Petícióval fordulnak a kormányhoz a napelemesek

  • narancs.hu
  • 2022. október 28.

Belpol

Több mint 43 ezer beruházó és a munkát végző vállalkozások nevében kérik a csütörtökön életbe lépett rendelet megváltoztatását.

 

Petíciót nyújt be a csütörtökön hatályba lépett, a veszélyhelyzetre és a napelemekre vonatkozó kormányrendelethez a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség és a MANAP Iparági Egyesület.

A két szervezet a Magyar Mérnöki Kamarával is egyeztetett a 413/2022-es kormányrendeletről, amelyről Palkovics László technológiai és ipari miniszter azt nyilatkozta, nem lesznek kárvallottjai – a két szakmai szervezet azonban úgy látja, lesznek, a rezsiköltségeiket csökkenteni igyekvő családok és a napelemes szektor zömét adó kis- és középvállalkozások között is, tömegesen.

A fó probléma az, hogy az új szabály meg fogja szüntetni annak a lehetőségét, hogy akik most szereltetnek napelemet a házukra, a szükségletüket meghaladó áramot feltáplálják a közcélú hálózatba. Ez azért okoz gondot, mert így a házakra fölszerelt rendszereket el kell látni tárolóegységgel, ami megdrágítja a beruházást, és meghosszabbítja a megtérülési időt. 

A szakmai szervezetek azt kérik, hogy bizonyos napelemes rendszereknél, ahol a hálózat és transzformátorkörzet műszakilag alkalmas a csatlakozásra, tegyenek kivételt, és ne tiltsák a visszatáplálást. Az igénybejelentésre és az engedélyeztetési eljárásra adjon  lehetőséget az állam október 31. után is, és ez ügyben mindenütt helyben járjanak el a hálózati mérnökök, „ne országosan legyen korlátozva a visszatáplálás” „Az RRF-6.2.1-es, 100%-os támogatású napelemes pályázattal elnyert támogatások maximum összegét az eredeti bruttó 485 645 Ft/kWp-ről bruttó 600 000 Ft/kWp-re emeljék! Ha marad az eredeti összeg, több mint 43 ezer nyertes pályázónál kerülhet veszélybe a kivitelezés, hiszen a pályázat kiírása óta jelentős áremelkedés ment végbe a fotovoltaikus eszközök piacán éppúgy, mint a szállítmányozásban, a bérköltségekben, ráadásul időközben a forint is veszített értékéből a vezető devizákkal szemben” – érvel a két szakmai szervezet. 

Azt is kérik, hogy bizonyos ipari beruházásoknál a már megkezdett építést befejezhessék azokon a területeken, ahol a hálózat kapacitása még ezt megengedi, mert így nem mennének tönkre azok a beruházók, akik még a szigorítások előtt kezdték el a projektet.

„Kérjük, tegyék nyilvánossá azokat az adatokat, amik alapján a hivatkozott Kormányrendeletet meghozták, hogy lássuk, mely területeken, mennyi kapacitást bír még el a hálózat jelenleg, hogy átlátható és tervezhető legyen a növekedés üteme! Kérjük, hogy a Kormányrendeletben a Miniszter úr hatáskörébe helyezett lehetőségével éljen, és minél hamarabb határozza meg a felfüggesztés megszüntetésének időpontját, hogy a napelemes cégek tervezhessék alapvető működésüket, hiszen addig nem tudnak új erőműveket építeni! Amennyiben szakaszos feloldásra is van lehetőség, kérjük az ütemezést is adják meg október 31-ig!” – kérik a szakmai szervezetek. 

Azt is írják, hogy miként eddig, ezután is segíteni szeretnék a technológiai és ipari minisztérium munkáját, és minden segítséget megadnak a döntéselőkészítéshez, amikor ez a munka a megújuló energia magyarországi piacának növekedését, fejlődését szolgálja. Nem vitatják, hogy a hazai villamoshálózatot fejleszteni kell, és az energiatárolás megoldása fontos feladat, amiről a két szervezet tíz éve beszél. 

„Egyetértünk abban is, hogy a naperőművek robbanásszerű növekedése példaértékű volt az elmúlt években, amiben, úgy gondoljuk, szervezeteink és a kormány is sok energiát fektetett. Egy közös cél felé, egyértelmű stratégia szerint haladtunk, ami elősegíti a nemzetünk energiabiztonságának javítását. Ez a közös szándék és a mindannyiunk által ismert célkitűzések, jogi környezet biztosította a fejlődést. Ezzel szemben az elmúlt időszakban megjelenő rendkívüli intézkedések ezt a korábban jól átlátható irányvonalat beárnyékolták, és megkérdőjelezték bennünk a stratégiai célokat” – állapítja meg a Kiss Ernő (MNNSZ) és Szolnoki Balázs Ádám (MANAP) által aláírt közös nyilatkozat.

Ez a cikk pedig arról szól, hogy a kormánynak mi a terve a hálózattal:

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.