Az iskola- és óvodavezetők kinevezésének joga ugyan már 2013-ban kikerült a közvetlen fenntartók kezéből, miután ugyanis állami irányítás, a Klebelsberg Központ alá vonták őket, az igazgatók személyéről is az emberi erőforrások minisztere vagy az oktatási államtitkár dönt.
Eddig azonban legalább véleményezési joga volt a tantestületeknek, tanároknak és diákok képviselőinek is - ezt a jogot akarja azonban most egy új törvénytervezetben semmissé tenni a kormány. A Semjén Zsolt által a parlamentnek benyújtott köznevelési törvénymódosítási tervezetből az Index szúrta ki azt az eldugott részt, amely nem módosításként, hanem az eddigi törvényben meglevő, ám mostantól érvényét vesztő paragrafusokként jelöli meg a véleményezési lehetőségeket.
Az Index több példát is hoz arra, amikor ezek a véleményezési lehetőségek (ha nem is minden esetben, de azért) ütőkártyák lehettek a tanárok vagy szülők kezében, és ezáltal legalább néhány keimelt alkalommal sikeresen tudták érvényesíteni azt az akaratukat, hogy ne felülről - egy többnyira fideszes - igazgatót ültessenek a fejük fölé, hanem a szakmai érvek is döntőek legyenek.
Ha elfogadják a benyújtott törvénytervezetet, akokr azonban még ennyi beleszólási lehetősége sem lesz az oktatásban érintetteknek abba, hogy ki irányítsa óvodájukat, iskolájukat.
A technikainak tűnő 32. paragrafusban van elrejtve, hogy a mostani törvénynek mely passzusai vesztik hatályukat. Ezek szerint tehát a következő törvény már nem fogja biztosítani, hogy
- hogy az igazgatókat "az e törvényben foglalt szervezetek, közösségek, személyek és a fenntartó véleményének kikérésével" bízza meg a miniszter.
- a jelenlegi törvány azon pontja, miszerint az igazgató megbízásával és megbízásának visszavonásával összefüggő döntés vagy vélemény kialakítása előtt beszerzi az intézmény alkalmazotti közössége, az óvodaszék, az iskolaszék, a szülői szervezet, az iskolai diákönkormányzat véleményét; teljesen kikerülne a tervezetből.
- Nem lenne benne az új törvényben, hogy a nevelőtestület dönt "az intézményvezetői, intézményegység-vezetői pályázathoz készített vezetési programmal összefüggő szakmai vélemény tartalmáról"
- Nem lesz nyilvánosak az igazgatói pályázatokról adott vélemények és annak megszavazásának részletei.
Belekrülne viszont az, hogy az igazgatót a miniszter kirúghatja (pontosabban: megbízását vagy ahhoz adott egyetértését egy éven belül visszavonhatja), ha
"olyan nevelési-oktatási vagy tájékoztató tevékenység folytatására kerül sor, amely a köznevelési jogszabályok súlyos megsértése révén a gyermek, tanuló Alaptörvényben foglalt jogainak megsértését eredményezheti,"
Hogy ez mire vonatkozhat? Az Alaptörvényben a gyerekek jogairól a XVI. cikk (1) bekezdés rendelkezik, eszerint "minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz".
A törvény módosítását csupán annyival indokolják: hogy "az intézményvezetői megbízáshoz kapcsolódó véleményezési jogok törlésére kerül sor".