A miniszterelnök vasárnap reggel tartott sajtótájékoztatót az árvízi helyzetről, mint mondta, már kedden elhagyhatja a legmagasabb vízszint Magyarországot, de ez nem jelenti azt, hogy “a fegyelem és a figyelem lazulhat”.
A kiemelt védekezési helyszíneket sorra véve azt mondta, hogy Pilismarótnál nincs változás, Dunabogdány, Tahitótfalu, Leányfalu “rendben van”. Hozzátette, Vácnál sincs változás, Kismaros védekezik, nincs változás, Kisoroszi a “szokások szerint”. Hangsúlyozta, hogy Budapest is rendben van, a Batthyány téri metrót hamarosan visszakapják a fővárosiak – írja összefoglalójában a hvg.hu.
A Budapest alatti kiemelt védekezési helyszínekről azt mondta, hogy Bátán a szombati kilencvenszázalékosról százszázalékosra emelték a készültségi szintet, Bajánál “rendben vagyunk”, miközben Dunaszekcsőnél is százszázalékosra emelték a védekezés kiépítettségét.
Bejelentette, hogy új helyszínként Madocsára kell figyelni, ahol egy ideiglenes védművet kell építeni. Hozzátette, úgy látja, hogy mintegy hatszáz homokzsákot kell alkalmazni, és az önkormányzati védekezés során az ingóságokat ki kell szállítani a hullámtéri ingatlanokból. Felsorolását azzal zárta, hogy Paks is rendben van.
Orbán Viktor arra is kitért, hogy szombaton ellenőrizte a Kvassay-zsilipet, amelyen keresztül 400 ezer ember vízigényét biztosítják. Ott építési fázisban vannak, de az épülő műszaki létesítmény arra szolgál, hogy alacsony vízállásnál is tudjanak vizet adni a térségben élő 400 ezer embernek. A védekezést ez nem befolyásolja, de amint levonul a víz, befejezik a beruházást – tette hozzá.
A folyó felső szakaszain így a járőrözés, a megfigyelő szolgálat működtetése, az ideiglenes védművek elbontása, ahol szükséges, az egészségügyi fertőtlenítés elvégzése a feladat, “és akkor befejeztük” – mondta a kormányfő.
Amikor a vízügyi dolgozók béremeléséről kérdezték a miniszterelnököt, kijelentette, “nem akarok a döntés elébe vágni, a főigazgató úrral egyezkedek”.
Egy szorosabb regionális árvízi együttműködésről pedig azt mondta, “amíg a V4 működött, addig ez rendben volt”, és érdemes egy ilyen együttműködést kialakítani. Megemlítette, Magyarországnak “történelmileg is jól kiépült árvízvédelmi rendszere van, illetve egy olyan szakembergárdánk, amely nemcsak a vízzel, hanem bármilyen nemzetközi összehasonlításban is állja a versenyt”. Úgy fogalmazott, hogy “szívesen működünk együtt, de a baj olyan dolog, ahol az ember elsősorban magára számíthat; nekünk egyedül kell helytállnunk, ha baj van.”
Amikor a Magyar Péterrel, a Tisza Párt elnökével folytatandó vitáról kérdezték, visszakérdezett, hogy "miről" kellene neki vele vitáznia, majd kijelentette:
Majd lesz egyszer választás Magyarországon, és akkor majd vitázhatunk mindenféléről, de ebben a pillanatban normális, konszolidált politikai élet zajlik Magyarországon, mindenkivel szívesen beszélünk mindenről ott, ahol annak helye van”.
Nem sokkal Orbán kijelentése után a Tisza Párt elnöke Facebookon ajánlott néhány aktuálisan megvitatható témát a miszterelnöknek, mint például:
- „Hogyan és miért tette hazánkat 14 év kormányzásával az Európai Unió legszegényebb és legkorruptabb tagállamává?
- Hogyan váltak a gyermekkori haverjai és a veje eközben az ország leggazdagabb embereivé?
- Miért nem csatlakozik Magyarország az Európai Ügyészséghez? Talán csak nem Tiborcz István szabadlábon tartása az oka ennek?
- Miért züllesztik le a magyar közoktatást? Miért hiányzik több ezer tanár a rendszerből
- Hogy lehet, hogy még soha nem született ilyen kevés gyermek hazánkban?
- Mit szól ahhoz, hogy majd egymillió honfitársunk külföldön keresi a megélhetését?
- Hogy lehet az, hogy egy másodosztályú focista többszörösét keresi ma, mint egy tanár, egy ápoló, egy vízügyi szakember, vagy egy átlagos kormánytisztviselő?”
Magyar felidézte Orbán Viktor utolsó, 18 évvel ezelőtti vitáját Gyurcsány Ferenccel, és arra kérte a miniszterelnököt, hogy üljön le vele szemtől szembe.