákat, pénteken és szombaton a debreceni, jászberényi, szarvasi pedagógiai karokra járnak. Mindannyian roma származásúak és tiszabőiek – kivéve Demeter Rolandot, aki náluk idősebb, és a Jászságból költözött ide. Tiszabőn alapított családot, három gyermeke van, és a feleségével nem terveznek innen elmenni.

A 2000-es tiszai árvíz után sokan elköltöztek a folyó közvetlen közelében fekvő Tiszabőről, az ingatlanok elértéktelenedtek, és lezajlott egy népességcsere. Az olcsó házakba roma családok költöztek. 2011-ben előzetes letartóztatásba került a polgármesteri hivatal jegyzője a szociálpolitikai támogatással épült lakások körüli csalás gyanúja miatt. Később kiderült, a község ötöde érintett volt a büntetőügyben, köztük a polgármester is, a testület 2012-ben fel is oszlatta magát.

Az MMSZ 2016-ban vette át az iskola fenntartását, amely így kikerült a Klebelsberg Központ irányítása alól. Az intézményben nem volt fűtés, rendes világítás, étkező. Országos politikusok és újságírók rendszeresen felkeresték a települést, hogy beszámoljanak az állapotokról. „Igazi mélyszegénység, nem lehetett felismerni, hogy ez egy iskola” – mondja Kubicsek Judit, az iskola igazgatója, aki már akkor is itt dolgozott. Szerinte 2016-ban volt az utolsó utáni pillanat. „Nem tudom, hogyan maradtunk volna fenn. Harminc év után volt egy tisztasági meszelés – a tantestület elsírta magát. Az MMSZ nem értette, hogy ez miért ekkora dolog nekünk.” A máltaiak 2016 nyarán mindent felújítottak, a tanulókra pedig olyan hatással volt a hirtelen beállt pozitív változás, hogy a viselkedésüket is komolyan befolyásolta jó irányba.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.